Zavrieť

Porady

evidencia o príjmoch, zásobách a pohľadávkach

Dobry den,
prosim o radu ako ma vyzerat evidencia o prijmoch, zasobach a pohladavkach. Ako zivnostnicka si uplatnujem pausalne vydavky, teda nevediem uctovnictvo, no docitala som sa, ze takuto evidenciu je potrebne viest. Cela moja administrativa spojena so zivnostou spociva v tom, ze rocne vystavim asi 40 faktur a len kontrolujem, ci mi platby nabiehaju. Staci, ked si za kazdy rok rozpisem, kto mi kolko zaplatil?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Zakon formu nepredpisuje, je to na tebe. Ja si robim taku tabulku v exceli, uvadzam prijmy v casovom slede, pri pohladavkach zoznam vystavenych faktur podla cisla, s uvedenim datumu vystavenia, splatnosti, partnera, sumu, datum a suma uhrady - podobne ako kniha pohladavok v uctovnictve.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Samozrejme, vsetky doklady musis mat k dispozicii a na vyziadanie predlozit danovemu uradu pri kontrole.

    BUCK je offline (nepripojený) BUCK

    BUCK
    Zdravím vás,
    mohol by mi prosím niekto pomôcť pri zaúčtovaní mylnej platby v JU.
    Môže to byť aj takto?
    Prijatie
    stĺpec 3 - príjem v peňažnom ústave; 5 - príjem v priebežných položkách; 22 - príjmy, ktoré nesmú ovplyvniť ZD - ostatné
    Vrátenie
    Stĺpec 4 - výdavok v peňažnom ústave; 6 - výdavok v priebežných položkách; 25 - výdavky, ktoré nesmú ovplyvniť ZD - ostatné.
    Za odpoveď veľmi pekne ďakujem

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    BUCK Pozri príspevok
    Zdravím vás,
    mohol by mi prosím niekto pomôcť pri zaúčtovaní mylnej platby v JU.
    Môže to byť aj takto?
    Prijatie
    stĺpec 3 - príjem v peňažnom ústave; 5 - príjem v priebežných položkách; 22 - príjmy, ktoré nesmú ovplyvniť ZD - ostatné
    Vrátenie
    Stĺpec 4 - výdavok v peňažnom ústave; 6 - výdavok v priebežných položkách; 25 - výdavky, ktoré nesmú ovplyvniť ZD - ostatné.
    Za odpoveď veľmi pekne ďakujem
    Preco priebezne polozky? O PP uctujes, ked sa jedna o prevod medzi tvojimi uctami, resp. bankovy ucet a pokladna. Uctovala by som prijem ako PNZD a vydavok ako VNZD.

    ingpetoh je offline (nepripojený) ingpetoh

    ingpetoh
    Ahojte, poprosim o odpoved na moju otazku, akosi som v pomykove: V zakone o dani z príjmov, ucinnost od 01_01_2010 sa pise:

    § 6
    Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

    (14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť podľa odsekov 1 a 2 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
    a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
    b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
    c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

    ---- to znamena ze ak si ako zivnostnik chcem uplatnit pausalne vydavky, musim viest JU? Takze mi nestaci viest len evidenciu prijmov, zasob a pohladavok?
    Monika Kováčová
    ingpetoh Pozri príspevok
    Ahojte, poprosim o odpoved na moju otazku, akosi som v pomykove: V zakone o dani z príjmov, ucinnost od 01_01_2010 sa pise:

    § 6
    Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

    (14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť podľa odsekov 1 a 2 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
    a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
    b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
    c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

    ---- to znamena ze ak si ako zivnostnik chcem uplatnit pausalne vydavky, musim viest JU? Takze mi nestaci viest len evidenciu prijmov, zasob a pohladavok?
    nemusíš svoju otázku zadávať dva krát: http://www.porada.sk/t115429-p7-moze...o-uctovat.html

    paušálne výdavky: evidencia príjmov, zásob, pohľadávok
    skutočné výdavky podľa §6 ods. 14: daňová evidencia

    sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

    sybila3
    chcela by som sa opýtať, či stačí viesť evidenciu drobného majetku v JU v exceli, mám dátum, číslo dokladu, názov, sumu, neviem či sumu mám uvádzať celkovú aj s dph? ďakujem

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    sybila3 Pozri príspevok
    chcela by som sa opýtať, či stačí viesť evidenciu drobného majetku v JU v exceli, mám dátum, číslo dokladu, názov, sumu, neviem či sumu mám uvádzať celkovú aj s dph? ďakujem
    Stačí v Exceli. Ak je platca DPH, cenu uvádzať bez DPH, ak nie je platiteľ DPH, tak cenu uvádzať s DPH.

    sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

    sybila3
    potom treba urobiť na konci roka aj nejakú inventúru tohto majetku a ako by to malo vyzerať, ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.