Zavrieť

Porady

Dohoda o vykonaní práce a daňové priznanie

Poraďte mi, prosím: keď pracujem na DoVP - mám si podať daňové priznanie? Vyjde mi preplatok asi 500 Eur - je to možné? /zárobok v hrubom mínus odvedená daň = čistý zárobok, čistý zárobok mínus odpočítateľná položka = základ dane, zo základu dane si vypočítam, koľko som mala da DÚ odviesť a rozdieľ medzi týmto výsledkom a odvedenou daňou je okolo 500 Eur/ - ROBÍM TO TAK SPRÁVNE????? Mám na to nárok????? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Tina29 Pozri príspevok
    dobry den, chcela by som sa opytat, mali sme v roku 2011 jedneho dohodara, ktory zarobil celkovo 102,- eur, ziadny iny prijem za cely rok nemal, dan sme mu nezrazali, pretoze podpisal vyhlasenie, zaujimalo by ma ci je on povinny podat danove priznanie a tuto sumu priznat, kedze mu dan nebola zrazena, velmi pekne dakujem
    nie, nemá povinnosť

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    j.a.n.k.a Pozri príspevok
    Poraďte mi, prosím: keď pracujem na DoVP - mám si podať daňové priznanie? Vyjde mi preplatok asi 500 Eur - je to možné? /zárobok v hrubom mínus odvedená daň = čistý zárobok, čistý zárobok mínus odpočítateľná položka = základ dane, zo základu dane si vypočítam, koľko som mala da DÚ odviesť a rozdieľ medzi týmto výsledkom a odvedenou daňou je okolo 500 Eur/ - ROBÍM TO TAK SPRÁVNE????? Mám na to nárok????? Ďakujem.
    Je to nesprávny spôsob výpočtu. Výpočet je nasledovný:

    Hrubý príjem - nezdaniteľná čiastka (prípadne ďalšie nárokovateľné odp.položky) = základ dane
    Zo základu dane sa počíta 19% daň

    Tebou uvedený preplatok mohol vzniknuť len v tom prípade ak si počas práce na dohodu si neuplatňovala nez.čiastku pri mesačnej mzde, odmene.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    j.a.n.k.a Pozri príspevok
    Poraďte mi, prosím: keď pracujem na DoVP - mám si podať daňové priznanie? Vyjde mi preplatok asi 500 Eur - je to možné? /zárobok v hrubom mínus odvedená daň = čistý zárobok, čistý zárobok mínus odpočítateľná položka = základ dane, zo základu dane si vypočítam, koľko som mala da DÚ odviesť a rozdieľ medzi týmto výsledkom a odvedenou daňou je okolo 500 Eur/ - ROBÍM TO TAK SPRÁVNE????? Mám na to nárok????? Ďakujem.
    Uveď prosím výšku mzdy na dohodu. Postup výpočtu uviedol Zolo, len k tomu doplním, že výška preplatku, ak ti vyjde základ dane po odpoč. položke 0, môže byť len vo výške zrazenej dane od zamestnávatela, ktorú máš uvedenú na potvrdení o zdan. mzde od zamestnávatela,

    j.a.n.k.a je offline (nepripojený) j.a.n.k.a

    j.a.n.k.a
    Pracujm iba na DoVP.

    Tých 500 Eur bolo iba z brucha, keď si to prepočítavam, bude to viac.
    Hrubý príjem 350 Eur/mesiac, na páske mi je odrátaná daň 66.50 Eur, čistá mzda 283,50 Eur.

    Bude to správne, keď DP urobím nasledovne?:

    4200 /hrubý príjem/ - 3435,27 /odp. položka/ = 764,73 /základ dane/
    19% zo 764,73 = 145,30
    145,30 - 798 /odvedená daň za celý rok/ = 652,70 Eur /preplatok/

    Ďakujem za odpoveď

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    j.a.n.k.a Pozri príspevok
    Pracujm iba na DoVP.

    Tých 500 Eur bolo iba z brucha, keď si to prepočítavam, bude to viac.
    Hrubý príjem 350 Eur/mesiac, na páske mi je odrátaná daň 66.50 Eur, čistá mzda 283,50 Eur.

    Bude to správne, keď DP urobím nasledovne?:

    4200 /hrubý príjem/ - 3435,27 /odp. položka/ = 764,73 /základ dane/
    19% zo 764,73 = 145,30
    145,30 - 798 /odvedená daň za celý rok/ = 652,70 Eur /preplatok/

    Ďakujem za odpoveď
    Janka, ročná odpočitatelná položka je 4025,70 € (aj v prípade, ak si nepracovala celý rok).

    Si dobrovolne nezamestnaná ? Ak ano - pozor na RZZP, budeš mať nedoplatok.

    jamena je offline (nepripojený) jamena

    jamena
    Ja mám tiež takýto problém. Pracovala som v dvoch firmách na dohodu o vykonaní práce. Daň som neodvádzala, bol to zárobok okolo 200 Eur za mesiac. Som študentkou VŠ. Mám si podať daňové priznanie?

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Pre najjednoduchsi a najpresnejsi vypocet odporucam vyplnat tlaciva danoveho priznania priamo na internete. Nemusis nic pocitat, iba vypises 3 sumy z potvrdenia od zamestnavatela, pripadne si spocitas vyplatne pasky... a aj ti krasne ruzovuje ktore polia mas vyplnit...

    Marci2305 je offline (nepripojený) Marci2305

    Marci2305
    Dobrý deň.
    Chcem sa opýtať na vrátenie zrazenej dane z príjmu na dohodu. Zamestnanec nemal iné príjmy, len z dohody. Daň by bola okolo 85 Eur. Nepodpísal vyhlásenie k dani. Môže tak urobiť, že dodatočne podpíše vyhlásenie a následne si na daňovom priznaní bude nárokovať na vrátenie dane? Zhruba tak, že uvedie príjem 450 Eur, použije odpočitateľnú položku 3559.20 na daňovníka a zaplatená, resp. stiahnutá daň sa mu vráti? Vopred ďakujem za odpovede.

    eva.toth je offline (nepripojený) eva.toth

    rozvedená, 2 deti eva.toth
    Vyhlásenie nech už nepodpisuje, to sa podpisuje pri nástupe do zamestnania. Nech podá daňové priznanie a zrazená daň uvedená na daňovom priznaní typu "A" mu bude vrátená

    Marci2305 je offline (nepripojený) Marci2305

    Marci2305
    Ďakujem za odpoveď.
    Takže každopádne daň, ktorá bola zrazená z dohody sa zamestnancovi vráti aj keď nepodpísal vyhlásenie? Nieje to tam nejako liminované príjmom, a keď pracoval len na dohody?

    stormcatcher je offline (nepripojený) stormcatcher

    stormcatcher
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Je to nesprávny spôsob výpočtu. Výpočet je nasledovný:

    Hrubý príjem - nezdaniteľná čiastka (prípadne ďalšie nárokovateľné odp.položky) = základ dane
    Zo základu dane sa počíta 19% daň

    Tebou uvedený preplatok mohol vzniknuť len v tom prípade ak si počas práce na dohodu si neuplatňovala nez.čiastku pri mesačnej mzde, odmene.
    a takto je to dobre:

    HP - (NČ + ZP + SP) x 19% = ZD ............. ak úž nie sú iné odp. položky?

    mmade je offline (nepripojený) mmade

    mmade
    ahojte,

    potrebujem si overit uplatnovanie nezdanitelnej ciastky.
    ked som v jednej firme evidovana na rodicovskej dovolenke (mam tam normalny hlavny pracovny pomer) a poberam rodicovsky prispevok a v druhej firme mam dohodu o vykonani prace, mam narok na nezdanitelnu ciastku? budem si sama robit danove priznanie. ako prijem mozem uviest celkovy prijem z dohod za cely rok, odpocitam nezdanitelnu ciastku a vyjde mi zaklad dane, z ktoreho nasledne vyratam dan a tu porovnam zo strhutou danou? mozem to takto urobit?
    A co sa tyka zdravotneho mam povinnost platit zdravotne z dohody, ked mam pracovny pomer hlavny, ale som tam momentalne na rodicovskej?

    dakujem moc za pomoc )

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mmade Pozri príspevok
    ahojte,

    potrebujem si overit uplatnovanie nezdanitelnej ciastky.
    ked som v jednej firme evidovana na rodicovskej dovolenke (mam tam normalny hlavny pracovny pomer) a poberam rodicovsky prispevok a v druhej firme mam dohodu o vykonani prace, mam narok na nezdanitelnu ciastku? budem si sama robit danove priznanie. ako prijem mozem uviest celkovy prijem z dohod za cely rok, odpocitam nezdanitelnu ciastku a vyjde mi zaklad dane, z ktoreho nasledne vyratam dan a tu porovnam zo strhutou danou? mozem to takto urobit?
    A co sa tyka zdravotneho mam povinnost platit zdravotne z dohody, ked mam pracovny pomer hlavny, ale som tam momentalne na rodicovskej?

    dakujem moc za pomoc )
    Ak si na RD a pracovný pomer trvá, z príjmu z dohody neplatíš zdr.poistenie.

    V DP si uplatníš celoročnú NČZD. Do príjmu zahrnieš príjem z dohody + príp. príjem od zamestnávatela, u ktorého máš podpísanú NČZD. Príp. preplatok dane ti DU vráti.

    Tina29 je offline (nepripojený) Tina29

    Tina29
    dobry den, chcela by som sa opytat, mali sme v roku 2011 jedneho dohodara, ktory zarobil celkovo 102,- eur, ziadny iny prijem za cely rok nemal, dan sme mu nezrazali, pretoze podpisal vyhlasenie, zaujimalo by ma ci je on povinny podat danove priznanie a tuto sumu priznat, kedze mu dan nebola zrazena, velmi pekne dakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Tina29 Pozri príspevok
    dobry den, chcela by som sa opytat, mali sme v roku 2011 jedneho dohodara, ktory zarobil celkovo 102,- eur, ziadny iny prijem za cely rok nemal, dan sme mu nezrazali, pretoze podpisal vyhlasenie, zaujimalo by ma ci je on povinny podat danove priznanie a tuto sumu priznat, kedze mu dan nebola zrazena, velmi pekne dakujem
    Nemá povinnosť podania DP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.