Zavrieť

Porady

zaradenie DNM do užívania

Dobrý deň všetkým.

Potrebujem poradiť. Niečo sa mi marí, že pri zaradení majetku do užívania sa daný majetok zaraďuje v cene zaokrúhlenej na Sk nahor. Je to naozaj tak? A ak áno, podľa akého predpisu, lebo to nikde nemôžem nájsť. Vďaka za info.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    JulkaT
    Dobrý deň všetkým.

    Potrebujem poradiť. Niečo sa mi marí, že pri zaradení majetku do užívania sa daný majetok zaraďuje v cene zaokrúhlenej na Sk nahor. Je to naozaj tak? A ak áno, podľa akého predpisu, lebo to nikde nemôžem nájsť. Vďaka za info.
    No, predpis ti nepoviem, ale ja to viem presne naopak - nezaokrúhľuje sa, zaraďuje sa presne v sume obstarania.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Zaokrúhliť je možné, v prípade že to máte upravené smernicou (v tejto je to možné riešiť). Ak nemáte osobitnú úpravu v smernici, majetok sa zaraďuje v obstarávacej cene (t.j. v cene vrátane súvisiach nákladov a bez zaokrúhlenia).
    Zaokrúhlenie na celé Sk nahor sa týka "odpisov" majetku.

    ala13 je offline (nepripojený) ala13

    pehy na nose ala13
    Starsie uctovnicky mi to radili robit skutocne zaokruhlene smerom nahor, lebo by vraj nesedeli odpisy, ktore sa kazdy rok zaokruhluju smerom nahor na cele koruny. Tak neviem, ci niekedy v minulosti nebol daky predpis na to.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    ala13
    Starsie uctovnicky mi to radili robit skutocne zaokruhlene smerom nahor, lebo by vraj nesedeli odpisy, ktore sa kazdy rok zaokruhluju smerom nahor na cele koruny. Tak neviem, ci niekedy v minulosti nebol daky predpis na to.
    Nebol .

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    ala13
    Tak potom to ozaj radili len preto, aby sedeli odpisy.
    Neviem si to predstaviť ani matematicky, nakoľko odpisy vždy záviseli od zatriedenia majetku a stanovenej doby odpisovania. Aby sedeli odpisy, to by sa muselo robiť zaokrúhlenie so zreteľom na celú dobu odpisovania ... a to sa mi zdá nereálne (napríklad aj z pohľadu zmeny doby odpisovania a pod. ... to by sa muselo robiť zaokrúhlenie pri každej takejto zmene ... technické zhodnotenie nevynímajúc).
    Okrem toho, odpisy sa účtujú mesačne ... znamenalo by to napríklad zohľadnenie aj tejto skutočnosti ... ? A pred 1.1.1993 boli sadzby odpisov stanovené ešte variantnejšie ako v súčasne platnom zákone o daniach z príjmov (uvádzam toto porovnanie preto, lebo veľká väčšina účtovných jednotiek si zjednodušuje stanovenie doby odpisovania uplatnením doby vychádzajúcej z tohto predpisu).

    Ale problém vlastne nie je problémom, lebo účtovné aj daňové predpisy umožňujú zaokrúhľovanie odpisov na celé Sk nahor, čím sa vykazovanie súm zjednodušuje.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    A posledný mesačný účtovný odpis (i posledný ročný daňový odpis) sa nechá v takej výške, aby sa celková suma odpisov rovnala obstarávacej cene (aspoň ja som to tak zvykol robiť )

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Áno, zásada, že sa odpisuje do výšky obstarávacej ceny musí zostať dodržaná.

    zaradenie DNM do užívania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.