Zavrieť

Porady

zamestnanie v ČR vs. dane, podpora a dôchodok v SR

Dobry den prajem vsetkym,

napokon som to so zivnostou vzdal a nasiel som si pracu.. Asi zo mna podnikatel nebude. Mam vsak nejake otazky s ktorymi by som potreboval pomoct.

Pracu budem mat na TPP v Ceskej republike

Otazka:
ako je to so zdravotnym a socianym poistenim v SR? Treba sa nejako odhlasit zo SP a zdravotnej poistovne?

co v pripade prepustenia? Povedzme, ze po pol roku ma vyhodia - dostanem nejaku podporu? Ak ano - bude to v SR, alebo CR?

co v pripade choroby, urazu? Budem mat narok na PN/invaliditu z CR?

+ prosim, ak ma niekto nejake skusenosti s pracou v CR - nejake dobre rady by sa mi tiez hodili...


Vopred dakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    V EU mozes byt zdravotne poisteny len v jednej krajine, preto sa odo dna zacatia TPP, kedy ta prihlasi zamestnavatel v CR na zdravotne poistenie musis odhlasit zo zdravotnej poistovni v SR.

    Socialna poistovna nie je povinna.
    Odvody ti budu bezat v CR, po istom case - neviem aka je hranica v CR/kolko rokov - ti vznikne narok na dochodok aj z CR.
    Na PN budes mat narok v CR, lebi tam budes platit z TPP nemocenske poistenie.
    Invalidita je urcovana rokmi odvodov - tkaze zasa zakony CR a SR - kolko rokov si kde platil poistenie, tam budes mat narok (alebo nebudes).

    Narok na podporu po pol roku ti vznikne v SR , ak si z poslednych 4 rokov odpracoval aspon 3 /odpracoval v zmysle - platil poistenie v nezamestnanosti/.
    Zapocitaju ti aj roky v CR, je na to medzinarodne potvrdenie.
    ok, dakujem! Este doplnujuca otazka. Zo zdravotnej poistovne sa odhlasim, zo SP teda nemusim? Aby potom dodatocne nepytali dajake doplatky..

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    živnostník-začiatočník Pozri príspevok
    ok, dakujem! Este doplnujuca otazka. Zo zdravotnej poistovne sa odhlasim, zo SP teda nemusim? Aby potom dodatocne nepytali dajake doplatky..
    Ako zivnostnik mas nejake povinnosti k socialnej poistovni.
    Tam by som asi na tvojom mieste zasla.

    zamestnanie v ČR vs. dane, podpora a dôchodok v SR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.