Zavrieť

Porady

súkromné auto

duchom veľmi mladá
Prajem všetkým poraďákom v novom roku veľa šťastia a zdravia.

Chcem sa spýtať, pretože každý melie niečo iné. Prenajaté súkromné auto používam na podnikateľské účely. Uplatujem si paušálne výdavky 0,183 € + PHM. Chcem sa spýtať, či je potrebné platiť aj cestnú daň a je potrebné auto nahlásiť na daňový úrad? Poraďte prosím. Ďakujem Iveta
Usporiadat
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Áno.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

ahojte,
chcem sa spýtať či treba ozaj auto nezaradené v obchodnom majetku firmy /živnostník/ nahlásiť na DÚ a platiť daň z mot.vozidiel???uplatňujem si len cestovné náhrady....myslela som že nahlasovať treba len auto, ktoré zaradím do majetku firmy a tiež platiť daň z motor.vozidiel...a s bločkami za nákup PHL pri súkromom aute využívanom na firemné účely je to ako???treba ich dokladať??ďakujem za odpoved
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ikovacikova Pozri príspevok
Prajem všetkým poraďákom v novom roku veľa šťastia a zdravia.

Chcem sa spýtať, pretože každý melie niečo iné. Prenajaté súkromné auto používam na podnikateľské účely. Uplatujem si paušálne výdavky 0,183 € + PHM. Chcem sa spýtať, či je potrebné platiť aj cestnú daň a je potrebné auto nahlásiť na daňový úrad? Poraďte prosím. Ďakujem Iveta
na prenajaté súkromné auto si nemôžeš uplatňovať paušálne náhrady. Musí ísť o auto vlastné alebo v BSM.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Danielam Pozri príspevok
ahojte,
chcem sa spýtať či treba ozaj auto nezaradené v obchodnom majetku firmy /živnostník/ nahlásiť na DÚ a platiť daň z mot.vozidiel???uplatňujem si len cestovné náhrady....myslela som že nahlasovať treba len auto, ktoré zaradím do majetku firmy a tiež platiť daň z motor.vozidiel...a s bločkami za nákup PHL pri súkromom aute využívanom na firemné účely je to ako???treba ich dokladať??ďakujem za odpoved
ano, auto je využívajné na podnikanie a treba si splniť oznamovaciu povinnosť, do 31.1. nasl. kal. roka podať DP DzMV a daň z MV aj zaplatiť.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

takze ak som v roku 2009 pouzival svoje sukromne auto na sluzobne cesty pre svoju s.r.o. (kde nie som zamestnany) do konca januara 2010 zaplatim dan z MV a mozem si uplatnit 0.183E+PHM za kilometer? ten benzin mozem len tolko na kolko mam blocky alebo na kolko mam napisane cestovne prikazy?
(to ze budem auto pouzivat som na danovy urad nehlasil)
0 0
ikovacikova ikovacikova

ikovacikova je offline (nepripojený) ikovacikova

duchom veľmi mladá
Na tomto som sa popálila aj ja. Bola som včera na DU, kde sa na mňa osopila babenka, že keď som to nenahlásila do 30 dní od začatia používania MV, tak to môžem urobiť aj teraz, ale budem sankcionovaná. Tak teraz zháňam, ako by som to obišla. Vymyslela som, že urobím zmluvu o príležitostnom prenájme vozidla. Lenže potrebujem zistiť, čo má takáto zmluva obsahovať, aby som tam mohla upratať príjem z prenájmu.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

ja som minuly rok zaplatil dan az v januari, nic som nenahlasoval dopredu a este si ma tam zavolali, lebo som nieco nevyplnil v tlacive k dani. ale nic mi nehovorili o tom ze som mal ohlasit pouzivanie auta. mozno je rozdiel ked je to zivnost a sro.
0 0
peterkos2 peterkos2

peterkos2 je offline (nepripojený) peterkos2

Dobrý deň.Som SZČO a toež používam svoje auto na podnikanie.Minulý rok som druhú polovicu roka bol na PN.Musím zaplatiť celú daň za rok 2009?A ešte jednu vec.Nechal som si trvalé príkazy-čo sa týka odvodov do soc.poisťovne,PvN a zdravot.poisťovne-lebo som nepočítal,že tak dlho ostanem PN.Zo soc.poisťovne mi automaticky po štyroch mesiacoch peniaze vrátili,zaujímalo by ma,čo zdravotná poisťovňa-či si mám o tie peniaze požiadať.Ďakujem
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
peterkos2 Pozri príspevok
Dobrý deň.Som SZČO a toež používam svoje auto na podnikanie.Minulý rok som druhú polovicu roka bol na PN.Musím zaplatiť celú daň za rok 2009?A ešte jednu vec.Nechal som si trvalé príkazy-čo sa týka odvodov do soc.poisťovne,PvN a zdravot.poisťovne-lebo som nepočítal,že tak dlho ostanem PN.Zo soc.poisťovne mi automaticky po štyroch mesiacoch peniaze vrátili,zaujímalo by ma,čo zdravotná poisťovňa-či si mám o tie peniaze požiadať.Ďakujem
Ak ste auto prestali pouzivat na podnikanie, mali ste tuto povinnost oznamit na DU. Teraz mate dve moznosti:
a) bud podat DP z dane z MV za cely rok 2009 a dan zaplatit,
b) alebo odhlasit spätne auto k istemu datumu a podat DP len za cast roka (nezabudnut auto znova prihlasit, napr. po skonceni PN). V tomto pripade riskujete pokutu, nakolko ste zmenu (odhlasenie) neoznamili v zakonom stanovej lehote. Vid. zakon o sprave dani a poplatkov.

Preplatok na ZP si vyziadate na zaklade RZZP, ktore ste povinny si urobit do konca marca za rok 2009.

Ste si isty, ze Vam SP vratila preplatok na poistnom automaticky? Ja mam skusenost, ze pokial si sami preplatok pisomne nevyziadate, nic Vam neposlu. A pokial si aj vyziadate, poslu len cast - cely preplatok nam poslali az po dalsej urgencii. Tot Slovensko . Prepocitajte si, ci Vam vratili vsetok preplatok.
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

ja som sa na oznamovaciu povinnosť pýtala na našom DU a pôovedali, že nevyplýva zo zákona.Nakoniec som to aj v zákone našla, že je to tak./Myslím súkromné auto, ktoré sa využíva na podnikanie/
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

peterkos2 Pozri príspevok
Dobrý deň.Som SZČO a toež používam svoje auto na podnikanie.Minulý rok som druhú polovicu roka bol na PN.Musím zaplatiť celú daň za rok 2009?A ešte jednu vec.Nechal som si trvalé príkazy-čo sa týka odvodov do soc.poisťovne,PvN a zdravot.poisťovne-lebo som nepočítal,že tak dlho ostanem PN.Zo soc.poisťovne mi automaticky po štyroch mesiacoch peniaze vrátili,zaujímalo by ma,čo zdravotná poisťovňa-či si mám o tie peniaze požiadať.Ďakujem
Čo sa týka tých odvodov do ZP, treba potvrdenie zo SP o vyplatení PN a s týmto potvrdením ísť na ZP. Na základe toho potvrdenia nebudeš musieť platiť odvody takú dobu, akú si si ich predplatil. Proste sa to vykompenzuje. Tak som to robila ja, lebo som mala podobný prípad. Poradila mi pani zo ZP.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
§ 90 Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

§ 85 Daňovník

(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

http://www.porada.sk/t101572-dan-z-m...-1-2008-a.html
0 0
peterkos2 peterkos2

peterkos2 je offline (nepripojený) peterkos2

Lianka Pozri príspevok
Ak ste auto prestali pouzivat na podnikanie, mali ste tuto povinnost oznamit na DU. Teraz mate dve moznosti:
a) bud podat DP z dane z MV za cely rok 2009 a dan zaplatit,
b) alebo odhlasit spätne auto k istemu datumu a podat DP len za cast roka (nezabudnut auto znova prihlasit, napr. po skonceni PN). V tomto pripade riskujete pokutu, nakolko ste zmenu (odhlasenie) neoznamili v zakonom stanovej lehote. Vid. zakon o sprave dani a poplatkov.

Preplatok na ZP si vyziadate na zaklade RZZP, ktore ste povinny si urobit do konca marca za rok 2009.

Ste si isty, ze Vam SP vratila preplatok na poistnom automaticky? Ja mam skusenost, ze pokial si sami preplatok pisomne nevyziadate, nic Vam neposlu. A pokial si aj vyziadate, poslu len cast - cely preplatok nam poslali az po dalsej urgencii. Tot Slovensko . Prepocitajte si, ci Vam vratili vsetok preplatok.
Mám to prepočítané. Poslali mi preplatok za alikvotnú časť prvého mesiaca plus štyri mesiace.Čiže teraz,pokiaľ by som marodoval ďalej,pošlú mi peniaze za ďalšie štyri mesiace automaticky.K tomu autu-asi mi nič iné nezostane,len tú cestnú daň zaplatiť a nemať problémy.Počas tej PN si asi nemôžem písať cesťáky-keď už budem mať tú cestnú daň zaplatenú?
0 0
ikovacikova ikovacikova

ikovacikova je offline (nepripojený) ikovacikova

duchom veľmi mladá
Keď som auto používala od 14.12.2009, v daňovom priznaní je ale kolonka na používanie auta v mesiacoch. Ako podám daňové priznanie? Zaplatím celý mesiac, alebo ako?Iveta
0 0
Stifi Stifi

Stifi je offline (nepripojený) Stifi

ikovacikova Pozri príspevok
Keď som auto používala od 14.12.2009, v daňovom priznaní je ale kolonka na používanie auta v mesiacoch. Ako podám daňové priznanie? Zaplatím celý mesiac, alebo ako?Iveta
daň z MV sa platí za každý aj začatý mesiac, tzn.že zaplatíš alikvótnu časť z ročnej sadzby, v Tvojom prípade zaplatíš za jeden mesiac t.j. december.
0 0
ikovacikova ikovacikova

ikovacikova je offline (nepripojený) ikovacikova

duchom veľmi mladá
Ďakujem. Iveta
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
peterkos2 Pozri príspevok
K tomu autu-asi mi nič iné nezostane,len tú cestnú daň zaplatiť a nemať problémy.Počas tej PN si asi nemôžem písať cesťáky-keď už budem mať tú cestnú daň zaplatenú?
Zavisi od toho, aky mas predmet cinnosti, ci mas zamestnancov, ci si mal povolene vychadzky pocas PN a pod.
0 0
peterkos2 peterkos2

peterkos2 je offline (nepripojený) peterkos2

Lianka Pozri príspevok
Zavisi od toho, aky mas predmet cinnosti, ci mas zamestnancov, ci si mal povolene vychadzky pocas PN a pod.
Predmet činnosti-montáž klimatiz.zariad.,servis el.zariad.,kúpa tovaru a predaj v rozsaho voľ.živn.,sprostredkov.činnosť.Zamestnancov nemám,som živnostník,vychádzky mám.
Prosím vás,akú nezdaniteľnú čiastku si môžem uplatniť,keď sombol vyše pol roka PN? Ďakujem
Naposledy upravil peterkos2 : 10.01.10 at 16:20
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Skus pozriet tu: http://www.porada.sk/t112419-fakturacia-pocas-pn.html.

Ma narok na celu nezdanitelnu cast na danovnika.
0 0
peterkos2 peterkos2

peterkos2 je offline (nepripojený) peterkos2

Lianka Pozri príspevok
Skus pozriet tu: http://www.porada.sk/t112419-fakturacia-pocas-pn.html.

Ma narok na celu nezdanitelnu cast na danovnika.
Veľmi pekne ďakujem
0 0
Načítať ďalšie