Zavrieť

Porady

Úhrada vydaného dobropisu

Prosím, ako mám zaúčtovať úhradu (likvidáciu) časti neuhradenej vydanej faktúry, ku ktorej sme vystavili dobropis (po telef. dohode) na tú nuhradenú čiastku. A ako potom uhradiť aj ten dobropis?
Môže byť takto?:
Vydaná faktúra: 311/602,343=1000,-€, úhrada VF: 221/311=825,-€,
zápočet s dobropisom: 395/311=175,-€
Vystavený dobropis: 311/602,343=-175, úhrada dobropisu: 395/311=-175,-€.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hnedoočka je offline (nepripojený) hnedoočka

    snažím sa brať prácu zodpovedne,ale ináč som veselá kopa ...viac hnedoočka
    dobropis neuhrádzaš, iba interným dokladom započítaš s vydanou faktúrou- 395/311 = 175
    395/311 = -175

    dušinka je offline (nepripojený) dušinka

    dušinka
    hnedoočka Pozri príspevok
    dobropis neuhrádzaš, iba interným dokladom započítaš s vydanou faktúrou- 395/311 = 175
    395/311 = -175
    Rada sa nechám poučiť, ale nerozumiem potrebe použiť účet 395. Ja účtujem vydaný dobropis: 602,343/311. /mínusové účtovanie sa nepáči môjmu programu/ a nevzniká mi žiadny problém na účte 311 a nevidím potrebu vystavenia ID. Alebo mi niečo ušlo?

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    dušinka Pozri príspevok
    Rada sa nechám poučiť, ale nerozumiem potrebe použiť účet 395. Ja účtujem vydaný dobropis: 602,343/311. /mínusové účtovanie sa nepáči môjmu programu/ a nevzniká mi žiadny problém na účte 311 a nevidím potrebu vystavenia ID. Alebo mi niečo ušlo?
    Máš fa MD 311............1000,-
    Máš dob.MD 311........ - 175,-

    Započítanie je potrebné zaúčtovať a to urobíš interným dokladom.

    Mohlo by to vyzerať takto: 311/311..........175,-,
    avšak niektorý program neumožní do jedného riadku učtovať o dvoch rôznych faktúrach , tak sa musí použiť učet 395 (napr. MRP)
    Nezáleží, že KS na účte 311 ostane rovnaký, ale je potrebné o tom učtovať, že nastala skutočnosť započítania, aby sa vysporiadalo saldokonto - jednotlivé faktúry.

    dušinka je offline (nepripojený) dušinka

    dušinka
    azla Pozri príspevok
    Máš fa MD 311............1000,-
    Máš dob.MD 311........ - 175,-

    Započítanie je potrebné zaúčtovať a to urobíš interným dokladom.

    Mohlo by to vyzerať takto: 311/311..........175,-,
    avšak niektorý program neumožní do jedného riadku učtovať o dvoch rôznych faktúrach , tak sa musí použiť učet 395 (napr. MRP)
    Nezáleží, že KS na účte 311 ostane rovnaký, ale je potrebné o tom učtovať, že nastala skutočnosť započítania, aby sa vysporiadalo saldokonto - jednotlivé faktúry.
    Ďakujem za vysvetlenie, už som sa zľakla že mi niečo ušlo v postupoch účtovania.

    polka je offline (nepripojený) polka

    polka
    azla Pozri príspevok
    Máš fa MD 311............1000,-
    Máš dob.MD 311........ - 175,-

    Započítanie je potrebné zaúčtovať a to urobíš interným dokladom.

    Mohlo by to vyzerať takto: 311/311..........175,-,
    avšak niektorý program neumožní do jedného riadku učtovať o dvoch rôznych faktúrach , tak sa musí použiť učet 395 (napr. MRP)
    Nezáleží, že KS na účte 311 ostane rovnaký, ale je potrebné o tom učtovať, že nastala skutočnosť započítania, aby sa vysporiadalo saldokonto - jednotlivé faktúry.
    Ja mám program MRP a tam sa mi veru nedá dať do jedného riadku 311/311, preto som to urobila tak ako opisujem vyššie a ako mi radí aj azla. Teraz som však ostala v pomykove, lebo úhradu dobropisu som, podobne ako vydanú faktúru, urobila cez ID, ako text som uviedla "Zápočet s VF č...." a dala som to aj do denníka, čo neviem , či som urobila správne. Asi som to mala dať len do zoznamu úhrad?

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Správne si to urobila.
    Účtuješ o zániku pohľadávky a o zániku dobropisu v započítateľnej výške interným dokladom.

    sassanka je offline (nepripojený) sassanka

    sassanka
    Prosím, Vás o radu. Ešte nikdy som neúčtovala dobropis. Môj prípad je takýto: prišla faktúra 3852,00 € a o týždeň prišiel dobropis na sumu 109,20 € tak som im uhradila 3742,80 €. Ako to mám zaúčtovať. Som stoho dosť . Veľmi pekne ďakujem za pomoc. A zabudla som účtujem v MRP podvojné.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    sassanka Pozri príspevok
    Prosím, Vás o radu. Ešte nikdy som neúčtovala dobropis. Môj prípad je takýto: prišla faktúra 3852,00 € a o týždeň prišiel dobropis na sumu 109,20 € tak som im uhradila 3742,80 €. Ako to mám zaúčtovať. Som stoho dosť . Veľmi pekne ďakujem za pomoc. A zabudla som účtujem v MRP podvojné.
    Nenapísala si, ako si zaúčtovala faktúru, bez toho ti ťažko poradíme.

    sassanka je offline (nepripojený) sassanka

    sassanka
    Jasné, prepáč. zaúčtovala som prišlú faktúru (išlo strešnú krytinu a pod. - materiál na strechu) účtujem spôsobom B
    501xx/321xx 3236,97 € bez DPH
    343xx/321xx 615,03 € DPH
    vrátili sme nejaký tovar

    a potom prišiel dopropis k faktúre na sumu 109,20 € s DPH(to neviem ako účtovať)
    a úhrada bola (prvá faktúra 3852€ - 109,20€=3742,80) to sa účtuje na
    321xx/221xx v sume 3742,80€.
    Ale neviem čo stou sumou 109,20 € to neviem účtovať? Díky moc

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    sassanka Pozri príspevok
    Jasné, prepáč. zaúčtovala som prišlú faktúru (išlo strešnú krytinu a pod. - materiál na strechu) účtujem spôsobom B
    501xx/321xx 3236,97 € bez DPH
    343xx/321xx 615,03 € DPH
    vrátili sme nejaký tovar

    a potom prišiel dopropis k faktúre na sumu 109,20 € s DPH(to neviem ako účtovať)
    a úhrada bola (prvá faktúra 3852€ - 109,20€=3742,80) to sa účtuje na
    321xx/221xx v sume 3742,80€.
    Ale neviem čo stou sumou 109,20 € to neviem účtovať? Díky moc
    -501/-321
    -343/-321 spolu -109,20€.

    sassanka je offline (nepripojený) sassanka

    sassanka
    Ďakujem veľmi, aké je to jednoduché a ja si tady lámem hlavu čo stým. Ešte raz vďaka.

    sassanka je offline (nepripojený) sassanka

    sassanka
    Prosím, Vás ešte mám otázočku. Ak Vám príde dobropis k faktúre ako to zapíšete? Medzi prijaté faktúry? Robím v mrp.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.