Zavrieť

Porady

Základné imanie

Zdravím. Pomôžete mi, prosím? Externe som začasla účtovať jednu s.r.o. Poprosili ma, aby som im pripravila pre OR premenu základného imania na euro a zistila som nasledovné: Do r.1999 boli traja spoločníci s rovnakým podielom na ZI - spolu 201000,- Potom jeden zomrel, jeho podiel vyplatili a svoje podiely dorovnali každý na 100 000,-, teda znížili ZI o 1 000,-Sk. Toto všetko však urobili len v účtovníctve - zmenu v OR nevykonali a tak tam až do r.2007 figuroval aj ten tretí a ZI v OR bolo naďalej 201 000,-. V r.2007 im právnička robila malú zmenu v názve, ale do spoločenskej zmluvy si ostatné údaje vytiahla z OR, takže iba rozdelila medzi 2 spoločníkov tých 201 000,-. Ale v účtovníctve sa ani vtedy nič neudialo a na účte ZI bolo naďalej 200 000,-. Ja teraz neviem, čo mám urobiť s tým rozdielom zákl.imania v OR a účtovníctve, keď ten rozdiel trvá už 10. rok? Mám ich to jednoducho nechať doplatiť, zvýšiť tak ZI a tváriť sa akože nič? Poraďte, prosím. Vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Keď znižovali ZI v roku 1999 na 200 000,- Sk, tak to zmenili aj v spoločenskej zmluve? Ak áno, tak v účtovníctve to máš do roku 2007 OK, ak nie tak sa nemalo účtovať zníženie ZI. Od roku 2007 ale malo byť na účte 411 / 201 000,- Sk. Každopádne najrozumnejšie čo sa teraz dá spraviť je dať do súladu spoločenskú zmluvu a OR s účtom 411. Keďže v spoločenskej zmluve a v OR je 201 000,- musí byť táto hodnota aj na účte 411.
    V Tvojom prípade by sa účtovalo 1 000,- 353/411. Samozrejme že v účtovníctve máš už všetko v EUR. Ešte je jedna možnosť, pri premene ZI z SKK na EUR, otvoriť spoločenskú zmluvu a znížiť ZI na nejakú rozumnú hodnotu v EUR a tú potom zaúčtovať na ZI.

    franceska je offline (nepripojený) franceska

    franceska
    Ďakujem. Myslím, že ich to nechám dorovnať na tých 201 000 a tak urobím aj premenu na euro, lebo tak to je uvedené aj spoločenskej zmluve z r.2007, keď bola robená tá úprava názvu spoločnosti. O tej účtovnej zmene z r.2000 mi nevedia nič povedať, nič si nepamätajú a majú problém vyhľadať, na základe čoho sa vlasne účtovalo. Mňa len trápi to, či postačí, ak tú zmenu urobím teraz a tie minulé roky nechám účtovníctvo tak, ako je. Ešte raz vďaka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.