Zavrieť

Porady

Konkrétny príklad preradenia majetku.

Zdravím.
Mám tu konkrétny prípad preradenia majetku:

V roku 2006 som obstaral obchodnú digitálnu váhu za 120 000 Sk, zaradil som ju do 2. OS pod kód klasifikácie 29.24.23.

Daňové odpisy /2.os=6 rokov/:
2006 - 20 000 Sk
2007 - 20 000 Sk
2008 - 20 000 Sk
2009 - 20 000 Sk
2010 - aplikujem preradenie z 2.OS do 1.OS - podľa prev. mostíka 28.29.39, prípadne 28.29.31 - aký odpis bude v tomto roku, keďže je to 5. rok odpisovania?
Podľa posledného absolvovaného školenia by som mal v tomto roku uplatniť 30 tis. Sk /120000:4roky/ a v 2011 ešte zvyšných 10 000 Sk.
V tomto prípade to vlastne budem odpisovať 6 rokov rovnako, ako keby som to nepreradil. Je to tak správne?
- Logicky by som si myslel, že to mám v tom roku 2010 doodpisovať komplet, ale bolo povedané že doodpisovanie v tomto prípade nebude možné...

Ďalšia vec: kde nájdem "popis" konkrétneho kódu 28.29.39 ????
- našiel som iba popis pôvodného kódu a nový kód v prevodovom mostíku, ale v prílohe č. 1 v zákone o dani z príjmu som to nikde nevidel, takže vlastne na základe čoho overím že kód 28.29.39 PATRÍ do 1. OS?? Mám dať žiadosť na štatistický úrad o zaradenie konkrétneho majetku?

Ďakujem, ale vidím tam moc nedoriešených vecí...

PS: pre lepšiu prehľadnosť doporučujem používať menu SK v tomto príklade.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    odpisy ti naozaj vychádzaju tak ako píšeš.
    rok 2009....................30000 Sk
    rok 2010.....................10000 Sk
    ide však o neúčtovné operácie - v účtovníctve nadalej postupuješ podľa odpisového plánu.
    Myslím, že sa ti pri jednom prípade neoplatí komplikovať si život.

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    Áno je to tak, že u starších majetkov už nie je možné dosiahnuť novú skrátenú životnosť. Znamená to len, že môžme uplatniť zvýšený ročný odpis - podľa nového zatriedenia. Takýto postup bol uplatňovaný stále aj v predošlých rokoch, kedy sa napríklad skracovala doba pre odpisovanie v jednotlivých odpisových skupinách.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak tých prípadov máš stovky, tak aj tých 10000 navyše pri jednom kuse bude pekný odpočitateľný balík pre rok 2009.

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    Takže daný kód 28.29.3 som našiel že patrí do 1.OS v zbierke zákonov pod číslom 60 zo 17. februára 2009.

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    ďakujem za odpoveď, moc mi nepomohla.
    Je to teda tak správne ako píšem? Nie je teda možnosť v roku 2010 to odpísať /daňovo/ celé, keďže je to 5. rok odpisovania?
    - tých prípadov mám niekoľko stoviek, toto bol iba jeden konkrétny /fiktívny/...

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    Takže vám ďakujem za rady.
    Máte pravdu, bude to dosť veľký balík pri ročnom zúčtovaní dane z príjmu...

    edit: lenže na toto pôjde naša firma až od 1.1.2010, takže sa to prejaví na dani z príjmu za rok 2010...
    Naposledy upravil Nandrolon : 15.12.09 at 05:30 Dôvod: doplnenie

    Konkrétny príklad preradenia majetku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.