Zavrieť

Porady

majetok

Zdravím, chcel by som sa spýtať. Ak si chcem do firmy vložiť DHIM ako napr. vrtačku, brúsku, frézu a pod. čiže menšie stroje. Ako to mám urobiť? To sa aj nejako dáva do účtovníctva? Chcem si dávať do nákladov náhradné súčiastky a napr. vrtáky, brúsne pásy atď. Tie stroje nie su nové. Ako ich mám zaradiť? ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    zlatko7979 Pozri príspevok
    Zdravím, chcel by som sa spýtať. Ak si chcem do firmy vložiť DHIM ako napr. vrtačku, brúsku, frézu a pod. čiže menšie stroje. Ako to mám urobiť? To sa aj nejako dáva do účtovníctva? Chcem si dávať do nákladov náhradné súčiastky a napr. vrtáky, brúsne pásy atď. Tie stroje nie su nové. Ako ich mám zaradiť? ďakujem.
    HIM normálne zaradiť (môžu byť zaradené aj s (čiastočnou) nulovou zostatkovou hodnotou).
    DHIM (a pod) by si musel odkúpiť, aby si ich mohol "účtovne" použiť - ako DHIM, alebo spotrebný materiál.

    zlatko7979 je offline (nepripojený) zlatko7979

    zlatko7979
    Ak som to dobre pochopil tak ten DHIM ako vrtačky, brusky a pod. má firma odkúpiť a cenu má dať podľa čoho aby neboli problémy? Díky

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Podnikatelom je pravnicka osoba alebo SZCO?

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Najlepsie obstarat a zaradit do firmy na zaklade kupnej zmluvy. Ak sro kupuje o zavislej osoby (spolocnika, konatela, zamestnanca) mala by mat znalecky posudok - odporucam stanovit cenu ako cenu obvyklu vzhladom na opotrebenie a pod.

    Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

    Kristina27
    Podľa §52g ZDP môžem preradiť majetok s OC do 1700 eur z dlhodobého do krátkodobého majetku, čiže do nákladov.
    Môžem to urobiť cez ID 31.12.2009 tak, že v ZC odpisovaného majetku /OC bola 1006 eur, majetok bol obstaraný v r. 2006 a odpisoval sa rovnomerne/ zaúčtujem tento majetok-PC 501 / 082 ???

    Ďakujeme za /po/radu!

    zlatko7979 je offline (nepripojený) zlatko7979

    zlatko7979
    Ďakujem, za odpovede. Ale to by bola dosť veľká pálka za znalecké posudky, za brúsky, vŕtačky a pod. Sú to len malé stroje cca asi do 6000,- Sk ked beriem starú menu. Lebo to bolo kupované ešte keď firma neexistovala. Tak práve neviem, čo mám robiť. Bolo by možné aby som si to kúpil - som konateľ čiže aj spoločník - od seba Kúpnou zmluvou za symbockú cenu napr. 1,00€. Nemám záujem o väčšie náklady, iba chcem aby som si mohol uplatnovať na stroje náhradné diele ako brúsny papier, ´vrtáky a pod. Tak ako by ste to urobili vy? díky ste super - keby som Vás nemal tak neviem, neviem .

    sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

    sybila3
    sro stavia halu všetok materiál na výstavbu účtujem zatiaľ na 042 ale chcela by som sa opýtať či aj palivo pelety drevené, ktoré sa dávajú do kotla na vykurovanie haly idú na 042 alebo môžem účtovať 501? dík

    dufulus je offline (nepripojený) dufulus

    účtovník maličký ako máčny máčik ...viac dufulus
    čaute poraďáci, chcel by som vás poprosiť keby ste mi vysvetlili kde by som našiel klasifikáciu produkcie podľa štatistického úradu, aby som vedel zaradiť majetok do odpisových skupín, pretože našiel som tam hocaké rozdelenia ale ani jedno mi nesedí podľa čísiel z prílohy zákona o dani z príjmov...potrebujem nájsť určité stroje v akých sú skupinách presne podľa toho kódu produkcie

    Ďakujem

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    dufulus Pozri príspevok
    čaute poraďáci, chcel by som vás poprosiť keby ste mi vysvetlili kde by som našiel klasifikáciu produkcie podľa štatistického úradu, aby som vedel zaradiť majetok do odpisových skupín, pretože našiel som tam hocaké rozdelenia ale ani jedno mi nesedí podľa čísiel z prílohy zákona o dani z príjmov...potrebujem nájsť určité stroje v akých sú skupinách presne podľa toho kódu produkcie

    Ďakujem
    http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=1924

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    dufulus Pozri príspevok
    čaute poraďáci, chcel by som vás poprosiť keby ste mi vysvetlili kde by som našiel klasifikáciu produkcie podľa štatistického úradu, aby som vedel zaradiť majetok do odpisových skupín, pretože našiel som tam hocaké rozdelenia ale ani jedno mi nesedí podľa čísiel z prílohy zákona o dani z príjmov...potrebujem nájsť určité stroje v akých sú skupinách presne podľa toho kódu produkcie

    Ďakujem
    Ak v prílohe č.1 k zákonu o dani z príjmov je pri položke hmotného majetku uvedené KP, na stránke portal.statistics.sk si nájdi Štatistickú klasifikáciu produktov podľa činností, verziu 2008, ak je tam uvedené KS, tak si nájdi Klasifikáciu stavieb, verziu 2010.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.