Zavrieť

Porady

uctovanie v JU

Ahojte,

chcem sa opytat, ako mam zauctovat poistné SP a ZP za SZČO za 12/2009 ak uhrada ide az v januari 2010? Uctujem v alfe mam v roku 2009 vytvoriť interný doklad a tým a zvýšia výdavky, alebo to bude výdavok az v roku 2010 podľa bank.výpisu ked prejde uhrada? A ako je to z danou za motorove vozidlo? Je to naklad v r.2009 alebo 2010?
Dakujem
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
SP a ZP zaplatené v r. 2010 za 12/2009 je výdavkom roku 2010. Aj cestná daň zaplatená v r. 2010 je výdavkom roku 2010 aj keď sa platí spätne.
0 0
andrea palcova andrea palcova

andrea palcova je offline (nepripojený) andrea palcova

už čoskoro mamičkou :)
Poistné bude výdavok r. 2010. Taktiež aj daň z motorového vozidla.
0 0
andrea palcova andrea palcova

andrea palcova je offline (nepripojený) andrea palcova

už čoskoro mamičkou :)
ako pozerám, zhodli sme sa s mysimis
0 0
Petra 246 Petra 246

Petra 246 je offline (nepripojený) Petra 246

dakujem za odpoved.
A este sa chcem opytat na danovy bonus vyplateny z prostriedkov zamestnavatela za IV.štvrťrok 2009, pride z DÚ na ucet v roku 2010, ako to zauctujem , ako nezdanitelny prijem v 2010? V roku 2009 to mam v mzdach.
0 0
serena serena

serena je offline (nepripojený) serena

mysimis Pozri príspevok
SP a ZP zaplatené v r. 2010 za 12/2009 je výdavkom roku 2010. Aj cestná daň zaplatená v r. 2010 je výdavkom roku 2010 aj keď sa platí spätne.

Odvody za dec/2009 do soc.a zdr.pois. treba dat do zavazkov.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Riesim dilemu, ci aj dan z MV, dan z prijmu FO a napr. vysledok RZZP dat do zavazkov roka 2009. Poradi niekto?
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

daň z MV a daň z príjmu FO áno, len ten výsledok RZZP neviem... podľa mňa áno
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

Doteraz som to dávala ako záväzok, ktorý mi vznikol ku dňu vykonania RZZP, ale teraz mi to vŕta v hlave...
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Katka2 Pozri príspevok
Doteraz som to dávala ako záväzok, ktorý mi vznikol ku dňu vykonania RZZP, ale teraz mi to vŕta v hlave...
To bude tym, ze sa nam posunul datum na podanie RZZP - preto tato dilema aj u mna.
Naposledy upravil Lianka : 15.01.10 at 15:52 Dôvod: preklep
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

Ešte oživím túto tému.
Keď si vezmem, že môžu v záväzkoch kľudne ostať neuhradené odvody za december (aj november, ...), tak mi to ostane v knihe záväzkov k 31.12.09 visieť. No po vykonaní RZZP mi výjde nejaký preplatok, príp. nedoplatok, a tam už je tento záväzok zahrnutý. Tým pádom, keby som dala tento výsledok RZZP do záväzkov, resp. pohľadávok, nesedelo by to....
Vyjadrí sa prosím niekto k tomu?
Ďakujem.
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

RZZP je ďalší záväzok (nedoplatok) alebo pohľadávka (preplatok). To je zúčtovanie, nech ťa nemýli, že máš odvody aj RZZP - to je výslednica platieb ZP - či si preplatila alebo si ešte dlžná.
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

Uvediem modelový príklad:
SZČO neplatil vôbec preddavky na zdravotné poistenie, k 31.12.09 mu ostane v knihe záväzkov za rok 2009 suma 12 x 41,37 € = 496,44 €.
Pri minálnom základe po vykonaní RZZP mu výjde nedoplatok 496,44 €.
Ak to zaevidujem v knihe záväzkov ako záväzok roka 2009 k 31.12.09 tak budem mať dvakrát tú istú sumu.
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

Katka2 Pozri príspevok
Uvediem modelový príklad:
SZČO neplatil vôbec preddavky na zdravotné poistenie, k 31.12.09 mu ostane v knihe záväzkov za rok 2009 suma 12 x 41,37 € = 496,44 €.
Pri minálnom základe po vykonaní RZZP mu výjde nedoplatok 496,44 €.
Ak to zaevidujem v knihe záväzkov ako záväzok roka 2009 k 31.12.09 tak budem mať dvakrát tú istú sumu.
posúvam...
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

heja3 Pozri príspevok
RZZP je ďalší záväzok (nedoplatok) alebo pohľadávka (preplatok). To je zúčtovanie, nech ťa nemýli, že máš odvody aj RZZP - to je výslednica platieb ZP - či si preplatila alebo si ešte dlžná.
Takže podľa teba je výsledok RZZP pohľadávka, resp. záväzok nasledujúceho roka?
Neviem, či som ťa dobre pochopila...
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Katka2 Pozri príspevok
Takže podľa teba je výsledok RZZP pohľadávka, resp. záväzok nasledujúceho roka?
Neviem, či som ťa dobre pochopila...
RZZP vystavíš 31.3.2010 kedy sa dozvieš výsledok zúčtovania, takže k 31.12.2009 nemôžeš vedieť, či ti vznikne záväzok alebo pohľadávka. Takže tento výsledok je záväzok alebo pohľadávka r. 2010.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Katka2 Pozri príspevok
Uvediem modelový príklad:
SZČO neplatil vôbec preddavky na zdravotné poistenie, k 31.12.09 mu ostane v knihe záväzkov za rok 2009 suma 12 x 41,37 € = 496,44 €.
Pri minálnom základe po vykonaní RZZP mu výjde nedoplatok 496,44 €.
Ak to zaevidujem v knihe záväzkov ako záväzok roka 2009 k 31.12.09 tak budem mať dvakrát tú istú sumu.
správne, záväzok by bol duplicitný
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Katka2 Pozri príspevok
daň z MV a daň z príjmu FO áno, len ten výsledok RZZP neviem... podľa mňa áno
ďaň z prijmu vypočítaná za rok 2009 by sa mala zahrnúť do záväzkov r.2009 a tento záväzok uviesť aj na výkaze majetku a záväzkov. Neviem však ako to mám spraviť, keďže okrem SZČO som aj zamestnankyňa a tak nedoplatok na dani v daňovom priznaní je vypočítaný jednou sumou./ v práci mi odviedli nižšiu daň, teda mi vnikol tiež nedoplatok/. Suma nedoplatku je teda spoločná. Akú výšku nedoplatku mám teda uviesť vo výkaze MaZ?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Zlata Pozri príspevok
RZZP vystavíš 31.3.2010 kedy sa dozvieš výsledok zúčtovania, takže k 31.12.2009 nemôžeš vedieť, či ti vznikne záväzok alebo pohľadávka. Takže tento výsledok je záväzok alebo pohľadávka r. 2010.
Takže ak mi za rok 2009 vznikne preplatok - nie je to pohľadávka r.2009.Ale ak SZČO ukončila živnosť 31.12.2009, treba ZD zvýšiť o pohľadávky a keďže preplatok tam nebude evidovaný tak ZD nezvýšim. A čo potom s tým preplatkom, ktorý mi príde v r.2010. Ten zdaním kedy?

Odpoveď som si už našla. Preplatok mi príde už zdanený, takže to bude vysporiadané.
Naposledy upravil ivustek : 23.02.10 at 06:40
0 0
atomika atomika

atomika je offline (nepripojený) atomika

Prosím o Váš názor (už som sa pýtala v inej téme, ale nedostalo sa mi odpovede a novú zakladať nechcem):
SZČO + zamestnanec - vedie JÚ: Nedoplatok RZZP za rok 2008 v sume 45,50 EUR.
Do peňažného denníka zapíšem celú sumu nedoplatku, ale túto rozčlením na dve sumy 38,82 EUR bude ako VNZD (je to suma nedoplatku zo závislej činnosti) a 6,68 EUR bude ako VOZD - odvody do fondov (je to suma nedoplatku za SZČO).

Potom následne v DP sa suma nedoplatku z titulu zamestnanca (38,82 EUR) pripočíta k sume poistného do riadku 35 (čiže spočíta sa suma z potvrdenia od zamestnávateľa r. 03 + 38,82 EUR). Toto sa mi zdá krkolomné, ale neviem, ako to ináč vyriešiť. Alebo to nechať iba tak a nikam to nepripočítavať? Čiže suma nedoplatku z titulu zamestnanca sa nikde nepremietne?

Prosím, ako to robíte? Lebo ja som pôvodne celú sumu dala ako VOZD, ale to asi nie je správne.
0 0
Katka22 Katka22

Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

teraz hlavne mama :-)
atomika Pozri príspevok
Prosím o Váš názor (už som sa pýtala v inej téme, ale nedostalo sa mi odpovede a novú zakladať nechcem):
SZČO + zamestnanec - vedie JÚ: Nedoplatok RZZP za rok 2008 v sume 45,50 EUR.
Do peňažného denníka zapíšem celú sumu nedoplatku, ale túto rozčlením na dve sumy 38,82 EUR bude ako VNZD (je to suma nedoplatku zo závislej činnosti) a 6,68 EUR bude ako VOZD - odvody do fondov (je to suma nedoplatku za SZČO).

Potom následne v DP sa suma nedoplatku z titulu zamestnanca (38,82 EUR) pripočíta k sume poistného do riadku 35 (čiže spočíta sa suma z potvrdenia od zamestnávateľa r. 03 + 38,82 EUR). Toto sa mi zdá krkolomné, ale neviem, ako to ináč vyriešiť. Alebo to nechať iba tak a nikam to nepripočítavať? Čiže suma nedoplatku z titulu zamestnanca sa nikde nepremietne? - V peňažnom denníku budete mať dva zápisy 1-VOZD nedoplatok za SZČO a druhý VNZD nedoplatok za zamestnanca .
V DP by som opravila sumu na riadku 35 . (ak mu nedoplatok nestrhol zamestnávateľ a nedoplatok si uhradil sám )
Ak sa mýlim prosím opravte ma
:-)

Prosím, ako to robíte? Lebo ja som pôvodne celú sumu dala ako VOZD, ale to asi nie je správne.
Odpoveď v texte :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať