Zavrieť

Porady

ZP a študent=konateľ

Neviem, ako mám chápať konateľa, ktorý je riadnym študentom. Od 12.08.05 je konateľom v jednej spoločnosti. Do zdravotnej poisťovne sa neprihlásil. Zároveň pracuje v inej spoločnosti na HPP, a to do 30.09.05. Od 01.10.05 bude poberať odmenu konateľa. Čo má teda platiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    svobodova je offline (nepripojený) svobodova

    svobodova
    Ak bude poberať odmenu konateľa od 30.9.2005 od tohto dátumu sa musí prihlásiť do ZP ako SZČO a platiť preddavky na ZP.

    Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

    Monika1
    Podľa mňa by sa konateľ od 1.9.2005 nemal evidovať ako SZČO v ZP ale v zmysle nového zákona o ZP by mal byť zamestnancov, veď práve teraz sme do 8.9.2005 museli odhlásiť konateľov z evidencie SZČO. Ak bude poberať príjem ako konateľ, musíte ho vždy za príslušný mesiac prihlásiť ako zamestnanca, za ktorého je povinný odvádzať zamestnávateľ 10 % a 4 % je povinný zamestnávateľ zraziť a odviesť za zamestnanca - konateľa. Vie sa niekto k tejto problematike ešte vyjadriť?

    evelien je offline (nepripojený) evelien

    evelien
    No Monika, teraz si ma trošku zmiatla. Prečo by som ho mala vždy nahlasovať za príslušný mesiac? Veď ani zamestnancov nenahlasujem každý mesiac znova a znova. Alebo som ťa zle pochopila?
    Do 30.09. je nahlásený ako zamestnanec v tej druhej spoločnosti. A keďže je konateľom tej prvej a je bez príjmu, tak som ho nenahlásila. Nahlásim ho až k 01.10. Od kedy bude dostávať mesačnú odmenu konateľa.
    Je tak, či nie?

    Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

    Monika1
    Nevšimla som si, že je zamestnaný, takže ak bol konateľom v jednej zo spoločností kde nepoberal príjem, mal byť do 31.8.2005 evidovaný ako SZČO na ZP aj keď nepoberal príjem a od 1.9.2005 si ho mala odhlásiť zo ZP ako SZČO. S tým nahlasovaním som to myslela v takom prípade, ak by nemal pravidelný mesačný príjem ako konateľ.

    evelien je offline (nepripojený) evelien

    evelien
    Čiže som ho mala nahlásiť k 01.09. ako SZČO a k 30.09. ho odhlásiť ako SZČO a k 01.10. ho nahlásiť ako zamestnanca?
    Už mám čoraz väčší guláš. Len mi prosím nehovor, že som na niečo zabudla.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    evelien
    Neviem, ako mám chápať konateľa, ktorý je riadnym študentom. Od 12.08.05 je konateľom v jednej spoločnosti. Do zdravotnej poisťovne sa neprihlásil. Zároveň pracuje v inej spoločnosti na HPP, a to do 30.09.05. Od 01.10.05 bude poberať odmenu konateľa. Čo má teda platiť?
    Študent-konateľ v spoločnosti A: 12.8.-31.8.05 pre ZP sa považuje za SZČO. Od 1.9.05 pre ZP sa považuje za zamestnanca, ale len ak poberá odmenu za výkon konateľa.
    Študent-konateľ v spločnosti B: na základe prac.pomeru do 30.9.05 sa považuje za zamestnanca. Od 1.10.05 ak bude mať príjem za výkon konateľa, bude sa považovať za zamestnanca.

    ZP a študent=konateľ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.