Zavrieť

Porady

Zostatok PHM v nádrži na konci roka

Dobrý deň,

som začiatočník v PÚ a už som si prezerala pár info na porade ohľadne PHM, ale chcela by som sa uistiť, či postupujem správne v účtovaní:

- pri prepočte najazdených km a spotrebe PHM mi vznikla podspotreba (podspotreba sa tym padom neuctuje)

- na konci roka mi zostalo v nadrzi ca 2l = 2,06 EUR
mam to zauctovat cez ID ako NBO 381AE/501AE ?
alebo ako material na sklade 112AE/501AE ?

- k 1.1. cez ID 501AE/381AE alebo 112AE ?

Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Použiť účet 112.

    mikumi je offline (nepripojený) mikumi

    mikumi
    Pekný deň , chcem sa poradiť. Nákup PHM som účtovala na 112, na konci roka som pomernú časť zaúčtovala do nákladov na 501/AE.
    Predali sme auto, mám účtovný zostatok v nádrži 29,14 litrov a ekvivalent v EUR 32,34.
    Ako mám túto sumu zlikvidovať z účtovníctva?
    Ďakujem za každú radu.

    ekonom99 je offline (nepripojený) ekonom99

    ekonom99
    zaúčtovať ako spotrebu, koniec koncov výnos za predaj auta kompenzuje tento malý náklad. Nemôžte predsa predať auto s prázdnou nádržou.

    Ivka 07 je offline (nepripojený) Ivka 07

    Ivka 07
    Minulý rok sme účtovali spotrebu PHM na všetky vozidlá podľa skutočnej spotreby na základe
    evidencie jázd. V r.2010 sme sa rozhodli na niektoré autá uplatniť výdavky vo výške 80% z nákupu PHM. Čo spraviť zo zostatkom PHM v nádrži k 31.12.2009, ktorý evidujeme na účte 112?

    matuma je offline (nepripojený) matuma

    matuma
    Máme hospodársky rok a teda potrebujem vyriešiť PHM na konci roka. Výdavky na PHM uplatňujeme paušálom 80 % daňový náklad a 20% nedaňový náklad. Na konci hospod. roka mi zostalo v nádrži napr. 20 litrov. Vypočítala som si aritmetický priemer z načerpaných PHM z posledného mesiaca napr.1 eur, takže mi vyšlo 20 eur - cena PHM v nádrži auta na konci hosp.roka.Potom som zaúčtovala 112/501/A - daňový náklad 80 % z 20 eur (16 eur) a 112/501/A - nedaňový náklad 20% z 20 eur (4 eur). Moja otázka: Postupovala som správne, čo sa týka ocenenia zostatku v nádrži a zaúčtovania na účet 112? Tí čo budú podávať daňové priznanie v marci budú riešiť túto otázku neskôr, ale potrebovala by som sa poradiť. Ďakujem.

    Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

    Inga6
    Ahojte,

    chcem vas poprosit tiez o radu ohladne zauctovania PHM na konci roka.
    Podla knihy jazd na konci roka ostalo v nadrzi sluzobneho auta 0.05 l/0,05 EUR, t.z. cela nadrz bola pred koncom roka prejazdena a uz sa viac v starom roku do auta netankovalo.

    Podla normovanej spotreby malo auto vzhladom na prejazdene km spotrebovat 704,4 l, v skutocnosti minulo 704,59 l (0,05 ostalo v nadrzi), rozdiel je teda 0,19 EUR, co vychadza ako nadpostreba.
    Aj takuto malu ciastku musim uctovat do nadspotreby alebo da s a to preuctovat nejako inak? Pripadne uplatnit na to nejaku internu smernicu - aku?, co by mala obsahovat?

    Auto ma zostatok v nadrzi v EUR (realne prazdnu nadrz, uz len dojazovu) v hodnote 0.05 EUR - mam to tiez preniest do noveho roka a preuctovat na 112AE alebo to preuctovat nejako inak - ako???

    Velmi pekne vam dakujem za odpovede a rady.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ja by som si s takým niečim hlavu nelámala.
    Ak to máš takto presne vyčíslené, tak to preúčtuj.
    Ak to zostane nepreúčtované ako chyba, nevyjdú z toho aj tak žiadne reálne vyčísliteľné sankcie.

    Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

    Inga6
    Kejka, dakujem za odpoved.

    Takze, ak som Ta dobre pochopila, mam tych 0,05 Eur preuctovat na 112AE na konci roka a zaroven uplatnit nadpostrebu 0,19 EUR?

    Vyzera to smiesne, ja viem, ale takto je spravena kniha jazd a takto nam SW vyhodil vsetky udaje.

    Dakujem .

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    budeš to mať presné a hádam ak je viac áut vo firme, tak to ani smiešne vyzerať nebude.
    vezmi do úvahy, že účto je o centoch a kedže to máš podložené softom,tak nie je čo riešiť.
    Bratislava monciqamonciqa
    Martinka0123 Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    som začiatočník v PÚ a už som si prezerala pár info na porade ohľadne PHM, ale chcela by som sa uistiť, či postupujem správne v účtovaní:

    - pri prepočte najazdených km a spotrebe PHM mi vznikla podspotreba (podspotreba sa tym padom neuctuje)

    - na konci roka mi zostalo v nadrzi ca 2l = 2,06 EUR
    mam to zauctovat cez ID ako NBO 381AE/501AE ?
    alebo ako material na sklade 112AE/501AE ?

    - k 1.1. cez ID 501AE/381AE alebo 112AE ?

    Ďakujem za odpoveď
    prosim vas, ako sa to riesi v JU..mne zostali v nadrzi "az" 4e

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.