Zavrieť

Porady

Výška odstupného

Ahoj! vedel by my niekto pomôcť! potreboval by som si overil výšku odstupného! Ak som dobre pochopil, čo som si naštudoval na nete, tak výška odstupného je hodinová priemerná mzda krát 8 hodín (nie 7,5 ?), krát priemerný počet pracovných dni v mesiaci! Výsledok je v hrubom! ZDAŇUJE SA???? A až zdanená suma krát počet mesiacov nároku na odstupné (v mojom prípade 4). Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    martin213 Pozri príspevok
    Ahoj! vedel by my niekto pomôcť! potreboval by som si overil výšku odstupného! Ak som dobre pochopil, čo som si naštudoval na nete, tak výška odstupného je hodinová priemerná mzda krát 8 hodín (nie 7,5 ?), krát priemerný počet pracovných dni v mesiaci! Výsledok je v hrubom! ZDAŇUJE SA???? A až zdanená suma krát počet mesiacov nároku na odstupné (v mojom prípade 4). Ďakujem
    odstupné sa vypočíta ako súčin :
    priemerná hodinová mzda za predchádzajúci kal.štvrťrok x denný fond prac.času x 21.74 x počet mesiacov.

    Základné odstupné v zmysle ZP je 2 mesiace, ak pracovný pomer trval u toho istého zamestnávatela najmenej päť rokov - odstupné je 3 mesiace.
    Nárok na vyššie odstupné ako 3 mesiace musí byť dohodnutý v kolektívnej zmluve alebo internom predpise.

    Prestávka sa nezapočítava do prac.času, preto len toľko hodín, kolko skutočne odpracuješ.

    Odstupné je predmetom dane, neplatia sa z neho odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.
    veronikasad Pozri príspevok
    odstupné sa vypočíta ako súčin :
    priemerná hodinová mzda za predchádzajúci kal.štvrťrok x denný fond prac.času x 21.74 x počet mesiacov.

    Základné odstupné v zmysle ZP je 2 mesiace, ak pracovný pomer trval u toho istého zamestnávatela najmenej päť rokov - odstupné je 3 mesiace.
    Nárok na vyššie odstupné ako 3 mesiace musí byť dohodnutý v kolektívnej zmluve alebo internom predpise.

    Prestávka sa nezapočítava do prac.času, preto len toľko hodín, kolko skutočne odpracuješ.

    Odstupné je predmetom dane, neplatia sa z neho odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.
    Ešte by som chcel vedieť, nezdanitelná čiastka v tomto prípade(v odstupnom) nehrá rolu???

    Ďakujem

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    martin213 Pozri príspevok
    Ešte by som chcel vedieť, nezdanitelná čiastka v tomto prípade(v odstupnom) nehrá rolu???

    Ďakujem
    Nie, lebo priemerka sa počíta z hrubej mzdy.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    martin213 Pozri príspevok
    Ešte by som chcel vedieť, nezdanitelná čiastka v tomto prípade(v odstupnom) nehrá rolu???

    Ďakujem
    nerozumiem, na čo sa pýtaš. Aj v tomto mesiaci máš nárok na uplatnenie mesačnej nezd.časti základu dane. Ak si v priebehu roka mala nižšiu mzdu a nebola uplatnená celá NČZD, pri podaní DP si uplatňuješ celoročnú a časť zaplatnenej dane z dostupného sa ti vráti. (V DP si uplatníš NČZD aj za december, aj keď nebudeš pracovať)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.