Zavrieť

Porady

Vysporiadanie BSM po rozvode - prosím o pomoc...

Dobry vecer,
chcem Vas poprosit o Vas nazor resp. skusenosti s rozdelenim BSM po rozvode, nakolko ma to coskoro caka a mam velky strach, co sa moze stat...
Este pred svatbou som brala hypoteku, kde mi vtedy moj buduci manzel siel ako spoludlznik, nakolko z mojho prijmu v tom case samej uver nevysiel.
Kratko na to sme sa zobrali a byt sa na Katastri napisal 1/1, cize sme sa stali kazdy vlastnikom polovice bytu.
Uver si platim od zaciatku az dodnes ja z mojho uctu (nakolko je nan naviazana automaticka splatka hypoteky), len pocas mojej materskej (cca 1 rok) mi moj ex prispieval na ucet, nakolko mi materska nepostacovala na splatku.
Situacia je taka, ze moj ex chce teraz odo mna vyplatit polovicu bytu.
Viete mi niekto poradit, ci ma na to narok, kedze byt nieje este ani z daleka splateny a uver si platim poctivo ja?
Som z toho uz na prasky a velmi sa bojim, ze budem musiet predat byt a zacat odznova...
Vopred dakujem za kazdy nazor.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zuzdur Pozri príspevok
Dobry vecer,
chcem Vas poprosit o Vas nazor resp. skusenosti s rozdelenim BSM po rozvode, nakolko ma to coskoro caka a mam velky strach, co sa moze stat...
Este pred svatbou som brala hypoteku, kde mi vtedy moj buduci manzel siel ako spoludlznik, nakolko z mojho prijmu v tom case samej uver nevysiel.
Kratko na to sme sa zobrali a byt sa na Katastri napisal 1/1, cize sme sa stali kazdy vlastnikom polovice bytu.
Uver si platim od zaciatku az dodnes ja z mojho uctu (nakolko je nan naviazana automaticka splatka hypoteky), len pocas mojej materskej (cca 1 rok) mi moj ex prispieval na ucet, nakolko mi materska nepostacovala na splatku.
Situacia je taka, ze moj ex chce teraz odo mna vyplatit polovicu bytu.
Viete mi niekto poradit, ci ma na to narok, kedze byt nieje este ani z daleka splateny a uver si platim poctivo ja?
Som z toho uz na prasky a velmi sa bojim, ze budem musiet predat byt a zacat odznova...
Vopred dakujem za kazdy nazor.
No tak tvoj mng. sa môže rozlúčiť s tým, že ho vyplatíš z polovice bytu.
Môžeš ho vyplatiť z polovice splatenej čiastky z bytu. Teda ak si vzala úver 500 000 sk a doposial ste spoločne zaplatili na splátkach ( istina ) 50 000 sk tak má nárok na 25 000 sk.
S tým, že ty splácaš celý byt dalej sama.

Príjem ktorý ste mali v manželstve bol v BSM, takže nebolo to z tvojich penazí ale zo spoločných.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
zuzdur zuzdur

zuzdur je offline (nepripojený) zuzdur

Dakujem za reakciu, mam strach kvoli tomu, ze som bola za pravnickou a ta mi povedala, ze jednoducho na to narok ma, aj ked je to podla mna dost "blbe".
Aby bolo jasno... uver bol na 800.000,- tolko sa brala aj hypoteka. Splatky boli po 5300,- a on mi s tym pomahal cca 1 rok.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zuzdur Pozri príspevok
Dakujem za reakciu, mam strach kvoli tomu, ze som bola za pravnickou a ta mi povedala, ze jednoducho na to narok ma, aj ked je to podla mna dost "blbe".
Aby bolo jasno... uver bol na 800.000,- tolko sa brala aj hypoteka. Splatky boli po 5300,- a on mi s tym pomahal cca 1 rok.
Či pomáhal rok alebo nepomáhal je to jedno. Boli to právne spoločné peniaze. Takže naozaj má nárok na vyplatenie. Ale len zo zaplatenej čiastky úveru.

To by bolo, zobrať pol melona a pôžičku nechať na krku. Neboj sa.
0 0
zuzdur zuzdur

zuzdur je offline (nepripojený) zuzdur

Tiez si myslim, ze by to malo byt tak. Ved keby to fungovalo tak, ze mu mam vyplatit polovicu za byt tak kam by sme dosli??? To aj ja mozem hrat chutnu pri niekom nejaku dobu.. zobrat si ho... vziat si hypo na neho... prepisat polku bytu na mna... po par mesiacoch sa rozviest... a pytat polovicu za byt... vsak by som bola milionarka :-)).
Len to je iba moj nazor... uvidime, aka bude realita, ako dopadne cely sud :-(.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zuzdur Pozri príspevok
Tiez si myslim, ze by to malo byt tak. Ved keby to fungovalo tak, ze mu mam vyplatit polovicu za byt tak kam by sme dosli??? To aj ja mozem hrat chutnu pri niekom nejaku dobu.. zobrat si ho... vziat si hypo na neho... prepisat polku bytu na mna... po par mesiacoch sa rozviest... a pytat polovicu za byt... vsak by som bola milionarka :-)).
Len to je iba moj nazor... uvidime, aka bude realita, ako dopadne cely sud :-(.
Určite je to tak, a sa nedaj presvedčiť o opaku. A nezabudni výživné žiadať na seba ak si na rodičovskom a nepracuješ.
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
Xanti má pravdu, on je spoludlžníkom. Nepochopil som to s tým listom vlastníctva, že kto je vlastníkom. Ak obaja, tak ste spoluvlastníci a on má nárok požadovať vyplatenie z bytu, ale ak nie, tak nie ste a on nemá nárok.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ináč Zuzdur,
určite máte na liste vlastníctva 1/1 lebo to znamená, že ste bezpodielový spoluvlastníci. Nie je tam náhodou 1/2 ty a 1/ 2 on?
0 0
zuzdur zuzdur

zuzdur je offline (nepripojený) zuzdur

Ano ved to, ze kazdy mame na LV 1/2 bytu. O tom pisem...preto sa bojim...
A ze vyzivne na seba?... co si... odkedy od nas odisiel pracujem. Inac by som to nezvladala platit.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zuzdur Pozri príspevok
Ano ved to, ze kazdy mame na LV 1/2 bytu. O tom pisem...preto sa bojim...
A ze vyzivne na seba?... co si... odkedy od nas odisiel pracujem. Inac by som to nezvladala platit.
Veľa záleží ako máš spísanú zmluvu s bankou o hypoteke. Šiel ako spoludlžník? Alebo ako spolužiadateľ o úver?
0 0
zuzdur zuzdur

zuzdur je offline (nepripojený) zuzdur

Je spoludlžníkom. Žiadateľom som ja.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zuzdur Pozri príspevok
Je spoludlžníkom. Žiadateľom som ja.
Vieš lebo mohol ísť aj za spolužiadateľa. Teda ty hlavný a on vedlajší. Takto to bude ťahšie ked je len spoludlžník, mám taký pocit. A vlastne na základe čoho on je napísaný na 1/2 bytu? Pri kúpnopredajnej zmluve je ako vyriešená otázka platenia. Brala si hypo. Takže je tam napísané, že byt sa splatí hypotekou na účet predávajúceho? Alebo že čiastočne sa splatí z tvojej strany hypotekou a z jeho strany hotovosťou?
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
zuzdur Pozri príspevok
Ano ved to, ze kazdy mame na LV 1/2 bytu. O tom pisem...preto sa bojim...
A ze vyzivne na seba?... co si... odkedy od nas odisiel pracujem. Inac by som to nezvladala platit.
V tomto prípade má nárok. Zaujmi vyčkávaciu taktiku. Nech on podá návrh na súd na vyporiadanie spoluvlastníctva. Ty si zatiaľ odkladaj všetky doklady o zaplatení, aj staré pohľadaj. V súdnom spore tak dokážeš, že si byt splácala ty a on nemá nárok. A vyplatíš mu len to, čo ti prispieval počas materskej. Súd bude musieť tieto veci zohľadniť. Teda mal by. Ale určite tým nemáš čo pokaziť.
0 0
zuzdur zuzdur

zuzdur je offline (nepripojený) zuzdur

V kúpnej zmluve sme ako kupujúci uvedení obaja. Kúpna cena bola na 800.001,- Skk s tým, že 800.000,- sa vyplatí z hypotéky (uhradím z môjho účtu) a 1,- Skk v hotovosti (uhradí on). Robilo sa to preto tak, aby sme mohli rovno zapísať aj jeho na LV.
0 0
zuzdur zuzdur

zuzdur je offline (nepripojený) zuzdur

Mgr.Shrek Pozri príspevok
V tomto prípade má nárok. Zaujmi vyčkávaciu taktiku. Nech on podá návrh na súd na vyporiadanie spoluvlastníctva. Ty si zatiaľ odkladaj všetky doklady o zaplatení, aj staré pohľadaj. V súdnom spore tak dokážeš, že si byt splácala ty a on nemá nárok. A vyplatíš mu len to, čo ti prispieval počas materskej. Súd bude musieť tieto veci zohľadniť. Teda mal by. Ale určite tým nemáš čo pokaziť.
Ja doklady mám, nakoľko to šlo priamo z môjho účtu od začiatku doteraz.
0 0
zuzdur zuzdur

zuzdur je offline (nepripojený) zuzdur

Mgr.Shrek Pozri príspevok
zuzdur...ale toto si mala na začiatku napísať...
jeho podiel v celom byte je 1 ,-Skk...nemáš sa čoho báť

No len či naozaj, vieš, ja sa obávam tej skutočnosti, že je uvedený na LV ako vlastník polovice bytu
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
zudur vydrž chvíľku...idem niečo pozrieť, aby som ťa neuviedol do omylu....
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
No už som si tým istý. Kedže si byt kupovala pred manželstvom, byt sa nestal predmetom BSM, bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Byt máte v podielovom spoluvlastníctve. Napriek tomu, že na LV ste zapísaní podielom1/2, platí zásada, že údaje v LV sa považujú za pravdivé, kým sa nepreukáže opak. A opak je preukázaný kúpnou zmluvou, kde tvoj podiel je 800 000 častí a jeho 1 časť. V takomto prípade nie je o čom. Nevidím dôvod, prečo by si mu mala platiť viac, ako 1 Skk a keď chceš byť spravodlivá, tak aj to čo ti prispieval na materskej.
0 0
zuzdur zuzdur

zuzdur je offline (nepripojený) zuzdur

Mgr.Shrek Pozri príspevok
No už som si tým istý. Kedže si byt kupovala pred manželstvom, byt sa nestal predmetom BSM, bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Byt máte v podielovom spoluvlastníctve. Napriek tomu, že na LV ste zapísaní podielom1/2, platí zásada, že údaje v LV sa považujú za pravdivé, kým sa nepreukáže opak. A opak je preukázaný kúpnou zmluvou, kde tvoj podiel je 800 000 častí a jeho 1 časť. V takomto prípade nie je o čom. Nevidím dôvod, prečo by si mu mala platiť viac, ako 1 Skk a keď chceš byť spravodlivá, tak aj to čo ti prispieval na materskej.
Hned po uzavreti manzelstva sme podavali na kataster Navrh na vklad vlastnickeho prava, cim sa podiel rozdelil na dve polovice... co to teda znamena?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zuzdur Pozri príspevok
Hned po uzavreti manzelstva sme podavali na kataster Navrh na vklad vlastnickeho prava, cim sa podiel rozdelil na dve polovice... co to teda znamena?
No znamená to toľko, že podla katastra ste síce vlastníkmi ty 1/2 bytu a on 1/2 bytu, ale
Mgr.Shrek Pozri príspevok
Napriek tomu, že na LV ste zapísaní podielom1/2, platí zásada, že údaje v LV sa považujú za pravdivé, kým sa nepreukáže opak. A opak je preukázaný kúpnou zmluvou, kde tvoj podiel je 800 000 častí a jeho 1 časť.
to značí, že jeho podiel je 1 / 800 000-cina bytu, a kúpno predajná zmluva to dokazuje. Ak som správne pochopila príspevok od Mgr.Shreka
0 0
zuzdur zuzdur

zuzdur je offline (nepripojený) zuzdur

Xanti Pozri príspevok
No znamená to toľko, že podla katastra ste síce vlastníkmi ty 1/2 bytu a on 1/2 bytu, ale
to značí, že jeho podiel je 1 / 800 000-cina bytu, a kúpno predajná zmluva to dokazuje. Ak som správne pochopila príspevok od Mgr.Shreka
Tak to by bolo super... a ešte k tomu dodám, že tú korunu samozrejme nikdy neplatil...
Ešte mám otázku... v decembri tohto roku uplynie 3-ročná lehota na vysporiadanie BSM (pred tromi rokmi sme sa rozviedli). Čo v prípade, ak sa to nestihne vyriešiť v tejto lehote? Mám to súriť alebo to nič neznamená?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať