Zavrieť

Porady

Premlcanie zavazku

Dobry den,

chcela by som Vas poprosit o radu. Dodavatelska firma tovaru az teraz zistila ze zabudli vyfakturovat ,,financny bonus,, z roku 2005 a chcu to vyfakturovat az teraz, tj. v roku 2009 resp. 2010...maju na to este pravo?
je nieco, co by podporilo to ze takuto fakturu uz firma nechce prijat, nakolko sa jedna o 3 tisic eur...

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ak ide o finančný bonus za určitý odber tovaru, tak ja by som to ako odberateľ len privítal. Veď ide vlastne o moje peniaze, ktoré som mal dostať pred 4 rokmi.

    Alebo som nesprávne pochopil otázku?

    andreaoa je offline (nepripojený) andreaoa

    andreaoa
    Ono to je tak, ze oni vystavuju bonus v mojom mene...tj ako keby som ja vystavila dobropisovu fakturu, ktoru mam zaplatit...
    len mi to pride ako prijata faktura...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    andreaoa Pozri príspevok
    Ono to je tak, ze oni vystavuju bonus v mojom mene...tj ako keby som ja vystavila dobropisovu fakturu, ktoru mam zaplatit...
    len mi to pride ako prijata faktura...
    Priznám sa, že nechápem. Ty ako odberateľ platiš dodávateľovi nejaký bonus navyše za to, že berieš od nich tovar?

    andreaoa je offline (nepripojený) andreaoa

    andreaoa
    Prepac, az teraz som si precitala svoju prvu vetu,
    tam malo byt odberatel...ja som dodavatel tovaru
    a mam platit ,,financny bonus,,

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    andreaoa Pozri príspevok
    Prepac, az teraz som si precitala svoju prvu vetu,
    tam malo byt odberatel...ja som dodavatel tovaru
    a mam platit ,,financny bonus,,
    Takže ak som dobre pochopil, ty ako dodávateľ máš vyplatiť odberateľovi (zrejme) obratový bonus za rok 2005.
    Väčšinou sa to robí po ukončení roka, teda v r. 2006 by malo dôjsť k fakturácii. A podľa Obch.zákonníka je premlčacia doba pohľadávok a záväzkov z obchodno-právnych vzťahov 4 roky. Viď:

    § 397
    Ak zákon neustanovuje pre jednotlivé práva inak, je premlčacia doba štyri roky.

    Teda ešte neuplynula premlčacia doba.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.