Zavrieť

Porady

odpis pohladavky v JU

Prosím Vás ako vyzerá zapis v penaznom denníku pri odpísaní dlhodobej pohladávky. Odpisujem ju na základe výpisu zo ŽR, že firma, ktorá nám dlží je už niekoľko rokov zrušená. Firmu ukončujem z dôvodu úmrtia jej majitela - FO. Neviem ako má ten zápis vyzerať. Dakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Postupy JU

    § 14
    Pohľadávky a záväzky

    (1) Vznik a zánik pohľadávky sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 .

    (2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak v budúcnosti dôjde k úhrade inkasu už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).

    (3) Pri odpise pohľadávok podľa osobitného predpisu29), sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rá

    Bogica je offline (nepripojený) Bogica

    Bogica
    ak dobre tomu rozumiem: v rámci uzávierkových operácií v peň. denníku zaúčtovať odpisanú pohľadávku s príslušenstvom do príjmov v kolónke "Ostatné príjmy" a ak neskôr dôjde k inkasu tak sa to zaúčtuje ako príjem neovplyňujúci zákl. dane? takže teraz vlastne dodaním pohľadávku, ktorú jakživ nevymáham?
    Zaujímam sa o to, pretože ja som to dala aj na súd, mám právoplatný rozsudok, samozrejme pohľadávka sa neuhradila, len nemienim platiť ďalšie súdne alebo iné poplatky na čiastku, ktorú v živote neuvidím.

    odpis pohladavky v JU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.