Zavrieť

Porady

PHM

Keď SZČO používa osobné motorové vozidlo a odberateľovi účtuje vo faktúfe kilometrovné dohodnuté podľa podmienok v zmluve, môže si potom dávať do nákladov aj bločky z nákupu benzínu?
Iveta
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    To že SZČO fakturuje odberateľovi kilometrovné podľa zmluvy, nemá žiaden súvis s tým či si môže SZČO dávať do nákladov bločky za nákup PHM. Kto je vlastníkom uvedeného vozidla?

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    ikovacikova Pozri príspevok
    Keď SZČO používa osobné motorové vozidlo a odberateľovi účtuje vo faktúfe kilometrovné dohodnuté podľa podmienok v zmluve, môže si potom dávať do nákladov aj bločky z nákupu benzínu?
    Iveta
    Nie, ak nie je MV zaradené do majetku firmy, nemôže si dávať bločky do nákladov, tam účtuje podľa kilometrov a použitia vlastného MV na podnikanie.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    ikovacikova Pozri príspevok
    Keď SZČO používa osobné motorové vozidlo a odberateľovi účtuje vo faktúfe kilometrovné dohodnuté podľa podmienok v zmluve, môže si potom dávať do nákladov aj bločky z nákupu benzínu?
    Iveta
    Ako už písali vyššie, to platí. Ale ak máš auto v majetku firmy, tak si do výdavkov dávaš bločky o nákupe PHL.
    Ak máš v nejakej zmluve o preprave ustanovené, že náklady za dopravu budeš počítať ako "kilometrovné", tak to je predsa cena za vykonanú službu, ktorá nemá nič spoločné s nákupom PHL.

    veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

    veronkaj
    Prosím skúsených ako mám správne urobiť teraz na konci roku PHM v JU u platcu dph szčo??
    - celý rok som dávala PHM do výdavky za materiál v členení phm
    - dph som uplatnila vo výkaze dph za príslušný kvartál
    - základ dane som dávala do toho členenia.

    teraz je december a teda ako teraz uplatniť aj za december plnú výšku dph vo výkaze dph???
    - pretože na konci roku by som mala podľa tabulky kolko bolo načerpané a koľko najazdené km ID ako podlednú položku do PD dať mínusom adekvátnu časť základu dane - to nespotrebované aj ked toho nebude veľa a teda aj adekvátnu časť dph mínusom ako sa to potom prejaví na výkaze???
    alebo mám uplatniť za kvartál normálne dph a až pri robení DP za rok 2009 toto dať ID mínusom??

    a na začiatku roka akože potom nemá nič v nádrži??? kým ide prvý krát tankovať??

    robím ukončovanie roka prvý krát tak sa radšej pýtam.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    veronkaj Pozri príspevok
    Prosím skúsených ako mám správne urobiť teraz na konci roku PHM v JU u platcu dph szčo??
    - celý rok som dávala PHM do výdavky za materiál v členení phm
    - dph som uplatnila vo výkaze dph za príslušný kvartál
    - základ dane som dávala do toho členenia.

    teraz je december a teda ako teraz uplatniť aj za december plnú výšku dph vo výkaze dph???
    - pretože na konci roku by som mala podľa tabulky kolko bolo načerpané a koľko najazdené km ID ako podlednú položku do PD dať mínusom adekvátnu časť základu dane - to nespotrebované aj ked toho nebude veľa a teda aj adekvátnu časť dph mínusom ako sa to potom prejaví na výkaze???
    alebo mám uplatniť za kvartál normálne dph a až pri robení DP za rok 2009 toto dať ID mínusom??

    a na začiatku roka akože potom nemá nič v nádrži??? kým ide prvý krát tankovať??

    robím ukončovanie roka prvý krát tak sa radšej pýtam.
    Píšeš, že účtuješ v JÚ, všetko, čo si uhradil je nákladom zdaňovacieho obdobia, v knihe jázd máš napísaný zostatok PHM k 31.12.2009, teda aj ZS k 1.1.2010. DPH - ak si to uhradila, čo predpokladám, že áno, nemáš dôvod dávať DPH mínusom, pokiaľ neuznávaš len 80% PHM, teda tým aj pomernú časť DPH.

    veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

    veronkaj
    ondrejvla

    ďakujem veľmi pekne za odpoveď, stále sa mám čo učiť a radšej si to preverím, pretože keď som bola na školení učili nás tento postup tak som potom nevedela, neuznávame len 80% ale plnú sumu takže tak, len problém je v tom, že za minulé roky nemá ani jeden výpočet a ani jednu knihu jázd, takže budem musieť ísť do minulosti a urobiť prepočty.ale vždy sa snaží minúť toho čo najviac v danom roku.

    takže nemusím dávať nič mínusom ani dph, a tak uplatním aj dph za 4q normálne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.