Zavrieť

Porady

Zuctovanie dane a ZP za rok 2009

Ahojte,

v roku 2009 ma vyhodili z prace, cize rok mozem rozdelit na 2 casti - 1) bol som zamestnany a 2) teraz som nezamestnany.
Ako budem musiet postupovat pri zuctovani DzP a ZP?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    StanoG Pozri príspevok
    Ahojte,

    v roku 2009 ma vyhodili z prace, cize rok mozem rozdelit na 2 casti - 1) bol som zamestnany a 2) teraz som nezamestnany.
    Ako budem musiet postupovat pri zuctovani DzP a ZP?
    Všetko záleží od toho aké si mal príjmy. Za predpokladu, že Ti bola zrážaná daň z príjmu, tak ak si podáš daňové priznanie a uplatníš si odpočítateľnú položku na rok 2009 Ti zrazenú daň vrátia späť.

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    StanoG Pozri príspevok
    Ahojte,

    v roku 2009 ma vyhodili z prace, cize rok mozem rozdelit na 2 casti - 1) bol som zamestnany a 2) teraz som nezamestnany.
    Ako budem musiet postupovat pri zuctovani DzP a ZP?
    zúčtovanie DzP: môžeš požiadat svojho posledného zamestnávatela v roku 2009 o ročné zúčtovanie dane do 15.2.2010 alebo na základe potvrdenia o príjme si môžeš sám podat danové priznanie do 31.3.2010.

    ročné zúčtovanie ZP: ak si nezamestnany ale evidovaný na úrade práce si poistencom štátu a v zamestnaní si nemal príjem ani v jednom mesiaci príjem nad 2006 Eur tak si ročné zúčtovanie ZP podávat nemusíš.
    Zamestnávatela už nemôžeš požiadat nakolko v čase podania žiadosti už nie si jeho zamestnancom.
    Záleží či si dobrovolne nezamestnaný a popritom máš aj nejaké iné príjmy.

    Záleží čo máš za príjmy v roku 2009 ,v akej výške v akej skupine sa nachádzaš:SZČO,poistenec štátu,zamestnanec,samoplatitel apod.

    StanoG je offline (nepripojený) StanoG

    StanoG
    Dakujem za odpoved!

    Dan - takze ja este mozem poziadat podnik, v ktorom uz nepracujem o zuctovanie? Potvrdenie o prijme nemam, len vyplatne pasky. Teraz ide o to, co bude jednoduchsie pre mna, lebo podnik je mimo mojho bydliska.

    Zdravotne - s tym dufam nemusim robit nic, predpokladam, ze odstupne sa nepocita do tej hranice prijmu, lebo sa z neho neplatili odvody, iba dan.

    Bol som iba v tychto 2 rezimoch - 1) zamestnany a 2) nezamestnany evidovany.
    Ziaden iny prijem okrem zamestnania som nemal.

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    tak si požiadaj bývalého zamestnávatela o potvrdenie o príjme za rok 2009 a podaj si sám danové priznanie,to potvrdenie musíš potom v originály vložit do DP.

    RZZP 2009 ta trápit nemusí ak si neprekročil ten príjem čo som uvádzala vyššie.

    StanoG je offline (nepripojený) StanoG

    StanoG
    Dan - priznanie by som musel pracne vyplnat a vypocitavat preplatok sam?

    Zdravotne - praveze odstupne prekrocilo tu hranicu.

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    ako si písal odstupné je vylúčené z vymeriavacieho základu,čiže sa z neho neplatili odvody,preto je bezpredmetné.
    no ked budeš mat čísla z potvrdenia určite ti niekto na porade pomôže,alebo ako som písala vypíš si žiadost o ročné zúčtovanie a do 15.2.2010 ho pošli posl.zamestnávatelovi spolu s potvrdením z úradu práce oddkedy si bol evidovaný,aby bolo jasne vykryté obdobie.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Dobry den, do 14.11.09 som bola na rodicovskom prispevku a zaroven SZCO. Aky musim mat danovy zaklad aby som za to obdobie co som poberala rodicovsky nemusela platiti odvody?

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    asi som sa zle vyjadrila a teraz som si to vsimla. Aky je na r. 2009 limit prijmu, pre osoby za ktore plati stat, aby som za obdobie do 14.11.2009 nemusela platit zdravotne poistenie? Ide o to ze som prijem nemala vysoky a nerada by som kvoli 2-3 EUR platila.

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Limit : VZ 191,07 € mesačne t.j. 2292,84 € ročne.
    Ak Ti v RZZP za rok 2009 vyjde VZ za rok 2009 do 2292,84 €,
    tak zostávaš poistencom štátu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.