Zavrieť

Porady

Materiál alebo tovar??

Prosím Vás, mám dilemu, kde to účtovať. Jedná sa o sklá na autá.
Čítala som tu,že materiál je niečo, čo je potrebné na dokončenie nejakého výrobku a tovaru je priamo na použitie. Lenže čelné sklo nie je priamo na použitie, musí sa namontovať, takže by to mal byť chápaný ako materiál??? Keď ho teda predám, môžem to účtovať ako 311/642? A keď ho my montojeme aj s prácou je to 311/602 ako služba? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

    Katka2
    Ak to sklo kúpiš, nijako ho neupravíš ani nenamontuješ, je to predaj tovaru 311/604.

    nadika je offline (nepripojený) nadika

    nadika
    Katka2 Pozri príspevok
    Ak to sklo kúpiš, nijako ho neupravíš ani nenamontuješ, je to predaj tovaru 311/604.
    Práveže sa musí namontovať, je to vlastne súčasť auta a samotné o sebe sa nedá využiť. Keď ho predám, tak zákazník si ho aj tak musí nalepiť na auto, takže je to súčasť výrobku. Mohlo by to byť daňovníkmi neuznané,keby som to dala na 642?
    Ospravedlňujem sa, ale už mi odvšadiaľ bolo povedané raz to,raz to a som z to už úplne mimo.

    Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

    Katka2
    Na 642 sa účtujú tržby z príležitostného predaja dlhodobého majetku alebo materiálu, ktorý účtovná jednotka obstaráva pre vlastné použitie, nie za účelom jeho predaja /napríklad predáva nadbytočné zásoby/.

    Ak firma predáva napr. ložiská do automobilov zákazníkom, ktorí si ich sami doma namontujú, tiež predáva tovar. Samostatne by tie ložiská zákazník tiež nevyužil.

    Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

    Katka2
    Nie je mi celkom jasné, či tie okná montujete vy, ak áno, tak ja by som dala 311/602, to je tá montáž a 311/604, to je to sklo / v prípade, že ste to sklo nakúpili, nie vyrobili/.

    nadika je offline (nepripojený) nadika

    nadika
    Katka2 Pozri príspevok
    Na 642 sa účtujú tržby z príležitostného predaja dlhodobého majetku alebo materiálu, ktorý účtovná jednotka obstaráva pre vlastné použitie, nie za účelom jeho predaja /napríklad predáva nadbytočné zásoby/.

    Ak firma predáva napr. ložiská do automobilov zákazníkom, ktorí si ich sami doma namontujú, tiež predáva tovar. Samostatne by tie ložiská zákazník tiež nevyužil.

    Ďakujem za logické odôvdenie, už tomu trošku rozumiem :-)

    Ak by som Vás ešte mohla trošku pootravovať. Takže,keď nakupujem tie sklá, dávam ich na sklad na účet 112 alebo 132?

    A keď namontujem sklo, tak je to služba, zaúčtujem to na 311,343/602 a potom vyskladňujem 501/112 alebo 504/132.

    Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

    Katka2
    A odporúčam, keď predávate sklo s montážou, nejakú analytiku, aby ste vedeli, koľko tovaru vyskladniť, alebo účtovať takto:
    predaj tovaru na faktúre : 311/604
    poskytnutá služba : 311/602

    nadika je offline (nepripojený) nadika

    nadika
    Katka2 Pozri príspevok
    A odporúčam, keď predávate sklo s montážou, nejakú analytiku, aby ste vedeli, koľko tovaru vyskladniť, alebo účtovať takto:
    predaj tovaru na faktúre : 311/604
    poskytnutá služba : 311/602
    Naozaj Vám veľmi pekne ďakujem, pomohli ste mi.

    Materiál alebo tovar??

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.