Zavrieť

Porady

zamestnavatel ma nuti prejst na zivnost

po roku a pol posobenia vo firme mi zamestnavatel oznamil, ze nema dostatok financii, aby za mna platil odvody a ziada ma, aby som presiel na zivnost. chce, aby som tak urobil do konca mesiaca co je v podstate nerealny cas na najdenie si noveho zamestnania a na zivnost ist nechcem. je mozne, aby ma nejakym sposobom prinutil? ak dostanem vypoved, mam narok na odstupne? ak hej, tak v akej vyske? ake su realne sance vyjst z tohto bez ujmy a zachovat si pritom tvar ked uz ju on nema??
dakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

    bv_alexandra
    Zamestnávateľ ťa nútiť nemôže. Či pojdeš na živnosť alebo nie je tvoja slobodná voľba.
    Jednoducho mu treba slušne vysvetliť že byť SZČO nechceš, ani si to nemal nikdy v pláne.
    Že je pre teba viac vyhovujúce byť zamestnaný na PP.
    ------------
    Čo sa týka výpovede. Ak máš pracovný pomer dohodnutý na dobu určitú, tak je pravdepodobné že ti ZĽ pracovnú zmluvu nepredĺži a tým pádom nárok na odstupné nemáš, kedže sa jedná o PP na dobu určitú.
    Ak máš PP uzatovrený na dobu neurčitu, tak jednoznačne trvaj na tom aby zamestnávateľ s tebou rozviazal PP pomer .
    Napr. z nadbytočnosti - a každopádne budeš mať nárok na 2mesačné odstupne.

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    ewe Pozri príspevok
    po roku a pol posobenia vo firme mi zamestnavatel oznamil, ze nema dostatok financii, aby za mna platil odvody a ziada ma, aby som presiel na zivnost. chce, aby som tak urobil do konca mesiaca co je v podstate nerealny cas na najdenie si noveho zamestnania a na zivnost ist nechcem. je mozne, aby ma nejakym sposobom prinutil? ak dostanem vypoved, mam narok na odstupne? ak hej, tak v akej vyske? ake su realne sance vyjst z tohto bez ujmy a zachovat si pritom tvar ked uz ju on nema??
    dakujem za odpoved
    Toto je veľmi častý problém zamestnancov, keď zamestnávateľ sa chce zbaviť povinnosti platiť odvody a núti zamestnanca na prácu " na živnosť ".

    Pokiaľ živnostník nechceš byť, bude Ti musieť dať Výpoveď z nadbytočnosti, resp. organizačných zmien - § 63, ods.1, písm. b/ ZP. Budeš mať 2 mesačnú výpovednú dobu a 2 mesačné odstupné po skončení pracovného pomeru.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    ewe Pozri príspevok
    po roku a pol posobenia vo firme mi zamestnavatel oznamil, ze nema dostatok financii, aby za mna platil odvody a ziada ma, aby som presiel na zivnost. chce, aby som tak urobil do konca mesiaca co je v podstate nerealny cas na najdenie si noveho zamestnania a na zivnost ist nechcem. je mozne, aby ma nejakym sposobom prinutil? ak dostanem vypoved, mam narok na odstupne? ak hej, tak v akej vyske? ake su realne sance vyjst z tohto bez ujmy a zachovat si pritom tvar ked uz ju on nema??
    dakujem za odpoved
    ešte dievčatá doplním, že závislú prácu nemožno vykonávať na živnosť, je to v rozpore so Zákonníkom práce.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    mzdarka renca Pozri príspevok
    ešte dievčatá doplním, že závislú prácu nemožno vykonávať na živnosť, je to v rozpore so Zákonníkom práce.
    Je to v rozpore so Zákonníkom, ale bohužiaľ v praxi je to dnes bežné, aj môj zať sa tak stal živnostníkom od 1.1., keďže nechcel zostať bez zamestnania

    zamestnavatel ma nuti prejst na zivnost

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.