Zavrieť

Porady

Predvolanie na súd cez prac.dobu

Zamestnanec je predvolaný na súd - má si zobrat dovolenku alebo mu na súde niečo potvrdia?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je teraz online Dáša_

    Dáša_
    Infarkt Pozri príspevok
    Prelúskal som to ... dočítal som sa aj napríklad to, že o súdnych trovách k náhrade bez ohľadu na úspešnosť či neúspešnosť rozhoduje sudca...
    Vezmime si hypotetický príklad, že účastník konania v jednom spore absolvuje napríklad 5 pojednávaní a pri každom z nich si dá vyplatiť náhradu mzdy od súdu...tým sa každé jedno potvrdenie a vyplatenie dostane aj do spisu a keď na konci vynesie sudca rozsudok, tak na základe už vyplatených náhrad mzdy účastníkov ich nemôže dať neúspešnemu účastníkovi do náhrad súdnych trov úspešného účastníka...hm .
    Rád by som poznal aj názor niekoho kompetentnejšieho ako sme my...tzn. niekoho z odboru...
    no ale súd náhradu vypláca iba svedkovi automaticky.
    Účastník konania náhradu nedostane vyplatenú od sudu, ale plati ten, kto prehral. Pripadne nikto, ak súd rozhodne, ze nie je narok

    Ale v konečnom dosledku, čo sa týka zamestnávateľa, tak je to jedno - neplatené voľno v oboch prípadoch.
    Čiže, ak by som bola účastník konania, asi by som si radšej brala dovolenku.

    kimart je offline (nepripojený) kimart

    kimart
    zvyčajne ak niekoho predvolajú na súd, tak mu dajú potvrdenie pre zamestnávateľa

    Babulica je offline (nepripojený) Babulica

    Babulica
    Asi nema ked sa vypytuje. Ale potvrdia mu niečo a ked to prinesie ako co mu to mam dat do mzdy?

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    K predvolaniu mal určite pripojené aj tlačivo pre zamestnávateľa, ktoré si dá vypísať a potvrdiť u zamestnávateľa a odovzdá na súde, ktorý mu nahradí mzdu...

    V zmysle §136, odst.1 ZP pri predvolaní ku konaniu na súde má nárok na pracovné voľno, ale bez náhrady mzdy...ak to nie je ináč upravené napríklad v kolektívnej zmluve !
    Je to občianska povinnosť, ktorú definuje konkrétne §137, odst.4 ZP.

    Dáša_ je teraz online Dáša_

    Dáša_
    Babulica Pozri príspevok
    Zamestnanec je predvolaný na súd - má si zobrat dovolenku alebo mu na súde niečo potvrdia?
    Dakujem
    je predvolaný ako svedok? Alebo je účastník konania?

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    Babulica Pozri príspevok
    Takže ja mu dám vlastne neplatené volno a štát mu to preplatí...
    Hmmm...ak to nemáte upravené ináč napríklad v kolektívnej zmluve

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    Babulica Pozri príspevok
    Netuším či je svedok alebo účastník, bol by vtom potom nejaký rozdiel???
    NIE...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Babulica Pozri príspevok
    Netuším či je svedok alebo účastník, bol by vtom potom nejaký rozdiel???
    Infarkt Pozri príspevok
    NIE...
    Ja si myslím, že áno. Ako svedok mu patrí svedočné automaticky po zúčastnení sa súdu ako svedka. Ak je ako účastník, tak náhradu mzdy a iné nároky si uplatňuje až na konci súdneho sporu ako náhradu trov, vtedy nemá nárok na svedočné.

    Viac o trovách konania som písal tu:

    http://www.porada.sk/152123-post14.html

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    Chobot Pozri príspevok
    Ja si myslím, že áno. Ako svedok mu patrí svedočné automaticky po zúčastnení sa súdu ako svedka. Ak je ako účastník, tak náhradu mzdy a iné nároky si uplatňuje až na konci súdneho sporu ako náhradu trov, vtedy nemá nárok na svedočné.

    Viac o trovách konania som písal tu:

    http://www.porada.sk/152123-post14.html
    Prelúskal som to ... dočítal som sa aj napríklad to, že o súdnych trovách k náhrade bez ohľadu na úspešnosť či neúspešnosť rozhoduje sudca...
    Vezmime si hypotetický príklad, že účastník konania v jednom spore absolvuje napríklad 5 pojednávaní a pri každom z nich si dá vyplatiť náhradu mzdy od súdu...tým sa každé jedno potvrdenie a vyplatenie dostane aj do spisu a keď na konci vynesie sudca rozsudok, tak na základe už vyplatených náhrad mzdy účastníkov ich nemôže dať neúspešnemu účastníkovi do náhrad súdnych trov úspešného účastníka...hm .
    Rád by som poznal aj názor niekoho kompetentnejšieho ako sme my...tzn. niekoho z odboru...

    mapope je offline (nepripojený) mapope

    mapope
    zamestnanec mi priniesol 2tlaciva / z 13.6. a z 22.6. / bol na policii vypovedat, ohladom trestneho cinu...

    ten prvy doklad, je Predvolanka, kde na druhej strane je aj vyhlasenie zamestnavatela o prijme zamestnanca...
    druhy doklad je iba papier, kde na ziadost menovaneho potvrdzuje policajny zbor, ze tam bol...

    co mam urobit? dam mu neplatene volno...potvrdim ten prvy doklad na 13.6. .. a co s tym druhym dnom??? nie je to aj tak po lehote??? preplatia mu to na policii??

    dakujem

    Erislava je offline (nepripojený) Erislava

    Erislava
    Poprosím o radu ohľadom ušlého zárobku. Zamestnanec ide na súd na vlastný rozvod a žiada potvrdiť výšku zárobku. To by nebol problém, ale ja už teraz viem, že v ten deň bude čerpať dovolenku(aby sa mu neprerušilo poistenie), ale napriek tomu žiada vyplniť potvrdenie, chce si nárokovať ušlý zárobok. Podľa mňa mu v takomto prípade zárobok neujde, či....
    Ďakujem za odpoveď.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    Erislava Pozri príspevok
    Poprosím o radu ohľadom ušlého zárobku. Zamestnanec ide na súd na vlastný rozvod a žiada potvrdiť výšku zárobku. To by nebol problém, ale ja už teraz viem, že v ten deň bude čerpať dovolenku(aby sa mu neprerušilo poistenie), ale napriek tomu žiada vyplniť potvrdenie, chce si nárokovať ušlý zárobok. Podľa mňa mu v takomto prípade zárobok neujde, či....
    Ďakujem za odpoveď.
    laicky povedané, dovolenka je platená, takže o zárobok nepríde. Po druhé v konaniach o rozvode sa náhrada trov konania nepriznáva, takže aj keby nemal dovolenku a mal by ušlý zárobok, súd by mu ho nepriznal
    Erislava Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.