Zavrieť

Porady

Odpisy auta

Dobrý deň poraďáci,
už tu bolo veľa otázok na odpisy ale akosi tomu stále nerozumiem a idem uviesť môj konkrétny prípad.

Podnikateľ kúpil v roku 2008 auto, ale ako fyz.osoba od známeho. Má aj kúpnu zmluvu aj príjm.doklad. Začal ho používať v r.2008 aj na podnikanie - splnil si ohlas.povinnosť na DÚ a uplatňoval si až do novembra 2009 paušálne náhrady za km a uhradil aj cestnú daň v januári 2009.

Teraz v decembri sme auto zaradili do majetku firmy ( aby si mohol uplatňovať PHM a príp.opravy a odpoč.dph z toho ako aj odpisy) . Cena auta na zmluve z r.2008 je 20.513 € .
Robím v programe ALFA, zapísala som ho na kartu dlhod.majetku a dátum obstarania bol 5.6.08 ( zo zmluvy ) a zaradenie 1.12.09 a cena tých 20.513 €. ALE pridala som tam zníženie ceny o 1/4 - akože zníženie za ten rok 2008 čo nemal auto v majetku a cena sa mi teda znížila o nejakých 5128 € a výsledná cena je 15385 € a tú budem vlastne deliť a odpisovať 4 roky ???
Alebo len 3 roky ?? ale ako to spraviť ???
Neviem či som to spravila správne a neviem nájsť nikde pomoc s týmto.

Ďakujem za vopred za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    jasmin151077 Pozri príspevok
    Dobrý deň poraďáci,
    už tu bolo veľa otázok na odpisy ale akosi tomu stále nerozumiem a idem uviesť môj konkrétny prípad.

    Podnikateľ kúpil v roku 2008 auto, ale ako fyz.osoba od známeho. Má aj kúpnu zmluvu aj príjm.doklad. Začal ho používať v r.2008 aj na podnikanie - splnil si ohlas.povinnosť na DÚ a uplatňoval si až do novembra 2009 paušálne náhrady za km a uhradil aj cestnú daň v januári 2009.

    Teraz v decembri sme auto zaradili do majetku firmy ( aby si mohol uplatňovať PHM a príp.opravy a odpoč.dph z toho ako aj odpisy) . Cena auta na zmluve z r.2008 je 20.513 € .
    Robím v programe ALFA, zapísala som ho na kartu dlhod.majetku a dátum obstarania bol 5.6.08 ( zo zmluvy ) a zaradenie 1.12.09 a cena tých 20.513 €. ALE pridala som tam zníženie ceny o 1/4 - akože zníženie za ten rok 2008 čo nemal auto v majetku a cena sa mi teda znížila o nejakých 5128 € a výsledná cena je 15385 € a tú budem vlastne deliť a odpisovať 4 roky ???
    Alebo len 3 roky ?? ale ako to spraviť ???
    Neviem či som to spravila správne a neviem nájsť nikde pomoc s týmto.

    Ďakujem za vopred za pomoc
    Ak bolo auto kúpené v r.2008 a zaradené do OM v r.2009, tak bude v roku 2009 odpisované ako v druhom roku odpisovania, čiže je dobre ak si cenu znížila o ten ročný odpis a ak sa rozhodneš pre rovnomerný, odpis tak v r.2009 odpíšeš ďaľšiu štvrtinu hodnoty auta, tak isto v r.2010 a v r. 2011 bude auto doodpisované

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    babi2 Pozri príspevok
    Ak bolo auto kúpené v r.2008 a zaradené do OM v r.2009, tak bude v roku 2009 odpisované ako v druhom roku odpisovania, čiže je dobre ak si cenu znížila o ten ročný odpis a ak sa rozhodneš pre rovnomerný, odpis tak v r.2009 odpíšeš ďaľšiu štvrtinu hodnoty auta, tak isto v r.2010 a v r. 2011 bude auto doodpisované
    Čo sa týka daňových odpisov tak to bude v poriadku. Ale do výkaze o majetku ide účtovná zostatková cena a tam to bude inak. Tam bude treba počítať s účtovnými odpismi.
    Naposledy upravil marjankaj : 01.01.10 at 12:37

    Príroda je offline (nepripojený) Príroda

    Príroda
    Zdravím! Zaujímalo by ma,či u osobného auta v podnikaní zaradeného v predošlých rokoch , konkrétne v dec. 2007 treba spätne doúčtovať aj účtovné odpisy a akým spôsobom, robíme v Alfe. Všade na porade sa hovorí aj o povinnosti účtovných odpisov od minulého roku. Jedna známa mi povedala, že nás sa to netýka. Ide o SZČO popri zamestnaní, nemá zamestnancov, robí JU. Nemajú sa účtovné odpisy robiť len u majetku zaradeného v roku 2008 a ďalej? Ďakujem za každú radu vopred a všetkým želáme pekný večer a krásny nový rok.

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    Príroda Pozri príspevok
    Zdravím! Zaujímalo by ma,či u osobného auta v podnikaní zaradeného v predošlých rokoch , konkrétne v dec. 2007 treba spätne doúčtovať aj účtovné odpisy a akým spôsobom, robíme v Alfe. Všade na porade sa hovorí aj o povinnosti účtovných odpisov od minulého roku. Jedna známa mi povedala, že nás sa to netýka. Ide o SZČO popri zamestnaní, nemá zamestnancov, robí JU. Nemajú sa účtovné odpisy robiť len u majetku zaradeného v roku 2008 a ďalej? Ďakujem za každú radu vopred a všetkým želáme pekný večer a krásny nový rok.
    V JU sa o účtovných odpisoch neúčtuje. Platí to už veľmi dávno, nie od minulého roku. V JU účtuješ len o daňových odpisoch.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Lenka1979 Pozri príspevok
    V JU sa o účtovných odpisoch neúčtuje. Platí to už veľmi dávno, nie od minulého roku. V JU účtuješ len o daňových odpisoch.
    Tak si pozri
    Postupy účtovania JÚ

    § 20
    Odpisovanie dlhodobého majetku

    (1) Trvalé zníženie hodnoty dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa vyjadruje nepriamo prostredníctvom účtovných odpisov zaokrúhlených na celé koruny nahor, ak nejde o škodu. Účtovná zostatková hodnota sa zisťuje pomocou oprávok k dlhodobému nehmotnému majetku a dlhodobému hmotnému majetku.
    (1) Trvalé zníženie hodnoty dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa vyjadruje prostredníctvom účtovných odpisov, ak nejde o škodu. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)

    (2) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu, v ktorom sa uvádza aj spôsob zaokrúhľovania odpisov. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)
    Naposledy upravil marjankaj : 03.01.10 at 18:27 Dôvod: To červené malo byť prečiarknuté, to je ešte staršie znenie.

    Príroda je offline (nepripojený) Príroda

    Príroda
    Vďaka, Marjankaj. Tá účinnosť znamená, že k 1.1. 2009 sa vyjadrujú účtovné odpisy u majetku zaradeného po tomto dátume, alebo treba opravovať , teda dopĺňať účtovné odpisy aj u majetku zaradeného skôr, u nás napr. v dec. r. 2007? Budem rada, ak ešte odpovieš? Vďaka.

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    marjankaj Pozri príspevok
    Tak si pozri
    Postupy účtovania JÚ

    § 20
    Odpisovanie dlhodobého majetku

    (1) Trvalé zníženie hodnoty dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa vyjadruje nepriamo prostredníctvom účtovných odpisov zaokrúhlených na celé koruny nahor, ak nejde o škodu. Účtovná zostatková hodnota sa zisťuje pomocou oprávok k dlhodobému nehmotnému majetku a dlhodobému hmotnému majetku.
    (1) Trvalé zníženie hodnoty dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa vyjadruje prostredníctvom účtovných odpisov, ak nejde o škodu.
    (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)

    (2) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu, v ktorom sa uvádza aj spôsob zaokrúhľovania odpisov. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)
    Ďakujem za poučenie. Prečítala som si to. O účtovných odpisoch sa účtuje v knihách dlhodobého hmotného a dlhodobého nehmotného majetku. Odpisy dlhodobého hmot. a nehmot. majetku sa uvádzajú v knihách dlh.hmot. a dlh.nehmot. majetku a v rámci účtovných uzávierkových operácií. Je to tak? Dúfam,že som to dobre tentoraz napísala.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Príroda Pozri príspevok
    Vďaka, Marjankaj. Tá účinnosť znamená, že k 1.1. 2009 sa vyjadrujú účtovné odpisy u majetku zaradeného po tomto dátume, alebo treba opravovať , teda dopĺňať účtovné odpisy aj u majetku zaradeného skôr, u nás napr. v dec. r. 2007? Budem rada, ak ešte odpovieš? Vďaka.
    Účtovné odpisy odjakživa vyjadrovali opotrebenie dlhodobého majetku.
    Zmena v znení platnom od 1.1.2009 sa týka zaokrúhľovania.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Rozalka Pozri príspevok
    Účtovné odpisy odjakživa vyjadrovali opotrebenie dlhodobého majetku.
    Zmena v znení platnom od 1.1.2009 sa týka zaokrúhľovania.
    Len doplním. Tu sú Postupy účtovania jednoduché účtovníctvo od 1.1.2006 do 1.1.2007


    http://www.porada.sk/t70704-postupy-...2007-a.html#16


    § 16
    Pomocné knihy o zložkách majetku a záväzkov
    Na začiatok

    (1) Dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok sa účtuje v knihách dlhodobého majetku podľa jednotlivých vecí, súborov vecí a práv. Finančný majetok sa v knihe finančného majetku účtuje podľa časového hľadiska, podľa druhu, meny a emitentov.

    (2) V knihách dlhodobého majetku sa uvádza

    a) názov alebo popis dlhodobého majetku, prípadne číselné označenie,

    b) dátum obstarania, dátum uvedenia do používania,

    c) ocenenie podľa § 25 zákona, odpisový plán účtovných odpisov , ktorý obsahuje odpisovú skupinu, sadzbu odpisov, odpisy a účtovnú zostatkovú cenu,

    d) vstupná cena podľa osobitného predpisu ), odpisový plán daňových odpisov, ktorý obsahuje odpisovú skupinu, sadzbu daňových odpisov, daňové odpisy, zostatkovú hodnotu podľa osobitného predpisu3),

    Príroda je offline (nepripojený) Príroda

    Príroda
    Nerozumiem celkom Vašej odpovedi. V JU doteraz boli povinné len daňové odpisy, nie? O povinnosti účtovných som sa dozvedela len nedávno. Preto sa pýtam,či povinnosť viesť aj daňové odpisy /ročné/ aj účtovné odpisy /mesačne/ platí len pre majetok nadobudnutý po účinnosti tohto zákona alebo treba opraviť aj majetok, teda odpisy účtovné aj roky dozadu? Budem rada, ak ma z toho vyvediete. Ďakujem.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Príroda Pozri príspevok
    Nerozumiem celkom Vašej odpovedi. V JU doteraz boli povinné len daňové odpisy, nie? O povinnosti účtovných som sa dozvedela len nedávno. Preto sa pýtam,či povinnosť viesť aj daňové odpisy /ročné/ aj účtovné odpisy /mesačne/ platí len pre majetok nadobudnutý po účinnosti tohto zákona (ktorý zákon máš na mysli?) alebo treba opraviť aj majetok, teda odpisy účtovné aj roky dozadu? Budem rada, ak ma z toho vyvediete. Ďakujem.
    Veď vieš čítať. Pozri príspevok č.10.
    Podľa zákona o účtovníctve a postupov účtovania pre JÚ, treba účtovať účtovné odpisy v knihách dlhodobého majetku. Daňové odpisy uplatňuješ v peňažnom denníku v uzávierkových operáciách, podľa zákona o dani z príjmov.
    Naposledy upravil marjankaj : 05.01.10 at 18:02

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.