Zavrieť

Porady

konatel sro odmena vs. ZP

Dobry den,

chcel by som sa opytat nasledujuce dve veci, ktora mi nie su jasne.
Som konatelom jednoosobovej sro, a chcem byt poisteny v Zdravotnej poistovni. Situacie prveho pripadu:
1. som bez odmeny, platim min. ZP - cca 43 EUR
2. som s odmenou 1 Euro, VZ do ZP neexistuje, platim v podstate 10+4 % z jedneho eura. Vyhol som sa aj plateniu ZP? Som vobec v takomto pripade poisteny?

Druha vec je, ze ako konatel cestujem v zaujme sro na sluzobne cesty. Mam mat v takomto pripade nejaku odmenu, aby som bol povazovany za zamestnanca, a mohol vyuctovat cestovne nahrady? Alebo staci byt konatelom bez odmeny..


Dakujem za Vas cas...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    FugAn je offline (nepripojený) FugAn

    FugAn
    1. ako konateľ bez príjmu platiš odvod na ZP 26,74 € ako samoplatca.
    2. Odmena 1 € - tomu síce neverím, ale nech.

    ercsike je offline (nepripojený) ercsike

    ercsike
    Manžel vybral druhú možnosť. Už vyše dva roky platí do ZP 4,64 EUR, nakoľko má odmenu za výkon funkcie konateľa 33,19 EUR za mesiac (ale môžeš mať odmenu aj 1 EUR/mesiac) a je normálne poistený, považuje za zamestnanca.
    Keď budeš brať odmenu, tak si považovaný ako zamestnanec a môžeš vyúčtovávať cestovné náhrady.
    O týchto témach dočítaš veeeeeeeľmi veľa na tejto porade. Len si to treba hľadať ...........

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Na cestovne nahrady ma narok aj konatel, aj spolocnik bez pracovneho pomeru. Na ucely zakona o CN sa povazuju za zamestnancov.

    dodo1234 je offline (nepripojený) dodo1234

    dodo1234
    Ja som hladal, a dlho, len som nenasiel tu informaciu, ze ak si dam odmenu 1 Euro, tak sa zbavim aj tych 26 euro, ktore by som platil ako samoplatca- konatel bez odmeny. Alebo sa to musi do tej minimalnej sumy doplatit.

    johanka12 je offline (nepripojený) johanka12

    johanka12
    Ahojte, chcem sa spytat konatel si v decembri 2009 vyplatil čisty zisk za rok 2008,tym padom sa v roku 2010 prihlasil do ZP ako samoplatca ,musi byt samoplatca aj v roku 2011 ak si v roku 2010 ziadny zisk nevyplati.

    Dakujem za odpoved.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    prečo sa v r. 2010 hlásil za samoplátcu? prečo v súvislosti so ziskom? Nie je spoločník?
    V r.2011 konateľa s pravidelným príjmom prihlasuje sro

    johanka12 je offline (nepripojený) johanka12

    johanka12
    Ahojte, opravujem moj dotaz neprihlasil sa do ZP preto ze si vyplatil zisk,ale ako som blizsie zistila je vedeny ako dobrovolne nezamestnana osoba a je samoplatca dobrovolne.Sorry

    Kejka aj tak dakujem za odpoved

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno, takže samoplatca preto, lebo musí byť poistený v ZP a nikde inde poistený nie je.
    Samoplatcom teda zostane aj naďalej, ak si nemieni vyplácať žiadnu odmenu, aj v r. 2011.
    Pokiaľ si vyplatí odmenu prvý raz v r.2011, tak d-ZP môže zrušiť, lebo ho povinne bude prihlasovať sro.
    Alebo za rok 2011 si vyplatí podiel na zisku, tak bude povinne platiť ZP. nech ustriehne - je zbytočné platiť dve poistenia, ak to nevyplýva zo zákona.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.