Zavrieť

Porady

Zaradenie budovy - kedy?

Potrebujem poradiť, mám nákup nehnuteľnosti na faktúru vystavenú 30.04.2009, v katastri zapísaná 06.05.2009, kedy ju mám zaradiť do majetku firmy? Odpisovať budum na 20 rokov rovnomerne, kedy pôjde 1 mesačný odpis? To budú účtovné odpisy a daňové budú za 12 mesiacov?
Veľmi pekne ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Postupy účtovania PU:

    2/(2) Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností3) a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom; u prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia.

    DaŃový odpis je vo výške 1/20, nepočíta sa mesačne

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    babu Pozri príspevok
    Nehnuteľnosť sme nadobudli 09/2010, chcela by som poprosiť o informáciu, či môžem dať daňové odpisy za nehnuteľnosť v r. 2010 iba za 09-12/2010 a nie 1/20 z nadobúdacej ceny v roku 2010.

    Nehnuteľnosť ste nadobudli v 09/10, zaradili ste ju do užívania... ak ju budete k 31.12. stále evidovať vo svojom majetku, patrí Vám ročný daňový odpis. Za 09-12/2010 budete účtovať o účtovných odpisoch.

    očičko je offline (nepripojený) očičko

    očičko
    Ďakujem Betka, mám tomu rozumieť takto? Nehnuteľnosť zaradím do majetku firmy 30.04.2009? Účtovný odpis bude 1/20 hodnoty /12 mesiacov x 9 mesiacov, jedným zápisom na konci roka a daňový odpis 1/20 hodnoty? Pochopila som správne? Vklad do katastra bol povolený, už mám list vlastníctva od 06.05.2009.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    očičko Pozri príspevok
    Ďakujem Betka, mám tomu rozumieť takto? Nehnuteľnosť zaradím do majetku firmy 30.04.2009? Účtovný odpis bude 1/20 hodnoty /12 mesiacov x 9 mesiacov, jedným zápisom na konci roka a daňový odpis 1/20 hodnoty? Pochopila som správne? Vklad do katastra bol povolený, už mám list vlastníctva od 06.05.2009.
    Účtovné odpisy si môžeš stanoviť aké chceš. Ale daňovo ročne môžeš si uplatniť 1/20 z nadobúdacej ceny.

    SPECTRUM je offline (nepripojený) SPECTRUM

    SPECTRUM
    Ja mám takýto prípad. Fyzická osoba predala právnickej osobe /nám s.r.o.-čke/ 28.1.2010 nehnuteľnosť. Vklad do katastra doručený 29.1.2010 a rozhodnutie o zápise prišlo 9.3.2010. Majetok mám zaradiť 29.1. ? Môže fyzická osoba vyfakturovať elektrickú energiu za to prechodné obdobie ? Alebo koho sú náklady na energie ? Na nás ako firmu sme si mohli elektrinu prepísať, až keď máme list vlastníctva a dovtedy je to na ťarchu fyzickej osoby? Ďakujem.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    SPECTRUM Pozri príspevok
    Ja mám takýto prípad. Fyzická osoba predala právnickej osobe /nám s.r.o.-čke/ 28.1.2010 nehnuteľnosť. Vklad do katastra doručený 29.1.2010 a rozhodnutie o zápise prišlo 9.3.2010. Majetok mám zaradiť 29.1. ? Môže fyzická osoba vyfakturovať elektrickú energiu za to prechodné obdobie ? Alebo koho sú náklady na energie ? Na nás ako firmu sme si mohli elektrinu prepísať, až keď máme list vlastníctva a dovtedy je to na ťarchu fyzickej osoby? Ďakujem.
    V príspevku #2 od betka sa píše: dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom.

    Uvádzaš aj tri dátumy, ale ten rozhodujúci nie. Prepokladám, že dátum odovzdania, ako i spôsob re-fakturácie energií máte podchytené v kúpnopredajnej zmluve. Preto nevidím dôvod, prečo by FO nemohla tieto vyfakturovať. Tým pádom je aj vyriešená otázka, koho sú náklady na energie...

    SPECTRUM je offline (nepripojený) SPECTRUM

    SPECTRUM
    Ďakujem Stefan2005, len som sa chcela uistiť. Niekedy rozmýšlam nad takými vecami, čo sú mi inak hneď jasné a predsa ... Ešte raz ďakujem.

    babu je offline (nepripojený) babu

    babu
    Nehnuteľnosť sme nadobudli 09/2010, chcela by som poprosiť o informáciu, či môžem dať daňové odpisy za nehnuteľnosť v r. 2010 iba za 09-12/2010 a nie 1/20 z nadobúdacej ceny v roku 2010.

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    V prípade ak sme postavili skladovú halu, dátum uvedenia do užívania je dátum právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia alebo dátum právoplatnosti vkladu do katastra nehnuteľností ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.