Zavrieť

Porady

porovnanie vysledkov z JU a PU

zdravim vsetkych poradakov,
potrebujem poradit, robim uctovnictvo pre sro, uctujem v JU a subezne aj PU, pretoze som zaciatocnik v PU, (teoria je OK, uctovanie ziadna prax) zaujimalo by ma, ked porovnam vysledky z JU s PU, su odlisne o cca 1000€,
neviem ci je to spravne, v PU pohladavky a zavazky su zaratane vsetky , ci su uhradene alebo nie, v JU su zaratane iba tie uhradene, ???
prosim o radu ci tieto uvahy maju hlavu aj patu.
dakujem erika
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    neviem si predstavit ako to vobec porovnat...

    jedine, co ti moze sediet je akurat tak stav zavazkov a pohladavok... a penazny dennik s pokladnou...

    rozdiel v PU a JU je zasadny v tom, ze JU pocita vysledok z rozdielu Vydavku a Prijmu (uhradeneho z penazneho dennika) a PU z rozdielu vynosov a nakladov tykajuce sa daneho roka, co z penazneho dennika nevycitas...

    napr.
    Zaplatis predplatne odbornej literatury na 10 rokov dopredu v ciastke 10.000,- (1,000/rok)...

    V JU sa ti to prejavi okamzite vo vysledku a to tak, ze ti to hned v tom roku, kedy to uhradis ovplyvni danovy zaklad.

    V PU to musis rozuctovat a vysledok ti to ovplyvni len vo vyske 1.000,- a ostatne budes postupne rozpustat do nakladov toho roka, kt. sa tyka...

    takze pozor, je to zasadny rozdiel a da ti viac prace urobit z toho porovnatelne zostavy, resp. odkontrolovat si to medzi sebou...

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    edep Pozri príspevok
    zdravim vsetkych poradakov,
    potrebujem poradit, robim uctovnictvo pre sro, uctujem v JU a subezne aj PU, pretoze som zaciatocnik v PU, (teoria je OK, uctovanie ziadna prax) zaujimalo by ma, ked porovnam vysledky z JU s PU, su odlisne o cca 1000€,
    neviem ci je to spravne, v PU pohladavky a zavazky su zaratane vsetky , ci su uhradene alebo nie, v JU su zaratane iba tie uhradene, ???
    prosim o radu ci tieto uvahy maju hlavu aj patu.
    dakujem erika
    V podstate, keď to zoberiem zjednodušene, tak áno, uvažuješ správne.
    Keď v JU pripočítaš neuhradené pohľadávky a odpočítaš neuhradené záväzky, aký rozdiel by ti potom vyšiel?
    Čím sa zaoberá s.r.o.? Je tam nejaký zostatok na sklade?
    Je to však veľmi zjednodušené. V PU je ešte veľa iných vecí, ktoré ovplyvňujú HV, napr. časové rozlíšenie a pod.

    edep je offline (nepripojený) edep

    edep
    cloe Pozri príspevok
    V podstate, keď to zoberiem zjednodušene, tak áno, uvažuješ správne.
    Keď v JU pripočítaš neuhradené pohľadávky a odpočítaš neuhradené záväzky, aký rozdiel by ti potom vyšiel?
    Čím sa zaoberá s.r.o.? Je tam nejaký zostatok na sklade?
    Je to však veľmi zjednodušené. V PU je ešte veľa iných vecí, ktoré ovplyvňujú HV, napr. časové rozlíšenie a pod.
    sro nakupuje a predava hudobne nastroje, je to vacsinou co nakupi to aj preda.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Len tak zo zvedavosti? Kde ti zostáva vyšší HV. V PU alebo JU?

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    Vratim sa k počiatku Tvojej otázky - robím to v oboch podobách v JU aj v PU. Ak môžem poradiť nerob to. Rob PU podľa najlepšieho svedomia a vedomia -
    "takto si len do hlávky
    pochybností vkladáš brouky"

    edep je offline (nepripojený) edep

    edep
    jajko50 Pozri príspevok
    Vratim sa k počiatku Tvojej otázky - robím to v oboch podobách v JU aj v PU. Ak môžem poradiť nerob to. Rob PU podľa najlepšieho svedomia a vedomia -
    "takto si len do hlávky
    pochybností vkladáš brouky"
    OK, to som zistila,
    ale bolo to prvy krat, co som zakusila PU,
    tak som chcela kontrolu

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    len na okraj: dlho som robila iba JU a PU som sa strasne bala... a ako som okusila PU a tu skvelu moznost kontroly, tak JU robim nerada... PU je sice kus pracnejsie, ale podla mna je jednoduchsie

    edep je offline (nepripojený) edep

    edep
    ja som na tom velmi podobne, este sa PU bojim a este som neprisla na to ako kontorlovat v PU, mozes mi prosim poradit ak sa to da.

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    andreaS Pozri príspevok
    len na okraj: dlho som robila iba JU a PU som sa strasne bala... a ako som okusila PU a tu skvelu moznost kontroly, tak JU robim nerada... PU je sice kus pracnejsie, ale podla mna je jednoduchsie

    ANO máš pravdu slovko jednoduché nemusí v tomto prípade byť pravdou.
    Ak si zažiješ PU, tak na neho nedáš dopustiť - preto som tak poradil -- radšej nemiešať ani pre kontrolu.

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    edep Pozri príspevok
    ja som na tom velmi podobne, este sa PU bojim a este som neprisla na to ako kontorlovat v PU, mozes mi prosim poradit ak sa to da.
    No tak predsa aspon trochu k tej kontrole ak už to tak robíš.
    Ak v priebehu účtovneho roka Ti nastane taký deň, že máš vyrovnané všetky záväzky a všetky pohľadávky -- nemáš nič dlhodobé, a ešte by sa dalo viac možností asi uviesť, tak by si mala teoreticky mať rovnaký HV.

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    edep Pozri príspevok
    ja som na tom velmi podobne, este sa PU bojim a este som neprisla na to ako kontorlovat v PU, mozes mi prosim poradit ak sa to da.
    doporucujem kupit Cenigovu (tzv. biblia uctovnikov) a ked budes mat v niecom nejasnosti, tak pohladaj na porade a v teme tykajucej sa tvojho problemu sa pytaj

    ja osobne uctujem v poradi:
    - pohladavky
    - zavazky
    - pokladna
    - banka
    - interne doklady

    Hlavne kvoli spravnemu saldokontu treba mat najskor nahodene dosle aj odoslane faktury a az potom uctovat ich uhradu.

    A taka najvacsia kontrola spravnosti je inventarizacia uctov... to si proste vytlacis zostatky k dakemu obdobiu, kludne aj mesacne... a ides ucet po ucte a zistujes co presne predstavuje suma zostatku... takto pridem na chyby najrychlejsie...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.