Zavrieť

Porady

zaúčtovanie faktúry zaplatenej hotovosťou

Moja otázka znie:

V obchode som 2.11. kúpila SIM kartu pre firemný telefón za peniaze v hotovosti (20 Eur). Namiesto bločka z registračnej pokladne mi dali faktúru s dátumom vystavenia v ten deň. K tomu dátumu som ešte nebola platcom DPH.

Je nasledovný postup zaúčtovania čo sa týka dátumov, typov účt. dokladov a samotných účtov správny?

FD 2.11. 20 Eur drobný nákup 50100/32100
FD 2.11. 20 Eur drobný nákup 32100/21100

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    Uprednostnil by som spôsob ako si písala 501/321 a úhradu 321/211. Náklad priamo voči pokladni, alebo BU podľa mňa nie je správny. Najprv predpis . Náklad voči vzniku záväzku a potom úhrada záväzku.

    andy24 je offline (nepripojený) andy24

    andy24
    Aha, a nevadí, že sa potom tá Fa neprejaví na účte dodávateľov 321? Jednoducho ho môžem vynechať?

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Samotná hotovostná faktúra je pokladničným dokladom. Ak ju dáš medzi DF a účtuješ 501/321, čo dáš do pokladne ako doklad o úhrade? Fotokópiu faktúry? Zdá sa mi to zbytočné.

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    JarkaL Pozri príspevok
    Samotná hotovostná faktúra je pokladničným dokladom. Ak ju dáš medzi DF a účtuješ 501/321, čo dáš do pokladne ako doklad o úhrade? Fotokópiu faktúry? Zdá sa mi to zbytočné.
    Ale toto nepísala. Má faktúru a k faktúre má od dodávateľ predpokladám PPD, alebo výstup z RP. Ak je na fa text, že je zároveň dokladom o úhrade, tak do pokl. dám jej kopiu ako doklad o úhrade. Ja viem, že sa to zdá zbytočné, ale tak nás učili citujem. pokial sa len dá " neučtovať voči pokladni alebo banke náklad či výnos"

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    andy24 Pozri príspevok
    Moja otázka znie:

    V obchode som 2.11. kúpila SIM kartu pre firemný telefón za peniaze v hotovosti (20 Eur). Namiesto bločka z registračnej pokladne mi dali faktúru s dátumom vystavenia v ten deň.

    Ďakujem.
    Nemá PPD ani doklad z RP, len tú faktúru. Ja aj doklad - faktúru z METRA dávam rovno do pokladne.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak bola faktúra zaplatená v ten deň, tak nevznikol záväzok. Tiež som za účtovanie priamo v pokladnici 501./ 211.

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    jajko50 Pozri príspevok
    ale tak nás učili citujem. pokial sa len dá " neučtovať voči pokladni alebo banke náklad či výnos"
    Banka - samozrejme,tam len bankové popl. a poprípade úroky, ale voči pokladni sa náklady účtujú priamo.

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    Dievčatá, veď dobre. Môže byť.
    Ja som zvyknutý účtovať aj Faktúry platené hotovosťou a v ten deň kedy bola vystavená cez predpis a na účet 321. Dôvod?
    Zoberte si napr. obchod so stabilným dodávateľom tovaru - vozí ho priamo do predajne a zákazník platí v hotovosti oproti faktúre.

    Obchodník v určitom časovom slede chce vidieť z účtovníctva, koľko tovaru bral od uvedeného dodávateľa. Z analytiky 321 je to okamžite jasné.
    Ja som aj preto napísal vo svojom príspevku, že spôsob účtovanie o predpise uprednostňujem, nie že je jednoznačne nutný.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    jajko50 Pozri príspevok
    Dievčatá, veď dobre. Môže byť.
    Ja som zvyknutý účtovať aj Faktúry platené hotovosťou a v ten deň kedy bola vystavená cez predpis a na účet 321. Dôvod?
    Zoberte si napr. obchod so stabilným dodávateľom tovaru - vozí ho priamo do predajne a zákazník platí v hotovosti oproti faktúre.

    Obchodník v určitom časovom slede chce vidieť z účtovníctva, koľko tovaru bral od uvedeného dodávateľa. Z analytiky 321 je to okamžite jasné.
    Ja som aj preto napísal vo svojom príspevku, že spôsob účtovanie o predpise uprednostňujem, nie že je jednoznačne nutný.
    áno, toto je dobrý dôvod.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    jajko50 Pozri príspevok
    ...Obchodník v určitom časovom slede chce vidieť z účtovníctva, koľko tovaru bral od uvedeného dodávateľa. Z analytiky 321 je to okamžite jasné...
    Kvôli tomu netreba všetko preháňať cez 321-čku. Kvôli pár stabilným dodávateľom, u ktorých sa platí v hotovosti, nebudem stovky zápisov účtovať duplicitne. Radšej si vytvorím 3-4 analytiky (pre daného dodávateľa) na 501, 504 a vidím to isté...

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    Stefan2005 Pozri príspevok
    Kvôli tomu netreba všetko preháňať cez 321-čku. Kvôli pár stabilným dodávateľom, u ktorých sa platí v hotovosti, nebudem stovky zápisov účtovať duplicitne. Radšej si vytvorím 3-4 analytiky (pre daného dodávateľa) na 501, 504 a vidím to isté...

    Ano aj to je možné - súhlasím a neprotestujem. Radšej mám analytiku na 321 / účet dodávateľov- tak aj analytika dodávateľov/ ako na nákladových účtoch / učet druhu nákladu - analytika druhu nákladu /. Ešte jeden dôvod navyše-- ten môj zákazník obchodník je sakra lajdák a zoberie tovar - nemá v kase dosť peňazí na jeho zaplatenie - faktúra od dodávateľa je vystavená na úhradu v hot. ale on sa telef. dohodne, že ju uhradí z účtu, čo aj urobí. Tkže pátranie po spôsobe úhrady. Keď to mám v záväzkoch, tak to odstriehnem najlepšie.

    Neberte moje dôvody ako návod a že striktne niečo tvrdím. Máme asi každý svoj zaužívaný spôsob a musíme sa aj niekedy prispôsobiť zákaznikom, aj lajdákom v evidencii dokladov.
    Naposledy upravil jajko50 : 04.12.09 at 07:50

    andy24 je offline (nepripojený) andy24

    andy24
    Aby som doplnila moju povodnu otazku, mam k tej fakture vystaveny aj PPD. Tiez sa mi to zda lepsie zauctovat cez ucet 321 aby som to videla v analytike v dodavateloch. Len som sa chcela uistit ci to tak moze byt.

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Tak to si mala napísať hneď. K tomu zápisu 321/211 mi tam ten PPD dosť chýbal.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    andy24 Pozri príspevok
    Aby som doplnila moju povodnu otazku, mam k tej fakture vystaveny aj PPD....
    Nevidím dôvod na rozdielnosť účtovania z titulu, že či je vystavený aj PPD, alebo je len uvedené na faktúre, že slúži aj ako doklad o úhrade. Na faktúre by malo byť v obchod prípadoch uvedené "platba v hotovosti".

    yvica je offline (nepripojený) yvica

    yvica
    no aj ja má dosť faktúr a k nim je pripnutý hneď blok z erp-úhrada faktúry. a tiež sa mi zdá úplne zbytočné zaúčtovať faktúru a potom hneď úhradu, rozmýšľala som, že ak je fa vystavená a hradená v ten istý deň použila by som len VPD a do kolonky vyplatené komu dám firmu - keby som niečo hľadala aby to bolo prehľadnejšie inak pri bločkoch vyplatené komu dávam konateľa, môže to tak byť? dík
    a keď je faktúra v hotovosti a k nej doklad z ERP - úhrada faktúry1x, tak účtovať cez 321 ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.