Zavrieť

Porady

účtovanie cestovných výdavkov

ahojte poraďáci..,
potrebujem poradiť. Chcem si zaúčtovať ako výdavok aj pracovné cesty. Bločky z natankovania mám. Ale neviem presný postup.
Základná sadzba na rok 2009 je aká?
priemerná spotreba auta - to zistím na technickom,správne?
a cena za liter paliva - vypočítam si priemernú cenu v danom mesiaci? či podľa dokladov..
a nárok na stravné na rok 2009?
poradíte mi niekto?
Usporiadat
adriánôčka adriánôčka

adriánôčka je offline (nepripojený) adriánôčka

takže, skúsila som to sama.
pracovná cesta: 70km + 70km
sadzba 1km: 0,183
priemerná spotreba auta - palivo nafta - :7,6l
nárok na cestovné:
140*0,183=25,62eur
strava : 5eur ( ráno vyrazil 05:30h - návrat 20:00h)
celá táto pracovná cesta ma vyjde: 25,62+5,00=30,62eur
je to takto správne?
myslím,že som urobila chybu, keď som v predchádzajúcej žiadosti od Vás chcela, aby ste mi vlastne zadarmo a len tak bez námahy, poradili..ospravedlňujem sa za to.
Ak môžte, pomôžte,či mám správny postup výpočtu ciest.Ďakujem
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Si SZČO? Auto je zaradené do podnikania alebo je súkromné?
1.Ak je zaradené v majetku - do nákladov si dávaš bločky z nakúpených PHM (postupuješ podľa zákona o dani z príjmu)
2.Ak nie, ale je súkromné a používaš ho pri prac. cestách, postupuješ podľa zákona o cest. náhradách - preplatíš si amortizáciu podľa počtu km (to si rátala dobre), potom spotrebu PHM podľa tech.preukazu a ceny PHM uvedenej na bločku a stravné.Takže chýba Ti tam ešte náhrada za PHM (140x7,6)/100 x 1,19)=12,66€, kde som typla cenu Natural 1,19 €/l.
Nezabudni na daň z MV.

P.S. Zadarmo tu radíme všetci, ale nikdy to nie je bez námahy.
Naposledy upravil JarkaL : 19.01.10 at 14:38
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Ešte k tomu stravnému - tam sa menila sadzba, takže podľa počtu hodín a dátumu prac. cesty určíš, koľko by stravné malo byť.


Zvyšovanie súm stravného a základnej náhrady
V ustanovení § 8 zákona o CN sa určuje postup prepočtu týchto cestovných náhrad.
Pozn.: Od 1. 1. 2009 výška stravného pri tuzemskej pracovnej ceste zostala na úrovni roku 2008, bola len prepočítaná na menu euro, t. j. pre časové pásmo:
od 5 do 12 hodín je vo výške 3,30 €,
od 12 hodín do 18 hodín vo výške 5 € a
nad 18 hodín vo výške 7,70 €.

MPSVaR SR pripravilo nové opatrenie č. 110/2009 Z. z. o sumách stravného. Opatrením sa zvýšili sumy stravného takto:
3,60 € pre časové pásmo 5 až 12 hodín,
5,40 € pre časové pásmo nad 12 hodín až 18 hodín a
8,30 € pre časové pásmo nad 18 hodín.

Toto opatrenie nadobudlo účinnosť dňom vyhlásenia, t. j. 25. 3. 2009. Upravené sumy náhrad patria zamestnancom od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom boli uverejnené (§ 8 ods. 1 zákona o CN), t. j. od 1. 4. 2009.

Sumy základných náhrad za každý km jazdy sú:
pre jednostopové vozidlo a trojkolku 0,050 € a
pre osobné cestné motorové vozidlo vo výške 0,183 €.

Tieto údaje vyplývajú z opatrení MPSVaR SR č. 621/2008 Z. z. o sumách stravného a č. 632/2008 Z. z. o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách.
Pokiaľ ide o základné sadzby stravného v eurách alebo v cudzej mene pri zahraničných pracovných cestách, s účinnosťou od 1. januára 2009 platí opatrenie MF SR č. 606/2008 Z. z., ktorým sa ustanovujú tieto sadzby na rok 2009 (pozri strana 61 časopisu).
0 0
adriánôčka adriánôčka

adriánôčka je offline (nepripojený) adriánôčka

som SZČO. auto mám súkromné, používam ho na pr.cesty.
náhrada PHL:
1. cena nafty: môžem vypočítať priemer ceny jedného litra napr. za mesiac január podľa dokladov? príklad: mám 5 dokladov z pumpy, kde sú nasledovné ceny za 1l nafty: 1,088+1,075+1,075+1,075+1,075 / 5=1,0776 po zaokrúhlení 1,08eur.
takže výpočet spotreby PHL bude: 140km * 7,6 / 100 * 1,08=11,49eur.
správne?
a akú daň z MV ste mali na mysli? tejto poznámke som nerozumela
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Ak používate súkromné auto na podnikanie, treba to do 30 dní od 1.použitia oznámiť DU. Následne do 31.01.nasl. roka je treba podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a uhradiť daň.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Chcela som sa opýtať SZCO má auto v majetku, platí daň z MV a môže si v r. 2009 uplatniť 80% paušal na PHM?Predtým robil knihu jazd.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Zdenka175 Pozri príspevok
Chcela som sa opýtať SZCO má auto v majetku, platí daň z MV a môže si v r. 2009 uplatniť 80% paušal na PHM?Predtým robil knihu jazd.
Môže.
0 0
emka112 emka112

emka112 je offline (nepripojený) emka112

Hľadám k tejto téme, ale svoj prípad som nenašla- som SZČO, mám zapožičané a nahlásené na DÚ bratove súkromné auto. Ako si môžem ja uplatniť cestovné výdavky, a je viac možností, ako účtovať cestovné výdavky? Napr. i bez použitia bločkov PH?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

emka112 Pozri príspevok
Hľadám k tejto téme, ale svoj prípad som nenašla- som SZČO, mám zapožičané a nahlásené na DÚ bratove súkromné auto. Ako si môžem ja uplatniť cestovné výdavky, a je viac možností, ako účtovať cestovné výdavky? Napr. i bez použitia bločkov PH?
Jediná možnosť je uzatvorenie nájomnej zmluvy medzi bratom a tebou. Tvojim VOZD bude nájomné, PHM, príp. náklady na bežnú údržbu. Ak si nebudeš uplatňovať náklady na PHM, bločky nepotrebuješ.

Keďže neide o auto vlastné, alebo v BSM, nemôžeš si uplatňovať sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM.
0 0
emka122 emka122

emka122 je offline (nepripojený) emka122

Ďakujem. Ešte som si prečítala v príspevkoch, že zaplatenú daň z MV, ktorú zaplatím teraz do konca januára si môžem uplatniť ako výdavok v účtovníctve v r.2009. Aký dátum sa dáva do účtovníctva, keď ho mám mať uzavreté k 31.12.2009? Ďakujem Vám.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
emka122 Pozri príspevok
Ďakujem. Ešte som si prečítala v príspevkoch, že zaplatenú daň z MV, ktorú zaplatím teraz do konca januára si môžem uplatniť ako výdavok v účtovníctve v r.2009. Aký dátum sa dáva do účtovníctva, keď ho mám mať uzavreté k 31.12.2009? Ďakujem Vám.
No, ja neviem, ale ak vedieš JU, tak keď si to zaplatila teraz, tak je to výdavok tohto roku (2010), ale záväzok z roku 2009. Ja by som zaúčtovala 31.12.2009 záväzok voči DÚ, ale výdavok (zaplatenie) napr. dnes , ten by spadal do roku 2010.

Ak sa mýlim, prosím, opravte ma .
0 0
serena serena

serena je offline (nepripojený) serena

jess Pozri príspevok
No, ja neviem, ale ak vedieš JU, tak keď si to zaplatila teraz, tak je to výdavok tohto roku (2010), ale záväzok z roku 2009. Ja by som zaúčtovala 31.12.2009 záväzok voči DÚ, ale výdavok (zaplatenie) napr. dnes , ten by spadal do roku 2010.

Ak sa mýlim, prosím, opravte ma .

Musime DMV zapisat do zavazkov?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

serena Pozri príspevok
Musime DMV zapisat do zavazkov?
Áno.
0 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

chcela by som poprosit o radu - SZCO ma sukromne auto,nema ho zaradene do podnikania a ani si neplati dan z MV - moze do vydavkov zahrnat blocky napr.za parkovne,alebo za opravu auta?
0 0
emka112 emka112

emka112 je offline (nepripojený) emka112

Mne to logicky tiež tak vyplynulo. Ešte sa chcem uistiť- keď si do nákladov budem dávať bloky PHM- môžem v mojom prípade/ mám zapožičané ako SZČO -bratove súkromné auto/ uplatniť ich v plnej výške, alebo len 80%, a musím mať vedenú knihu jázd? Vďaka
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

túto tému treba uzavrieť, alebo aspoň ukončiť radenie.

BOŽE! NAJPRV SA SNAŽÍM ASPOŇ 5 MINÚT HĽADAŤ, KÝM ZADÁM NOVÚ OTÁZKU!!!

človek sa borí neskutočným množstvo tých istých otázok, kým zistí, kde hľadať odpoveď na svoju otázku a všetky tie témy sú úplne ale úplne o tom istom.

Potom sa čudujeme, že ekopo pridal tému Výzva, že?
0 0
emka112 emka112

emka112 je offline (nepripojený) emka112

Sorry, pozri, som tu 2. den, kazdy mi da inu informaciu v mojom okoli, tak sa snazim sa v tom gulasi nejako vyznat- odpoved teda i tak neviem.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

emka112 Pozri príspevok
Sorry, pozri, som tu 2. den, kazdy mi da inu informaciu v mojom okoli, tak sa snazim sa v tom gulasi nejako vyznat- odpoved teda i tak neviem.
Mne sa nemusíš ospravedlňovať, stačí, keď si na začiatok prečítaš Etiketu, potom sa budeš trošku rozkukávať, potom zistíš, že vpravo hore je vyhľadávanie, zistíš, že po napísaní hesla a stlačení tlačítka hľadať Ti vyhľadávač nájde strašne veľké množstvo tém s otázkami a odpoveďami presne na Tvoje otázky, prečítaš si ich a nakoniec ak zistíš, že Tvoj prípad je o inom, tak zadáš novú otázku.

Alebo mi chceš povedať, že toto všetko si urobila a na Tvoju otázku tu nebola skutočne ani jedna odpoveď? Pretože hneď z fleku by som Ti ich zopár našla, trvalo by mi to len 2-3 minútky...Keďže Ty si začiatočník, tak možno 5. Viac času od Teba nechceme, to Ty žiadaš, aby sme Ti svoj čas venovali a nie si ochotná zistiť, nájsť si info, ktoré sa tu omieľajú donekonečna, sama.

A teraz žiadam ja Teba o prepáčenie, že som sa tak rozpísala a možno vypenila práve na Teba, ale neskutočne ma rozčuľuje takýto laxný prístup k samovzdelávaniu. Howg!
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ahojte chcem sa spýtať keď si vypočítam paušálnu náhradu za PHM pri zahraničnej ceste mesačne , môžem ju dať hneď do VOZD? Lebo niekde som tu čítala že VNZD
Naposledy upravil katkap17 : 20.01.10 at 16:35
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Prosím Vás aké je časové pásmo na stravné v ČR? Píše sa 600Kč. U nás je 5- 12, 12 - 18, a nad 18. A vreckové je tiež obmedzené časovo. Ďakujem pekne
Naposledy upravil Zdenka175 : 24.02.10 at 18:38
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať