Zavrieť

Porady

Platna podla projektu

Čavte poradaci.
Mám na Vás otázočku ohľadne základovej platne. V projekte mám robené základy nasledovne:
Betónové pásy hĺbka 80cm, šírka 68cm. Na to stratené debnenie vyplnené betónom.
Betónová platňa – deka nie je s debnením previazaná. Čiže platňa nie je na vrchu debnenia ale je z boku. Ako keby debnenie tvorilo šalung. Obvodové a nosné múry vlastne nebudú postavené na deke ale priamo na betóne strateného debnenia.
Osoba, ktorú plánujem zobrať ako stavebný dozor s tým súhlasí. Všetky základy čo som videl ale boli robené tak, že deka bola až na debnení a tvorila jeden previazaný celok a obvodové steny stáli síce nad bednením ale na deke. S tým sa stotožňujú aj „majstri“.
Čo si o tom myslíte ?
Usporiadat
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

myslim, ze nieje problem spravit salung a dat tych 15-20cm betonu aj nad DT, bude to pevnejsie.. platna sa robi preto aby sa co najviac zamedzilo "sadaniu". robili sa aj zaklady a namiesto betonovej deky, bola skvara a na tom dosky podlahy.. a domy stoja.. ale to musia byt poriadne zaklady.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

ja si o tom myslim ze ty ako vzdelany clovek ale laik v tejto oblasti a parta chlapov co vzdelanie povazuje za zbytocnu pritaz, by ste asi mali dat na to co tvrdia stavebny dozor a projektant, ktori o tom nieco vedia
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

ale aby si nepovedal, ze som neporadil

je jedno ako to bude spravene, dolezite je zhutnit podklad pod platnou. riesenie co navrhli je jednoduchsie na realizaciu.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

To su 2 alternativy, robi sa aj jedno aj druhe, len ked to teraz zmenis, tak dom nebude vyskovo sediet.
0 0
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

Ja to meniť nechcem. Je to v podstate jednoduchšie keď nemusím robiť ešte šalung na viac. Len som bol prekvapený, že som to nikde nevidel takto robiť a keď som to konzultoval s majstrom tak to bral ako absolútnu blbosť. Tak ja vám dôverujem ale ešte sa vás spýtam na výhody a nevýhody. Nejde mi ani tak o pracnosť ako skôr statické dôvody. Ďakujem.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

mudre rozhodnutie aj ked spravnejsie by bolo keby si povedal, ze veris projektatovi a dozoru

ked by si robil suteren a existovala moznost ze ti tam stupne voda zospodu. tak by bolo lepsie urobit to tak ako hovori majster. lebo by ta voda nenadvihla deku. vaha domov by to drzala ... ale zase by ta doska praskla. preto by musela byt hrubsia a vystuzena dole aj hore minimalne sietovinou
0 0
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

Dôveruj ale preveruj :-)
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
radEg Pozri príspevok
Ja to meniť nechcem. Je to v podstate jednoduchšie keď nemusím robiť ešte šalung na viac. Len som bol prekvapený, že som to nikde nevidel takto robiť a keď som to konzultoval s majstrom tak to bral ako absolútnu blbosť. Tak ja vám dôverujem ale ešte sa vás spýtam na výhody a nevýhody. Nejde mi ani tak o pracnosť ako skôr statické dôvody. Ďakujem.
Základové platne uložené cez nosné múry sa pri klasickej výstavbe rodinných domov začali robiť cca v 80-tich rokoch.Ak tie platne budete robiť samostatne do každej miestnosti , tak do nich nemusíte dávať kari sieť.
Správne je jedno aj druhé.Treba postupovať podľa projektu.
0 0
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

Bez kari ? To sa mi už nejako nepozdáva. Tam asi šetriť nebudem.
0 0
milko78 milko78

milko78 je offline (nepripojený) milko78

Daj si to na DT je to unosnejsie a lepsie riesenie, teba dat kari, to sa vypocita podla rozponou a zatazenia. Pri betonazi DT nehat vysunute roxory ktore sa potom zahnu do platne. Platnu medzi DT netreba salovat po obvode ale na to kasli. Este netreba zabudnut na strkove lozko cca 150 mm a samozrejma poriadne zhutnit.
0 0
Palusko.sk Palusko.sk

Palusko.sk je offline (nepripojený) Palusko.sk

Ja by som sa bal ze to bude pracovat, ze inak sadnu zaklady a inak doska aj ked lozko bude dobre zhutnene, radsej by som to dal na DT. Navyse tie DT nie su uplne rovne ak chcete na ne potom stavat, doska to zarovna a lepsie sa da potom aj odizolovat voci vlhkosti.
0 0
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

Práve na to ma upozornil stavebný dozor.
Stavba bude pracovať a základy budú inač sadať ako platňa preto to treba oddeliť.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

milko78 Pozri príspevok
Daj si to na DT je to unosnejsie a lepsie riesenie, teba dat kari, to sa vypocita podla rozponou a zatazenia. Pri betonazi DT nehat vysunute roxory ktore sa potom zahnu do platne. Platnu medzi DT netreba salovat po obvode ale na to kasli. Este netreba zabudnut na strkove lozko cca 150 mm a samozrejma poriadne zhutnit.

si to predstavujes ako keby ta platna bola nosna stropna doska. a to nie je. je to len beton polozeny na zemi.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

chandler Pozri príspevok
si to predstavujes ako keby ta platna bola nosna stropna doska. a to nie je. je to len beton polozeny na zemi.
tak to teda nieje.. je to sucast zakladu minimalizujuca jeho sadanie. Pouziva sa pri podach s nizsou unosnostou.
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

podkladovy beton ma za ulohu aj vyrovnat nerovnosti vzniknute debnenim, lepsie sa zaklada a lepi HI. Komu sa nechce salovat moze spravi aj tak ze vrchyny rad DT sa zaleje do 1/4 , flexou sa zreze vnutorny obvod DT a vonkajsi obvod DT sluzi ako debnenie. Ak treba stavbu dost dvihat aj tych 15cm podkladoveho betonu pômôze. Vysky a pod musia byt uz jasne pred vykopom, inak idu zbytocne peniaze do zeme
1 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

alltracboy Pozri príspevok
tak to teda nieje.. je to sucast zakladu minimalizujuca jeho sadanie. Pouziva sa pri podach s nizsou unosnostou.
vazne? to ma zaujima. akym sposobom minimalizuje sadanie? a kolko je ta nizsia unosnost?
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

mendo933 Pozri príspevok
podkladovy beton ma za ulohu aj vyrovnat nerovnosti vzniknute debnenim,

a ktoreho debnenia?
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

DT alebo salovanie
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

nieco ako snehule.. ked slapnes na sneh tak sa ti noha prepadne ale ked mas snehule tak sa predadnes iba ciastocne. Normalne su zakladove pasy ta nosna cast ale pokial ta hrubka pasov vychadza byt moc siroka tak sa robi zakladova platna. Aspon tak som to cital. a zakladova platna je komplet vybrana zem bez tych pasov. Cize to co sa bezne robi je taka kombinacia pasov a platne. Inak by sa ten podklad pod doskou nemusel ani zhutnovat kedze sa tam dava karirohoz a je to v podstate samonosne. Cize ja to vidim tak ze tym sadne aj ta platna na zem tak odlahci zakladovym pasom
Naposledy upravil alltracboy : 03.12.09 at 17:55
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

alltracboy Pozri príspevok
nieco ako snehule.. ked slapnes na sneh tak sa ti noha prepadne ale ked mas snehule tak sa predadnes iba ciastocne. Normalne su zakladove pasy ta nosna cast ale pokial ta hrubka pasov vychadza byt moc siroka tak sa robi zakladova platna. Aspon tak som to cital. a zakladova platna je komplet vybrana zem bez tych pasov. Cize to co sa bezne robi je taka kombinacia pasov a platne. Inak by sa ten podklad pod doskou nemusel ani zhutnovat kedze sa tam dava karirohoz a je to v podstate samonosne. Cize ja to vidim tak ze tym sadne aj ta platna na zem tak odlahci zakladovym pasom
vola sa to zakladova doska, nieco sa pise aj tu http://mojdom.zoznam.sk/cl/96327/Na-...domov-(1.-cast)

pojmom zakladova doska 95% ludi oznacuje podkladovy beton
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať