Zavrieť

Porady

Inventarizačná, vyraďovacia komisia

Dobrý deň,práve začínam inventarizáciu majetku a nevedel by mi niekto skúsený poradiť (keďže ja to nikde neviem nájsť a robím to prvýkrát) či štatutárny orgán môže byť predsedom inventarizačnej komisie a či vyraďovacia komisia môže byť v tom istom zložení ako inventarizačná. A tiež mám problém u nás každý zamestnanec má niečo na zodpovednosti (kabinet, miestnosť a tak) takže aj predseda invent. komisie (riaditeľka) má a neviem, či to není veľký problém
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    susann2 je offline (nepripojený) susann2

    susann2
    zdenka131 Pozri príspevok
    Želám pohodový večer. Návrh na vyradenie majetku predkladajú čiastkové inventarizačné komisie ústrednej inventarizačnej komisii, po vykonaní inventúry .
    Návrh na vyradenie musí byť riadne zdôvodnený a uvedený postup s jeho naložením po vyradení.
    Ústredná inventarizačná komisia zosumarizuje návrhy na vyradenie od jednotlivých čiatkových inventarizačných komisií a zoznam vyradeného majetku za celú účtovnú jednotku predloží na schválenie štatutárnemu orgánu.
    Po vyradení likvidačná komisia /menovaná štatutárnym orgánom/ postupne likviduje vyradený majetok:
    Toto som zistila, od viacerých kolegýn, že to bola zaužívaná prax v školstve. Dodnes som to nepochopila. Pracovala som v organizácii, kde v príkaze riaditeľa na vykonanie inventarizácie bolo uvedené, že počas inventarizácie sa nebude majetok vyradovať a zakazuje sa aj ho premiestňovať. Boli s tým oboznámení všetci vedúci zamestnanci na gremiálnej porade. Inventarizačná komisia len v inventarizačnom zápise napísala, či na danom úseku niečo chýba, je neupotrebiteľné alebo je na vyradenie. V tom roku sa s tým už nič nerobilo, najskôr až po ukončení inventarizácie. Návrh na vyradenie, s odôvodnením podáva zodpovedný pracovník za daný úsek,ktorý je poverený starostlivosťou o inventár /žiadna hmotná zodpovednosť za majetok/. Postúpi ho vyradovacej komisii. Vyradovanie je samostatná činnosť, nemá nič spoločné s inventarizáciou. Môže sa vykonávať viackrát ročne, alebo podľa potreby.

    Komisie môžu pracovať v rovnakom zložení. Riaditeľ by nemal byť predsedom ústrednej inventarizačnej komisie, ved podpisuje príkaz na vykonanie inventarizácie, záznam o inventarizácii a všetko čo súvisí s inventarizáciou.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Predsedom inventarizačnej komisie nemôže byť štatutár z jednoduchého dôvodu. On totiž posudzuje závery IK. Pri inventarizácii IK posudzuje jednotlivé hospodárske prostriedky a dáva návrh /doporučuje / na vyradenie. Likvidačná komisia je prítomná pri likvidácii, aby sa nestalo, že sa akože likviduje do pivnice niekoho z firmy.

    petrusa87 je offline (nepripojený) petrusa87

    petrusa87
    och ďakujem veľmi pekne za odpovede, zajtra to hneď zrekapitulujem našej riaditeľke, lebo ona chcela byť predsedom invent. komisie ale bohužiaľ ňou nemôže byť. :

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    petrusa87 Pozri príspevok
    a prosím vás kde sa o tom píše, aby som sa mohla na to odvolať
    Nie všetko musí byť napísané v zákone. Niečo musíme prenechať aj logike. Pani riaditeľka je orgán kontrolný, riadiaci a rozhodovací. Teda mohla vedieť, že je potrebné vypracovať interné smernice. A tam to až potom bude napísané.....

    susann2 je offline (nepripojený) susann2

    susann2
    petrusa87 Pozri príspevok
    och ďakujem veľmi pekne za odpovede, zajtra to hneď zrekapitulujem našej riaditeľke, lebo ona chcela byť predsedom invent. komisie ale bohužiaľ ňou nemôže byť. :
    Ešte to doplňam, pani riaditeľka si nemôže sama sebe dať žiadne poverenie na vykonanie inventarizácie ani vydať príkaz sama sebe, ktorý je v prípade inventarizácie potrebný. Všetku agendu týkajúcu sa riaditeľov vykonáva ten kto ho do funkcie menuje, t.j. zriadovateľ.

    Inventarizačná, vyraďovacia komisia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.