Zavrieť

Porady

ako je to s PHM???

som len človek
Dobrý večer, prosim vas o radu, ci spravne uctujem. neviem ci som uz prepracovana, ci mi to nepali dostatocne...Poprosim o rady tych,co robia v programe Alfa: stale mi nie je jasne, ako učtovat PHM. SZCO ma uz automobil odpisany vo firme, takze do prevadz.rezie uplatnujem bloky za PHM, nakup autodoplnkov,servis auta/oprava,vymena pneu.../nakup motor.oleja,destil.vody a pod. V Alfe mu robim jazdy- no a tam neviem, ci mam mu uplatnit nahradu za PHM /km x spotreba dla TP : 100 x cena PHM/ alebo mu mam uplatnit pausal.nahradu len /0,183 x km/? či môzem uplatnovat len vydavky - bloky za PHM a nic ine? viem,ze kniha jazd sa uz nemusi robit, ale klient si to zela tak neviem, poradte,co z toho môzem uplatnit? vopred vam dakujem za rady.
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

katarina.j Pozri príspevok
Dobrý večer, prosim vas o radu, ci spravne uctujem. neviem ci som uz prepracovana, ci mi to nepali dostatocne...Poprosim o rady tych,co robia v programe Alfa: stale mi nie je jasne, ako učtovat PHM. SZCO ma uz automobil odpisany vo firme, takze do prevadz.rezie uplatnujem bloky za PHM, nakup autodoplnkov,servis auta/oprava,vymena pneu.../nakup motor.oleja,destil.vody a pod. V Alfe mu robim jazdy- no a tam neviem, ci mam mu uplatnit nahradu za PHM /km x spotreba dla TP : 100 x cena PHM/ alebo mu mam uplatnit pausal.nahradu len /0,183 x km/? či môzem uplatnovat len vydavky - bloky za PHM a nic ine? viem,ze kniha jazd sa uz nemusi robit, ale klient si to zela tak neviem, poradte,co z toho môzem uplatnit? vopred vam dakujem za rady.
Môžem podčiarknutému rozumieť takto : Automobil je v obchodnom majetku a má zostatkovú cenu 0 (nula) € ?
Alebo bol automobil po skončení doby odpisovania z obchodného majetku vyradený ?
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
nebol vyradeny z obch.majetku, len minuly rok skoncili odpisy na auto.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Len bločky PHM, žiadna amortizácia. Kúpna cena auta je už v nákladoch premietnutá cez odpisy. Knihu jázd mu robíš len preto, aby mal uznané všetky bločky PHM, nielen 80 % - dokonca ju nemusíš robiť v Alfe, stačí aj zošit.
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
No Jari ved prave, ked mu robim knihu jazd cez Alfu/mne je to jednoduchsie robit v programe/, tak mi tam automaticky nabehne, ci ma ratat nahradu za PHM alebo pausal.nahradu za pouzitie auta-co som pisala aj vzorce hore. to nemôzem pouzit ani jeden vzorec?lebo v alfe ked to robim, tak mi hned rata....preto sa pytam - kto ma Alfu ako to robi.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

No vzdávam sa, nech poradia tí, čo robia v Alfe, ale myslím, že by sa to tam malo dať "vypnúť", aby to tam nerátalo.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

V číselníku áut musíš mať na "karte" konkrétneho auta ( vpravo hore ) označené vlastníctvo "služobné - firemné ".
0 0
eričitka eričitka

eričitka je offline (nepripojený) eričitka

Ja síce neúčtujem v Alfe, ale na zhrnutie: Ak som si po celý rok 2009 účtovala len spotrebované PHM na základe bločkov, do nákladov mi z ceny bez DPH ide iba 80 % a DPH si môžem odpočítať z celej sumy, rozumiem tomu dobre? Ďakujem za odpovede.
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
Johanka Pozri príspevok
V číselníku áut musíš mať na "karte" konkrétneho auta ( vpravo hore ) označené vlastníctvo "služobné - firemné ".
Aha, tak preto sa ma pytalo ci chcem aj tu pausal.nahradu? tak som dala služobné, teraz mi dava len nahradu za phm, to môzem davat do nakladov bloky za phm a aj tu nahradu /čo rata km x spotreba dla TP : 100 x cena phm/?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

eričitka Pozri príspevok
Ja síce neúčtujem v Alfe, ale na zhrnutie: Ak som si po celý rok 2009 účtovala len spotrebované PHM na základe bločkov, do nákladov mi z ceny bez DPH ide iba 80 % a DPH si môžem odpočítať z celej sumy, rozumiem tomu dobre? Ďakujem za odpovede.
Áno.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

katarina.j Pozri príspevok
Dobrý večer, prosim vas o radu, ci spravne uctujem. neviem ci som uz prepracovana, ci mi to nepali dostatocne...Poprosim o rady tych,co robia v programe Alfa: stale mi nie je jasne, ako učtovat PHM. SZCO ma uz automobil odpisany vo firme, takze do prevadz.rezie uplatnujem bloky za PHM, nakup autodoplnkov,servis auta/oprava,vymena pneu.../nakup motor.oleja,destil.vody a pod. V Alfe mu robim jazdy- no a tam neviem, ci mam mu uplatnit nahradu za PHM /km x spotreba dla TP : 100 x cena PHM/ alebo mu mam uplatnit pausal.nahradu len /0,183 x km/? či môzem uplatnovat len vydavky - bloky za PHM a nic ine? viem,ze kniha jazd sa uz nemusi robit, ale klient si to zela tak neviem, poradte,co z toho môzem uplatnit? vopred vam dakujem za rady.
K podčiarknutému pár riadkov z Postupov účtovania JÚ
§ 11
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.
0 0
eričitka eričitka

eričitka je offline (nepripojený) eričitka

Ďakujem Tweety, a ešte jedna vec ma napadla. Môžem počas celého roka dávať do nákladov celú sumu a v decembri v rámci uzávierkových účt. úprav vypočítať 20 %, ktoré mi povýšia základ dane, alebo musím v každom mesiace vyčleniť tých 20 %?
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

katarina.j Pozri príspevok
Aha, tak preto sa ma pytalo ci chcem aj tu pausal.nahradu? tak som dala služobné, teraz mi dava len nahradu za phm, to môzem davat do nakladov bloky za phm a aj tu nahradu /čo rata km x spotreba dla TP : 100 x cena phm/?
Len bloky PHM, s náhradou by si mala 2x v nákladoch PHM.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

katarina.j Pozri príspevok
Aha, tak preto sa ma pytalo ci chcem aj tu pausal.nahradu? tak som dala služobné, teraz mi dava len nahradu za phm, to môzem davat do nakladov bloky za phm a aj tu nahradu /čo rata km x spotreba dla TP : 100 x cena phm/?
Účtuješ o nákupe PHL, ale daňovým výdavkom podľa § 19 ods.2 písm. l. Zákona o dani z príjmov sú :
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

Podčiarknuté v bode 1 Ti počíta "kniha jázd" v Alfe, samozrejme po nakŕmení údajmi o cenách PHL, počte najazdených km a spotrebou .
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
Tak ak tomu chapem, tak nebudem učtovat bloky za phm -dam ich do VNZD a zadam tankovanie v knihe jazd-zadam tam udaj o cene phl, najazdenych km a spotrebu-mozem to robit tak? aby som mala podchyteny nakup phl v denniku aj ked bude vo VNZD a odzrkadlim to v knihe jazd. či uz som z toho paf?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

katarina.j Pozri príspevok
Aha, tak preto sa ma pytalo ci chcem aj tu pausal.nahradu? tak som dala služobné, teraz mi dava len nahradu za phm, to môzem davat do nakladov bloky za phm a aj tu nahradu /čo rata km x spotreba dla TP : 100 x cena phm/?
Katka, nie je to tak. Do VOZD dávaš bloky o nákupe PHM. Na základe prepočtu, ktorý ti robí ALFA na konci roka porovnáš spotrebu a cez interný doklad zaúčtuješ rozdiel.
Kniha jázd je evidenčná - pre potreby kontroly DU a porovnanie spotreby.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

eričitka Pozri príspevok
Ďakujem Tweety, a ešte jedna vec ma napadla. Môžem počas celého roka dávať do nákladov celú sumu a v decembri v rámci uzávierkových účt. úprav vypočítať 20 %, ktoré mi povýšia základ dane, alebo musím v každom mesiace vyčleniť tých 20 %?
Ak nie si plátcom DPH, môžeš aj tak, v roku dávať všetko do výdavkov a na konci roku si vypočítaš z toho 20% a o túto čiastku ponížiš daňové výdavky na PHM
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
veronikasad Pozri príspevok
Katka, nie je to tak. Do VOZD dávaš bloky o nákupe PHM. Na základe prepočtu, ktorý ti robí ALFA na konci roka porovnáš spotrebu a cez interný doklad zaúčtuješ rozdiel.
Kniha jázd je evidenčná - pre potreby kontroly DU a porovnanie spotreby.
dakujem ti velmi pekne, ocenujem
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

eričitka Pozri príspevok
Ja síce neúčtujem v Alfe, ale na zhrnutie: Ak som si po celý rok 2009 účtovala len spotrebované PHM na základe bločkov, do nákladov mi z ceny bez DPH ide iba 80 % a DPH si môžem odpočítať z celej sumy, rozumiem tomu dobre? Ďakujem za odpovede.
Tweety Pozri príspevok
Áno.
Táto otázka s odpoveďou je doplnená v prílohe tohto http://www.porada.sk/1206211-post53.html príspevku. Link na aktuálny súbor neviem priložiť, stránka drsr je mimo prevádzky. Nachádza sa aj tu,na porade, teraz ho neviem nájsť.

15a. Otázka:
Ako má postupovať daňovník, platiteľ DPH, pri odpočte DPH podľa novelizovaného znenia zákona o DPH, keď si uplatňuje výdavky na spotrebované PHL paušálne do výšky 80 % ?
Odpoveď:
Podľa § 49 ods.5 novelizovaného znenia zákona o DPH platného od 1.1.2010, ak platiteľ dane uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu (zákon o dani z príjmov ) a nemôže preukázať rozsah použitia PHL na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy PHL do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitných predpisov.
To znamená, ak platiteľ dane nevie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely svojho podnikania a na iný účel, môže odpočítať daň z kúpy PHL len do výšky paušálnych výdavkov, ktoré si uplatňuje podľa zákona o dani z príjmov.
Ak však platiteľ dane vie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely podnikania napr. evidenciou jázd alebo inou evidenciou o vykonaných cestách, môže si uplatniť odpočítanie dane v plnom rozsahu pri splnení ďalších podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH, pričom jednou z podmienok je, že platiteľ musí mať doklad o nákupe PHL a to v obidvoch. prípadoch.

Dodatok 19.1.2009
Pridávam link na Zmeny týkajúce sa uplatňovania výdavkov(nákladov) na spotrebované pohonné hmoty
Naposledy upravil Marína : 19.01.10 at 00:00
0 0
serena serena

serena je offline (nepripojený) serena

Ahojte.
Niekde som cítala, ze výdavky súvis. s pouzivanim súkr.mot.vozidla na pod.účely, treba úctovať v rámci uzáv.úct.operácií. Ja som robila tak, že každý mesiac / na konci mesiaca/ som normálne zapísala do Vyd.hot. a VOZD-prev.rež., plus k tomu som pripocitala aj stravne. Može byť aj takto?
0 0
serena serena

serena je offline (nepripojený) serena

serena Pozri príspevok
Ahojte.
Niekde som cítala, ze výdavky súvis. s pouzivanim súkr.mot.vozidla na pod.účely, treba úctovať v rámci uzáv.úct.operácií. Ja som robila tak, že každý mesiac / na konci mesiaca/ som normálne zapísala do Vyd.hot. a VOZD-prev.rež., plus k tomu som pripocitala aj stravne. Može byť aj takto?
Cakam na odpoved. Dakujem. A este: ako to bolo v predch.rokoch? Tak od r.2005.
0 0
Načítať ďalšie