Zavrieť

Porady

Ako spravne zauctovat nasledovnu fakturu

Som zivnostnik neplatca DPH s pausalnymi vydavkami v roku 2009, v roku 2010 chcem prejst na realne vydavky. Ak spravne chapem prechod, musim vsetko tykajuce sa roku 2009 zdanit v roku 2009. Prisla mi ale takato faktura:

Datum dodania sluzby 31.12.2009, datum vystavenia faktury 4.1.2010. (Su to naozaj realne data, sluzba bola dodana minuly rok a fakturu mi ten clovek vystavil 4.1 a hned v ten den som mu ju aj uhradil). Tato faktura bola od platcu DPH. V starom roku kde som mal pausalne vydavky mi je ta faktura nanic, je mozne si ju uplatnit v nakladoch v novom roku, ked bola vystavena az teraz.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    majovrabel Pozri príspevok
    Som zivnostnik neplatca DPH s pausalnymi vydavkami v roku 2009, v roku 2010 chcem prejst na realne vydavky. Ak spravne chapem prechod, musim vsetko tykajuce sa roku 2009 zdanit v roku 2009. Prisla mi ale takato faktura:

    Datum dodania sluzby 31.12.2009, datum vystavenia faktury 4.1.2010. (Su to naozaj realne data, sluzba bola dodana minuly rok a fakturu mi ten clovek vystavil 4.1 a hned v ten den som mu ju aj uhradil). Tato faktura bola od platcu DPH. V starom roku kde som mal pausalne vydavky mi je ta faktura nanic, je mozne si ju uplatnit v nakladoch v novom roku, ked bola vystavena az teraz.
    Áno, kedže si ju zaplatil až v januári 2010, VOZD-samozrejme,ak súvisí s podnikaním, bude až v tomto roku.

    majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

    majovrabel
    Ano jasne, za normalnych okolnosti v JU zdanujem podla datumu zaplatenia. Ale pokial viem vynimku tvori prave pripad prechodu z pausalnych na realne vydavky a naopak. Inak by som musel podavat dodatocne danove priznanie o rok a ak by som v nom mal nedoplatok, hrozili by mi sankcie. Mam totiz aj faktury ktore som vystavil v minulom roku ja a zaplatene boli az tento rok a tie by som mal zrejme zdanit do minuleho roku.

    judu je offline (nepripojený) judu

    judu
    Ahojte poraďaci,
    ako by ste zaúčtovali faktúr od Slovak telekom, keď vystavenie je 03.01.2010 a dátum dodania služby je 31.12.2009. Jedna sa mi o DPH. Daň z príjmov je mi jasná. ďakujem

    jana007 je offline (nepripojený) jana007

    jana007
    Kniha prijatia faktúr - dátum 3.1.2010, dátum dodania - 31.12.2009. Číselný rad nastav už nový pre rok 2010 a faktúra sa ti prejaví v DPH za IV/2009 a ako záväzok až v roku 2010.

    jana007 je offline (nepripojený) jana007

    jana007
    Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

    Milen je offline (nepripojený) Milen

    Milen
    Platíme elektrickú energiu mesačne v troch splátkach, 5-teho, 15-teho a 25-teho po 2000 €. Spolu je vyplatených za mesiac december 6000 €. Vyučtovacia faktúra došla na 4000,- €. Preplatok som zaučtovala do VOZD a v januári keď prišiel preplatok na účet tak mínusom to isté. Je to takto dobre?

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Milen Pozri príspevok
    Platíme elektrickú energiu mesačne v troch splátkach, 5-teho, 15-teho a 25-teho po 2000 €. Spolu je vyplatených za mesiac december 6000 €. Vyučtovacia faktúra došla na 4000,- €. Preplatok som zaučtovala do VOZD a v januári keď prišiel preplatok na účet tak mínusom to isté. Je to takto dobre?
    Tejto vete nerozumiem.

    Milen je offline (nepripojený) Milen

    Milen
    Na výpisoch v banke som mala trikrát výdavok 2000,- €. Faktúra bola na 4000,- €, takže 2000 € som mala preplatok. Ten som zaučtovala tiež ako výdavok ovplyvňujúci základ dane. V januári nasl. roka mi VSE čiastku 2000,- € vrátila na účet. Tam som to zaučtovala ako výdavok ovplyvňujúci základ dane ale mínusom, čím som vlastne znížila náklady. Ide mi o to, či ten preplatok 2000€ v roku 2009 bude ovplyvňovať základ dane, alebo nie. Vďaka.

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Myslím si, že by to malo byť takto:
    Splátky (predpokladám, že na základe nejakej zmluvy): VOZD
    a zároveň do pohľadávok.
    Vyúčtovacia faktúra: v PD nezapisujem nič, faktúra do záväzkov.
    Vrátené peniaze:mínusom VOZD.
    Zároveň vypárujem pohľadávky a záväzky.

    Milen je offline (nepripojený) Milen

    Milen
    Tak potom to mám správne, ďakujem, akurát preplatky som nezadávala do pohľadávok, ale vlastne ich mám v záväzkoch mínusom). Splátky máme stále vyčíslené na vyučtovacej faktúre za predchádzajúci mesiac.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.