Zavrieť

Porady

Tvorba rezerv v JU

Poprosím moc o radu - prípad mám v JÚ:

Vyfakturovali sme v 2009 vysokú čiastku za stavbu komunikácie, aj nám ju odberateľ uhradil - máme vysoký príjem

V poddodávke nám fakturovali cca 70% za práce ktoré ešte nie sú dotiahnuté, tak sme faktúru ešte neuhradili - zadržali, bude vyplatená po odstránení závad.

Chcela by som si vytvoriť rezervu na túto faktúru, mala by som náklad v 2009, nakoľko mi súvisí s príjmom roku 2009.

myslíte si prosím že dobre uvažujem?

vďaka za každý názor.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Ivka, doteraz som sa rezervami v JU nezaoberala, ale ak dobre pozerám ZDP § 20 ods. 9 tak JU sa týka len písm. b) d) e) Možno sa mýlim, skús aj ty prelúskať § 20.

    b) lesnú pestovnú činnosť vykonávanú podľa osobitného zákona; 98) tvorba rezervy na lesnú pestovnú činnosť sa určuje v projekte lesnej pestovnej činnosti na obdobie do doby zabezpečenia mladého lesného porastu99) potvrdenom odborným lesným hospodárom,99a) a to aj u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva,1)

    d) uzavretie, rekultiváciu a monitorovanie skládok101) po ich uzavretí a to aj u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva,

    e) nakladanie s odovzdaným elektroodpadom z domácností, ak výška rezervy vypočítaná a preukázaná daňovníkom zodpovedá nákladom spojeným s nakladaním s elektroodpadom, a to aj u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva,

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Marína Pozri príspevok
    Ivka, doteraz som sa rezervami v JU nezaoberala, ale ak dobre pozerám ZDP § 20 ods. 9 tak JU sa týka len písm. b) d) e) Možno sa mýlim, skús aj ty prelúskať § 20.

    b) lesnú pestovnú činnosť vykonávanú podľa osobitného zákona; 98) tvorba rezervy na lesnú pestovnú činnosť sa určuje v projekte lesnej pestovnej činnosti na obdobie do doby zabezpečenia mladého lesného porastu99) potvrdenom odborným lesným hospodárom,99a) a to aj u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva,1)

    d) uzavretie, rekultiváciu a monitorovanie skládok101) po ich uzavretí a to aj u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva,

    e) nakladanie s odovzdaným elektroodpadom z domácností, ak výška rezervy vypočítaná a preukázaná daňovníkom zodpovedá nákladom spojeným s nakladaním s elektroodpadom, a to aj u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva,
    ... zatiaľ vďaka...no veru neviem..asi to cez rezervy nepôjde..... a ako by si takýto prípad riešila?.. v PU máme na to výdavky budúcich období...v JU neviem ....

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    sway Pozri príspevok
    ... zatiaľ vďaka...no veru neviem..asi to cez rezervy nepôjde..... a ako by si takýto prípad riešila?.. v PU máme na to výdavky budúcich období...v JU neviem ....
    Okrem nájomného zaplateného fyzickej osobe sa v JU časové rozlíšenie neúčtuje, výdaj alebo príjem ti základ dane ovplyvní až reálny príjem alebo výdaj finančných prostriedkov, čo v tvojom prípade v r. 2009 nenastalo.
    Naposledy upravil Marína : 22.01.10 at 19:30

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Marína Pozri príspevok
    Okrem nájomného zaplatené fyzickej osobe sa v JU časové rozlíšenie neúčtuje, výdaj alebo príjem ti základ dane ovplyvní až reálny príjem alebo výdaj finančných prostriedkov, čo v tvojom prípade v r. 2009 nenastalo.
    ...vďaka, toto všetko mi je jasné....len som nevedela či náhodou nie je nejaká skulinka na ktorú ba sa to dalo napasovať.... lebo nemá to logiku - v 2009 bude platiť dane jak murovatý a v 2010 sa mu už vôbec nemusí podariť zarobiť..... já viém....

    tak moc dík.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    sway Pozri príspevok
    ...vďaka, toto všetko mi je jasné....len som nevedela či náhodou nie je nejaká skulinka na ktorú ba sa to dalo napasovať.... lebo nemá to logiku - v 2009 bude platiť dane jak murovatý a v 2010 sa mu už vôbec nemusí podariť zarobiť..... já viém....

    tak moc dík.
    No ale tak to v JU je. Asi by som na jeho mieste v r.2009 niečo z tých peňazí, ktoré zinkasoval za vystevené faktúry, zaplatila za poddodávky a časť - "zádržné" až po odstránení závad. Inak suma "zádžného" býva aj dohodnutá v zmluve pred začatím zakázky. No ale nad tým je už zbytočné polemizovať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.