Zavrieť

Porady

Preplatenie dovolenky

Ahojte...potrebujem sa uistiť či som správne prepočítala počet dovolenky na preplatenie.

Zamestnanec bol u nás zamestnaný od 29.11.2006.... a 31.12.2009 sa mu skončil PP (doba určitá).
Od 30.4.2009 bol na PN do konca roka ...čo je 246 dní
30 dní dovolenky za rok sa mu bude krátiť podľa §109 ZP za prvých 100 dní o 1/12 a potom za každých 21 dní o 1/12...
takže mi to vychádza 7/12....takže mu preplatím 12,5 dní dovolenky?

Vopred Vám ĎAKUJEEEEM )
Usporiadat
zdenka77 zdenka77

zdenka77 je offline (nepripojený) zdenka77

dovolenka sa krati z pracovnych dni, nie z kalendarnych...
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

maťamaťa Pozri príspevok
Ahojte...potrebujem sa uistiť či som správne prepočítala počet dovolenky na preplatenie.

Zamestnanec bol u nás zamestnaný od 29.11.2006.... a 31.12.2009 sa mu skončil PP (doba určitá).
Od 30.4.2009 bol na PN do konca roka ...čo je 246 dní
30 dní dovolenky za rok sa mu bude krátiť podľa §109 ZP za prvých 100 dní o 1/12 a potom za každých 21 dní o 1/12...
takže mi to vychádza 7/12....takže mu preplatím 12,5 dní dovolenky?

Vopred Vám ĎAKUJEEEEM )
Je to 176 prac. dní, čiže krátiš o 4/12. Za 100 dní 1/12 a každých 21 dní ďalšia 1/12. Čiže, ak žiadnu dovolenku nečerpal-krátiš 10 dní a 20 dní preplatíš.
0 0
maťamaťa maťamaťa

maťamaťa je offline (nepripojený) maťamaťa

Veľmi pekne vám ďakujem ) ....... ja som si to neuvedomila že rátam všetky dni )...ešte raz ĎAKUJEM
0 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

Ahojte,
chcela by som poradiť, čo robiť v prípade, že zamestnávateľ uviedol nesprávnu výšku VZ do potvrdenia na účely nároku na dávku v nezamestnanosti?! Pri ukončení PP bolo vystavané potvrdenie, kde za posledný mesiac mzdárka uviedla sumu, ktorá sa nezhoduje s neskôr doručenou sumou na poslednej výplatnej páske. Uvažujem, že rozdiel môže byť v prepočte preplatenej nevyčerpanej dovolenky a keďže sa týmito vecami nezaoberám, iba laicky mi to nevychádza, prosím o vaše odobrenie a radu, čo sa s tým dá urobiť, keď podpora bola vyrátaná z tejto pôvodnej (nižšej) sumy a už za 3 mesiace bola aj vyplatená. Má vôbec zmysel púšťať sa do "boja" so zamestnávateľom o opravu ? Mala by vyššia suma o cca 230 Eur za ten jeden mesiac vôbec nejaký vplyv na vyššiu podporu? Ďakujem za každú radu a tu sú fakty:
1. pracovný pomer na dobu neurčitú od 1.7.2007 ukončený 19.10.2009
2. nárok na dovolenku za rok 2009 20 dní
3. vyčerpaná dovolenka od začiatku roka 2009 2,5 dňa
4. PN v roku 2009 od 9.2.2009 do 24.2.2009 a od 11.5.2009 do 16.10.2009
Za koľko dní mal zamestnávateľ vyplatiť nevyčerpanú dovolenku? Čo s tým rozdielom v potvrdení?
Ešte raz vďaka
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Natty Pozri príspevok
Ahojte,
chcela by som poradiť, čo robiť v prípade, že zamestnávateľ uviedol nesprávnu výšku VZ do potvrdenia na účely nároku na dávku v nezamestnanosti?! Pri ukončení PP bolo vystavané potvrdenie, kde za posledný mesiac mzdárka uviedla sumu, ktorá sa nezhoduje s neskôr doručenou sumou na poslednej výplatnej páske. Uvažujem, že rozdiel môže byť v prepočte preplatenej nevyčerpanej dovolenky a keďže sa týmito vecami nezaoberám, iba laicky mi to nevychádza, prosím o vaše odobrenie a radu, čo sa s tým dá urobiť, keď podpora bola vyrátaná z tejto pôvodnej (nižšej) sumy a už za 3 mesiace bola aj vyplatená. Má vôbec zmysel púšťať sa do "boja" so zamestnávateľom o opravu ? Mala by vyššia suma o cca 230 Eur za ten jeden mesiac vôbec nejaký vplyv na vyššiu podporu? Ďakujem za každú radu a tu sú fakty:
1. pracovný pomer na dobu neurčitú od 1.7.2007 ukončený 19.10.2009
2. nárok na dovolenku za rok 2009 20 dní
3. vyčerpaná dovolenka od začiatku roka 2009 2,5 dňa
4. PN v roku 2009 od 9.2.2009 do 24.2.2009 a od 11.5.2009 do 16.10.2009
Za koľko dní mal zamestnávateľ vyplatiť nevyčerpanú dovolenku? Čo s tým rozdielom v potvrdení?
Ešte raz vďaka
nie je ten rozdiel náhodou z odstupného, ktoré nevstupuje do VZ na platenie poistenia v nezamestnanosti ?
0 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

Ahoj Veronikasad, ďakujem za bleskovú reakciu. Odstupné vôbec nebolo vyplatené. V páske je hrubá mzda za 1 odpracovaný deň a zvyšok za nevyčerpanú dovolenku, nič iné... Nerozumiem, teda, prečo taký veľký rozdiel a ako vôbec prišla mzdárka k tej pôvodnej sume? Zvláštne, že aj na dodatočne doručenom potvrdení stále figuruje neopravená suma. Prečo, keď na páske je niečo iné? Dala som si tú námahu a odsúhlasila ostatné sumy na potvrdení podľa všetkých predošlých výplatných pások a všetky sedia. Akurát problém je, že sme na to prišli až teraz, keďže páska aj ostatné doklady boli následne poslané poštou, ktorá sa ale vrátila späť zamestnávateľovi, takže pokiaľ sme sa k tomu dostali prešli 2 mesiace...
Podľa Teba za koľko dní mala byť preplatená nevyčerpaná dovolenka? Poradíš, čo s tým rozdielom? To vieš, každé euro dobré...
Vrelá vďaka
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Neodpracovanych 127 dni je kratenie o 2/12 z naroku 9/12.
Teda narok na dovolenku bol 7/12 = 11,5 dna.
Teda preplatenych malo byt 9 dni.

Stale ale nerozumiem, aka suma na vyplatnej paske ti nesedi.
Ved na vyplatnej paske urcite nebude VZ pre podporu v nezamestnanosti.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Natty Pozri príspevok
Ahoj Veronikasad, ďakujem za bleskovú reakciu. Odstupné vôbec nebolo vyplatené. V páske je hrubá mzda za 1 odpracovaný deň a zvyšok za nevyčerpanú dovolenku, nič iné... Nerozumiem, teda, prečo taký veľký rozdiel a ako vôbec prišla mzdárka k tej pôvodnej sume? Zvláštne, že aj na dodatočne doručenom potvrdení stále figuruje neopravená suma. Prečo, keď na páske je niečo iné? Dala som si tú námahu a odsúhlasila ostatné sumy na potvrdení podľa všetkých predošlých výplatných pások a všetky sedia. Akurát problém je, že sme na to prišli až teraz, keďže páska aj ostatné doklady boli následne poslané poštou, ktorá sa ale vrátila späť zamestnávateľovi, takže pokiaľ sme sa k tomu dostali prešli 2 mesiace...
Podľa Teba za koľko dní mala byť preplatená nevyčerpaná dovolenka? Poradíš, čo s tým rozdielom? To vieš, každé euro dobré...
Vrelá vďaka
Odpracovala 60 dní, vznikol jej nárok na dovolenku za kal. rok. Pracovný pomer skončil v priebehu 10/09, teda nárok na 9/12 ročného nároku. Z toho uplatníš krátenie z titulu PN - ak Ivka správne počítala za 127 dní PN-ky je to 2/12 ročného nároku.
Teda 9/12-2/12=7/12 = 11,5 dňa - 2,5 dňa vyčerpané = 9 dní na preplatenie.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ivka70 Pozri príspevok
Neodpracovanych 127 dni je kratenie o 2/12 z naroku 9/12.
Teda narok na dovolenku bol 7/12 = 11,5 dna.
Teda preplatenych malo byt 9 dni.

Stale ale nerozumiem, aka suma na vyplatnej paske ti nesedi.
Ved na vyplatnej paske urcite nebude VZ pre podporu v nezamestnanosti.
Zrejme porovnáva výplatnú pásku s potvrdenim pre účely stanovenia dávky v nezamestnanosti ...
Ak by tam ale bola naozaj chyba, SP pri výpočte dávky v nezamestnanosti porovnáva potvrdenie s mesačným výkazom. Stalo sa mi, že v jednom mesiaci sa VZ zmenil o l,- (ešte SK) a mala som na SP dosť problémov .
0 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

Ivka, Tvoj výpočet nesedí s tým na výplatnej páske. Neviem teda, kto a kde urobil chybu? Na páske je uvedené dokonca viac...

Čo sa týka VZ pre podporu v nezamestnanosti, čo sa teda chápe pod VZ ak nie hrubý príjem (odpracované hodiny, mesačné odmeny, dovolenka), teda okrem PN samozrejme, alebo sa mýlim? Opakujem sa, ale všetky ostatné VZ uvedené v potvrdení mi sedeli zo sumami podľa výplatných pások, teda podľa hrubého príjmu mimo náhrad za PN.

A ešte taký detail, a síce, na potvrdení k zúčtovaniu dane do úhrnu príjmov bola započítaná "opravená" suma, teda tá vyššia, čiže z toho mi vychádza, že aj na potvrdení pre SP na účely nároku na podporu mala byť rovnaká suma príjmov za rok 2009...či ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Natty Pozri príspevok
Ivka, Tvoj výpočet nesedí s tým na výplatnej páske. Neviem teda, kto a kde urobil chybu? Na páske je uvedené dokonca viac...

Čo sa týka VZ pre podporu v nezamestnanosti, čo sa teda chápe pod VZ ak nie hrubý príjem (odpracované hodiny, mesačné odmeny, dovolenka), teda okrem PN samozrejme, alebo sa mýlim? Opakujem sa, ale všetky ostatné VZ uvedené v potvrdení mi sedeli zo sumami podľa výplatných pások, teda podľa hrubého príjmu mimo náhrad za PN.

A ešte taký detail, a síce, na potvrdení k zúčtovaniu dane do úhrnu príjmov bola započítaná "opravená" suma, teda tá vyššia, čiže z toho mi vychádza, že aj na potvrdení pre SP na účely nároku na podporu mala byť rovnaká suma príjmov za rok 2009...či ?
Ak máš v hrubej mzde zahrnutú aj náhradu príjmu počas DNP (tú síce nenájdeš v potvrdení o zdanitelnej mzde, lebo nie je predmetom dane, tá nevstupuje do VZ pre poistenie v nezamestnanosti. A ešte jeden detail - ak dovolenka bola preplácana pri skončení prac. pomeru a v tomto mesiaci bola pracovníčka na PN, odvody sa do SP z nej neplatia, ale zdaňuje sa.
0 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

Aha, teda záhada je rozlúštená, toto bude teda ten rozdiel. Ale žeby to robilo až tých 230 Eur?

Veronikasad, ď a k u j e m za objasnenie a prajem pekný zvyšok nedele.

Môžem ešte jednu otázku? Koľko to vychádza Tebe, že malo byť preplatených dní dovolenky...len pre srandu...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Natty Pozri príspevok
Aha, teda záhada je rozlúštená, toto bude teda ten rozdiel. Ale žeby to robilo až tých 230 Eur?

Veronikasad, ď a k u j e m za objasnenie a prajem pekný zvyšok nedele.

Môžem ešte jednu otázku? Koľko to vychádza Tebe, že malo byť preplatených dní dovolenky...len pre srandu...
môj výpočet je v prísp. č. 9 ocenila som aj výpočet Ivky, vyšlo nám to rovnako 9 dní.
0 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

Baby, obidvom Vám ďakujem veľmi pekne za pomoc !!!

Veronikasad, Tvoje predošlé 2 príspevky sa mi ani nezobrazili, takže som ani nevedela, že si mi už vlastne odobrila Ivkin výpočet. Obom vám to vyšlo rovnako, teda predpokladám, že by to takto malo byť správne. Záhadou teda ostáva, prečo bolo preplatené až 12,5 dňa? Nevyčerpaná dovolenka z predošlého roka (2008) nebola. Ako hútam, tak hútam, tomuto fakt nerozumiem...ale nechcem vás tým ďalej zaťažovať.

Čo mohlo byť teda v tom poslednom mesiaci (celý mesiac PN, odpracovaný posledný deň PP) VZ pre výpočet podpory? To aby som v tom už mala celkom jasno .

Nakoniec zistím, že mzdárka nám vlastne pridala ...
Treba to nejak riešiť, lebo nerada by som niečo, na čo nemám nárok a potom to treba aj tak vrátiť...a nebodaj aj s úrokami...štát predsa neodpustí ani cent
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Natty Pozri príspevok
Baby, obidvom Vám ďakujem veľmi pekne za pomoc !!!

Veronikasad, Tvoje predošlé 2 príspevky sa mi ani nezobrazili, takže som ani nevedela, že si mi už vlastne odobrila Ivkin výpočet. Obom vám to vyšlo rovnako, teda predpokladám, že by to takto malo byť správne. Záhadou teda ostáva, prečo bolo preplatené až 12,5 dňa? Nevyčerpaná dovolenka z predošlého roka (2008) nebola. Ako hútam, tak hútam, tomuto fakt nerozumiem...ale nechcem vás tým ďalej zaťažovať.

Čo mohlo byť teda v tom poslednom mesiaci (celý mesiac PN, odpracovaný posledný deň PP) VZ pre výpočet podpory? To aby som v tom už mala celkom jasno .

Nakoniec zistím, že mzdárka nám vlastne pridala ...
Treba to nejak riešiť, lebo nerada by som niečo, na čo nemám nárok a potom to treba aj tak vrátiť...a nebodaj aj s úrokami...štát predsa neodpustí ani cent
mzdárka nesprávne počítala nárok na dovolenku aj za mesiac oktober. Pracovný pomer bol ukončený v priebehu mesiaca a nárok na dovolenku nevzniká.
Ak čakáš na odpoved, musíš si preklikávať dnešné príspevky na lište PORADy. Príspevky ti same "nenabehnu" , inak ich uvidíš až pri ďalšom prihlásení.
Naposledy upravil veronikasad : 17.01.10 at 14:25
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Natty Pozri príspevok
Treba to nejak riešiť, lebo nerada by som niečo, na čo nemám nárok a potom to treba aj tak vrátiť...a nebodaj aj s úrokami...štát predsa neodpustí ani cent
Dovolenku neplati stat, ale firma.
Ak to mzdarka zle vypocitala, je to viac menej jej problem,
ale asi ju vo firme nema kto skontrolovat, ci je to OK.

Nie kazdy predsa chodi po rozumy na www.porada.sk a vie, ze za oktober uz narok na dovolenku nevznikol .
0 0
Miriam K Miriam K

Miriam K je offline (nepripojený) Miriam K

Dobrý deň,

chcela by som vás poprosiť o radu. Priateľ pracoval u zamestnávateľa od 01.07.2008 na pracovný pomer v rozsahu 25 hod. týždenne. Pracoval každý druhý týždeň t.j. 14 dní po 12 hod. v mesiaci. Pracovný pomer ukončil dňom 30.11.2009. Zamestnávateľ mu však nepreplatil dovolenku, ktorú vôbec nečerpal a ani nedostal stravné lístky za posledných 5 mesiacov.
Chceme mu zaslať výzvu, avšak nevieme ako vypočítať náhradu dovolenky a rovnako na koľko stravných lístkov má nárok. A ešte sa opýtam ako je to s nárokom na mzdu pri odpracovaných sviatkoch? Ďakujem za vaše odpovede.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

ja som z tej dovolenky tiez hotova ked mal z roku 2008 nevycerpanych 13 dní a v roku 2009 si vycerpal z nich len 7,5 dňa tak mu musim v mzde za 12ty mesiac co som neurobila preplatit 5dni a 0,5 dňa mu prepadne a do roku 2010 sa mu prenesie 25 dni dovolenky z roku 2009 na ktore ma narok prosim poradte nevadi ked teda prepadne alebo ako mam postupovat?
0 0
ivana2909 ivana2909

ivana2909 je offline (nepripojený) ivana2909

Mám otázočku. Zamestnanec si preniesol z roku 2008 20 dní dovolenky. V roku 2009 čerpal len 15 dní. Čo s tými 5 dňami. Predpokladám, že do roku 2010 si ich už preniesť nemôže. Mám mu ich preplatiť? Alebo mu prepadajú? Ďakujem za odpoveď.
Naposledy upravil ivana2909 : 18.02.10 at 11:52
0 0
ivana2909 ivana2909

ivana2909 je offline (nepripojený) ivana2909

ivana2909 Pozri príspevok
Mám otázočku. Zamestnanec si preniesol z roku 2008 20 dní dovolenky. V roku 2009 čerpal len 15 dní. Čo s tými 5 dňami. Predpokladám, že do roku 2010 si ich už preniesť nemôže. Mám mu ich preplatiť? Alebo mu prepadajú? Ďakujem za odpoveď.
Ak môžem túto dovolenku preplatiť, môžem tak urobiť v roku 2010?
Naposledy upravil ivana2909 : 18.02.10 at 11:51
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať