Zavrieť

Porady

Nájom

Máme uzatvorenú zmluvu s prenajímateľom, že mu do 5.dňa mesiaca pravidelne uhrádzame napr. 8.806,- Sk nájomné. Táto suma sa skladá z nájmu 5.200,- Sk, energií 2.200,- Sk a DPH 1.406,- Sk (takto je to uvedené v zmluve). Ked im úhrada príde na účet (o dva dni), vystavia nám faktúru, ktorá obsahuje sumu bez DPH za nájom 7.400,- a DPH.
Ako mám správne uvedený prípad zaúčtovať?
Srdečná vďaka!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jamka je offline (nepripojený) Jamka

    Jamka
    Ak máte tak postavenú zmluvu, faktúra asi nieje dobrá. Podľa mňa nič sa nestane, ak v zmysle uzatvorenej zmluvy rozúčtuješ došlú faktúru na nájom - ú518 a na energie ú-502. Ale na druhej strane, mohlo by to byť aj všetko na 518, pre Teba by bol nájom vč. energií...

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    Skôr som mala na mysli uctovanie: uhrady podla vypisu z uctu 4.7. = 8.806,- ???/221 a fa 6.7. 5200,- 518/???
    2200,- 502/???
    1406,- 343/???
    Alebo je možné fa pripnut k bank. vypisu a uctovat priamo 518,502,343/221, nakolko je fa vystavena na zaklade splatkoveho kalendara dohodnuteho v zmluve?

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    no my pri vypise do nakladov neuctujeme, jedine bankove poplatky a uroky z uctu uctujem do nakladov, vynosov pri vypise

    tento pripad by som asi takto uctovala:
    pri vypise by som uctovala: 321/221 8 806,- uhrada faktury

    fakturu by som uctovala 518 / 321 5 200,-
    502 / 321 2 200,-
    343 / 321 1 406,-

    Jamka je offline (nepripojený) Jamka

    Jamka
    Nikdy neúčtuj do nákladov oproti bankovému účtu. To sa nemôže. Výnimkou je len účtovanie bankových poplatkov priamo do nákladov. Tvoj prípad by som účtovala:
    5.7. úhrada bankovým výpisom 314/221 považovala by som to ako zálohu
    6.7. došlá faktúra 518,502,343/321
    6.7. preúčtovanie interným dokladom zaplatenej zálohy 321/314.(predpokladám, že na faktúre máš k úhrade 0,- Sk.)

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    úhrada: 8806,- 314AU / 221 AU
    rozučtov. fa: 5200,- 518AU / 321 AU
    2200,- 502AU / 321 AU
    1406,- 343 AU / 321 AU
    zúčt. zálohy: 8806,- 321 AU / 314 AU

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    no kedze je znama suma za najom zvlast a za energie zvlast, tak ja by som to rozdelila, aby to bolo nauctovane na spravnych uctoch
    ak mam len jednu sumu, ktora zahrna vsetko (najom aj energie) a nemam to rozdelene, tak by som vsetko uctovala na ucet 518

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    Ja osobne to považujem všetko za náklady spojené s prenájmom takže to dávam na 518AE aj keď je to rozdelené či už na fa alebo na dvoch fa, dokonca nám fakturujú nájomné zvlášť a zvlášť prevádzkové náklady = energie,strážna služba,upratovanie, takže nerozdelujem jednotlivé položky.

    Jamka je offline (nepripojený) Jamka

    Jamka
    Ja takúto faktúru rozdeľujem. Ale mám na fa vyčíslený prenájom (518AU), energie (502), upratovanie (518AU). Ale v prípade ktorý riešime, ak majú na fa len nájom (energie a ostatné sú len v zmluve) tiež by som to dávala len na 518.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.