Zavrieť

Porady

Doba dôch.poistenia

Vie mi niekto, prosím, poradiť, v ktorom § zákona o sociálnom poistení je určené, od ktorej doby sa berú do úvahy vymeriavacie základy. Neviem, či som zrozumiteľne napísala otázku, ale ide mi o to, že môjmu šéfovi sa nezdá obdobie od roku 1984, on tvrdí, že to má byť za posledných 20 rokov. Nemôžem v zákone nič nájsť ohľadom tohto obdobia. Je to tam?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stina je offline (nepripojený) Stina

    Stina
    http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?&prm1=618 :

    Definícia podľa zákona:
    (§ 63 ods. 7 a 8, § 261 ods. 1, § 262 ods. 1, § 273 ods. 4 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov)

    Rozhodujúce obdobie je obdobie, za ktoré sa zisťuje priemerný osobný mzdový bod (pozri: priemerný osobný mzdový bod).

    S účinnosťou od 1. júla 2005 sú rozhodujúcim obdobím kalendárne roky od 1. januára 1984 do kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom boli splnené podmienky nároku na dôchodok. Napr. ak poistenec splní podmienky nároku na starobný dôchodok v roku 2009, rozhodujúcim obdobím, z ktorého sa vypočíta priemerný osobný mzdový bod, budú kalendárne roky 1984 až 2008.

    Podľa právnej úpravy účinnej od 1. januára 2009 sa z rozhodujúceho obdobia vylučuje

    *
    obdobie, počas ktorého poistenec po celý kalendárny rok po 31. decembri 2007 poberal invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku alebo do priznania predčasného starobného dôchodku, ak invalidný dôchodok priznala a vypláca Sociálna poisťovňa,
    *
    obdobie, počas ktorého trvala po celý kalendárny rok náhradná doba, doba štúdia a doba civilnej služby, ktoré boli získané pred 1. januárom 2004 podľa právnych predpisov účinných pred 1. januárom 2004, alebo
    *
    obdobie dôchodkového poistenia, za ktoré nemožno určiť osobný mzdový bod, ak toto obdobie trvalo celý kalendárny rok.

    Pokiaľ v takto určenom rozhodujúcom období nie je najmenej dvadsaťdva kalendárnych rokov, predlžuje sa rozhodujúce obdobie aj pred kalendárny rok 1984 tak, aby v ňom bolo dvadsaťdva kalendárnych rokov. Ak ani po tomto predĺžení nie je v rozhodujúcom období dvadsaťdva kalendárnych rokov, na výpočet priemerného osobného mzdového bodu sa použije nižší počet kalendárnych rokov.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Hepi Pozri príspevok
    Vie mi niekto, prosím, poradiť, v ktorom § zákona o sociálnom poistení je určené, od ktorej doby sa berú do úvahy vymeriavacie základy. Neviem, či som zrozumiteľne napísala otázku, ale ide mi o to, že môjmu šéfovi sa nezdá obdobie od roku 1984, on tvrdí, že to má byť za posledných 20 rokov. Nemôžem v zákone nič nájsť ohľadom tohto obdobia. Je to tam?
    Pozri § 63 odst. 8 Zákona o sociálnom poistení

    (8) Ak v rozhodujúcom období určenom podľa odseku 7 nie je najmenej dvadsaťdva kalendárnych rokov, predlžuje sa rozhodujúce obdobie pred 1. január 1984 postupne tak, aby v ňom bolo dvadsaťdva kalendárnych rokov podľa odseku 7. Ak poistenec ani po tomto predĺžení nemá dvadsaťdva kalendárnych rokov podľa odseku 7, zisťuje sa priemerný osobný mzdový bod z tohto nižšieho počtu kalendárnych rokov.

    Hepi je offline (nepripojený) Hepi

    obyčajná vydatá žena Hepi
    Ďakujem za odpovede, ale toto všetko som našla. Takže nie je v zákone definované za posledných 20 rokov, ale nie je tam ani jasne uvedený rok 1984? Takže až dnešným dvadsiatnikom sa bude rátať celá doba. Rozumiem tomu dobre? Alebo aj u tých sa bude brať 22 kalendárnych rokov?

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    prečítaj ešte aj odsek 7 § 63 Zák. o soc.poistení (takže je určené , že od r.1984 počítajú či je odpracovaných 22 kalend.rokov, keď nie je tak idú ešte dozadu pred rok 1984, a keď ani po tomto predĺžení nenájdu 22 rokov, tak vtedy sa počíta z nižšieho počtu rokov) :

    (7) Rozhodujúce obdobie na zistenie priemerného osobného mzdového bodu sú kalendárne roky pred rokom, v ktorom boli splnené podmienky nároku na dôchodkovú dávku, s výnimkou kalendárnych rokov pred 1. januárom 1984, ak tento zákon neustanovuje inak. Z rozhodujúceho obdobia sa vylučujú obdobia, za ktoré patrí osobný mzdový bod podľa § 62 ods. 2 prvej vety alebo § 255 ods. 3 prvej vety, alebo obdobie dôchodkového poistenia, za ktoré nemožno určiť osobný mzdový bod, ak tieto obdobia trvali celý kalendárny rok.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Hepi Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede, ale toto všetko som našla. Takže nie je v zákone definované za posledných 20 rokov, ale nie je tam ani jasne uvedený rok 1984? Takže až dnešným dvadsiatnikom sa bude rátať celá doba. Rozumiem tomu dobre? Alebo aj u tých sa bude brať 22 kalendárnych rokov?
    V zákone nie je definované 20 rokov.
    V zákone je jasne definovaný rok 1984, ale sú z toho výnimky - tie si tu už čítala.

    MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

    MarcelkaT
    Známy odišiel do dôchodku v apríli 2009, je síce SZČO ale ďalej podnika. Pri podaní DP za rok 2009 si môže odrátať celú nezdaniteľnú položku alebo iba rozdiel medzi priznaným dôchodkom a nezdadnieľnou čiastkou? Ja si myslím, že celú nezdaniteľnú položku /4025,70EUR/. Ak sa mylím opravte má. Ďakujem za radu.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    MarcelkaT Pozri príspevok
    Známy odišiel do dôchodku v apríli 2009, je síce SZČO ale ďalej podnika. Pri podaní DP za rok 2009 si môže odrátať celú nezdaniteľnú položku alebo iba rozdiel medzi priznaným dôchodkom a nezdadnieľnou čiastkou? Ja si myslím, že celú nezdaniteľnú položku /4025,70EUR/. Ak sa mylím opravte má. Ďakujem za radu.
    pokial nežiadal o priznanie SD spätne k 1.1.2009, má nárok v roku 2009 na celú NČZD

    MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

    MarcelkaT
    [QUOTE=veronikasad;1212053]pokial nežiadal o priznanie SD spätne k 1.1.2009, má nárok v roku 2009 na celú NČZD

    Ďakujem pekne za radu. Do dôchodku odišiel presne v deň dovršenia 62 rokov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.