Zavrieť

Porady

Opravné položky dlhodobých pohľadávok

Dobrý deň.

Chcela by som sa opýtať niekoho, kto má s tým skúsenosti, či sa tvoria opravné položky k dlhodobým pohľadávkam v stavebnej spoločnosti, ktorá má podľa zmlúv dohodnuté zádržné, ktoré je splatné až po piatich rokoch. Ďakujem predom za odpoveď .

Postupy účtovania PÚ § 18 ods.8 - Opravná položka k dlhodobej pohľadávke a k dlhodobému finančnému majetku, ktorým sú pôžičky, ak je zostatková doba splatnosti tejto pohľadávky alebo pôžičky dlhšia ako jeden rok, upravuje hodnotu tejto pohľadávky a pôžičky na jej súčasnú hodnotu, napríklad metódou efektívnej úrokovej miery.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    plavčík je offline (nepripojený) plavčík

    človek s dušou plavčík
    ...síce neúčtujem o zádržnom...no našla som totot:

    Fakturácia "zádržného"
    účtovanie dlhodobej pohľadávky
    http://www.porada.sk/t18119-uctovani...ohladavky.html
    snáď pomôže...

    Ivana K je offline (nepripojený) Ivana K

    Ivana K
    účtovať zádržné viem.. ide o opravné položky, ktoré je potrebné tvoriť k 31.12...ale velmi pekne ďakujem plavčíkovi za snahu..

    plavčík je offline (nepripojený) plavčík

    človek s dušou plavčík
    myslí, si, že ku všetkému "majetku" treba robiť opravné položky ak spĺňajú to, že sa očakávame zmenu - napr.súdny spor, neuhradenie pohľadávky...
    Naposledy upravil plavčík : 16.01.10 at 17:06

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ved si to odcitovala v zadaní, tak neviem, prečo dávaš otázku, ved citované postupy sú jasné.
    Treba robiť opravnu položku.

    Ivana K je offline (nepripojený) Ivana K

    Ivana K
    ano, vyzera to tak, len som chcela, aby mi to niekto odobril.. citala som taky nazor, ze to robia iba spolocnosti, ktore podliehaju auditu.. ale podla zakona to vyzera, zeby to mali robit vsetci..

    nela07 je offline (nepripojený) nela07

    nela07
    Ahojte, máme vystavené faktúry v roku 2010 so splatnosťou v r. 2010. Zmluvne je však dohodnuté zádržné na tieto diela na 1 rok a na niektoré až 5 rokov. Podľa toho, čo som tu čítala je potrebné to preúčtovať na 311AE - pohľadávky krátkodobé do 1 roka a 315 pohľadávky dlhodobé nad 1 rok. Je ale potrebné tvoriť opravnú položku na tieto pohľadávky ak je zmluvne uvedená splatnosť dlhšia ako vo faktúre (vo faktúre je splatnosť 30 dní od vystavenia na celú sumu vrátane zádržného)? Ďakujem.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    vyššie v téme máš citát z Postupov, téma je podľa mňa jasne vyriešená.

    Opravné položky dlhodobých pohľadávok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.