Zavrieť

Porady

danove priznanie z pozemkov

Moja mama zdedila po manželovi /mojom otcovi/ pozemky.Zapis v katastri prebehol v decembri . Zdedila však 108 parciel v ktorých lesné pozemky, trvalé travne porasty,orné pôdy, zastavané plochy a nadvoria..... proste plno pozemkov ,ktoré ani nevedela že má a nikdy ich nevyuživala. Dokonca su na tých pozemkoch postavené vleky ,ktoré prevádzkuje uplne cudzí človek. Doteraz platili daň z domu/ktorý sme zdedili my deti/ a za pozemok /ten dedila mama/oklo domu ,kde pestuju ovocné stromy cca1000m. Má podať danové priznanie na všetky tie travne porasty lesné pozemky a orne pôdy/ktoré nikdy nevzuživala,lebo to dakedy patrilo družstvu,alebo len za zahradu čo uživaju ,tých 1000m. napr: lesne pozemky vlastni 900 m2 v 1/96-ine, trvale travne porasty 1022 m2 v 1/108-ine.... no je to strašne vela parciel a to vlastne niektoré už nie su ani jej lebo si to starý rodičia vymenili len to nemaju na papiery... tak radte čo robiť....!
Naposledy upravil Dav : 27.01.10 at 14:29
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lubimca je offline (nepripojený) lubimca

    Snažim sa tešiť zo života :-) ...viac lubimca
    nie ja nerozkazujem... len som zufala ked som videla tie papiere a vlastne to ja vyplnujem za mamu kedze je ZTP... tak prosííím...

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    § 5 Zákona o miestnych daniach :

    (1) Daňovníkom dane z pozemkov, ak v odsekoch 2
    a 3 nie je ustanovené inak, je
    a) vlastník pozemku zapísaný v katastri nehnuteľností
    (ďalej len „kataster“),
    b) správca pozemku vo vlastníctve štátu,
    2) správca pozemku
    vo vlastníctve obce
    3) alebo správca pozemku
    vo vlastníctve vyššieho územného celku
    4) zapísaný
    v katastri.
    (2) Daňovníkom dane z pozemkov je
    a) fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej boli pridelené
    na obhospodarovanie náhradné pozemky vyčlenené
    z pôdneho fondu užívaného právnickou osobou
    až do vykonania pozemkových úprav,
    5)
    b) nájomca, ak
    1. nájomný vzťah k pozemku trvá alebo má trvať najmenej
    päť rokov a nájomca je zapísaný v katastri,
    2. má v nájme pozemky spravované Slovenským pozemkovým
    fondom.
    6)
    (3) Ak nemožno určiť daňovníka podľa odsekov 1 a 2,

    je daňovníkom osoba, ktorá pozemok skutočne užíva.

    Skús si vyčleniť, ku ktorým pozemkom je mama daňovníkom dane z pozemkov. Žiaľ, všetko musí byť zapísané v katastri nehnuteľností, dohody "per huba" nemajú žiadnu váhu.

    lubimca je offline (nepripojený) lubimca

    Snažim sa tešiť zo života :-) ...viac lubimca
    Takže to znamená že musím presne vypočítať metre z tých pozemkov a potom to sčítať aj lesne porasty aj pasienky a priznať...? aka je sadzba za m2 pri lesných porastoch a pasienkach.. ? dakujjjeeemmm

    ELAST je offline (nepripojený) ELAST

    ELAST
    lubimca Pozri príspevok
    Takže to znamená že musím presne vypočítať metre z tých pozemkov a potom to sčítať aj lesne porasty aj pasienky a priznať...? aka je sadzba za m2 pri lesných porastoch a pasienkach.. ? dakujjjeeemmm
    Kde sa tie nehnuteľnosti nachádzajú? Obec, na ktorej území sa nehnuteľnosti nachádzajú, vydala všeobecne záväzné nariadenie k dani z nehnuteľností a tam nájdeš sadzby...

    Monikai7 je offline (nepripojený) Monikai7

    Monikai7
    Dobry vecer, chcela by som Vas poprosit o radu. Minuly rok dostala moja mama od svojej mamy darovacou zmluvou pozemky - ornu podu. Ale tuto podu vyuziva polnohospodarske druzstvo na zaklade najomnej zmluvy a plati za nu najom. Vznika mojej mame povinnost podat danove priznanie na dan z nehnutelnosti (al.zaplatit dan) resp. nejaka oznamovacia povinnost alebo je spravny predpoklad ze polnohospodarske druzstvo dlhodobo vyuziva tuto podu a tym padom aj plati za nu dan? Dakujem

    ELAST je offline (nepripojený) ELAST

    ELAST
    Monikai7 Pozri príspevok
    Dobry vecer, chcela by som Vas poprosit o radu. Minuly rok dostala moja mama od svojej mamy darovacou zmluvou pozemky - ornu podu. Ale tuto podu vyuziva polnohospodarske druzstvo na zaklade najomnej zmluvy a plati za nu najom. Vznika mojej mame povinnost podat danove priznanie na dan z nehnutelnosti (al.zaplatit dan) resp. nejaka oznamovacia povinnost alebo je spravny predpoklad ze polnohospodarske druzstvo dlhodobo vyuziva tuto podu a tym padom aj plati za nu dan? Dakujem
    Daňovníkom dane z pozemkov je nájomca pri tých pozemkoch, ktoré má v dlhodobom nájme, ak nájomný vzťah trvá alebo má trvať najmenej päť rokov a nájomca je zapísaný v katastri nehnuteľností. Ak tieto 2 podmienky nie sú naplnené, potom má Vaša mama oznamovaciu povinnosť ako aj povinnosť podať priznanie a daň zaplatiť.



    To vyplýva z nasledovného znenia zákona č. 582/2004 Z.z.:


    "(1) Daňovníkom dane z pozemkov, ak v odseku 2 nie je ustanovené inak, je
    a) vlastník pozemku,
    b) správca pozemku vo vlastníctve štátu,2) správca pozemku vo vlastníctve obce3) alebo správca pozemku vo vlastníctve vyššieho územného celku4) zapísaný v katastri nehnuteľností (ďalej len „kataster"),

    (2) Daňovníkom dane z pozemkov je
    a) fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej boli pridelené na obhospodarovanie náhradné pozemky vyčlenené z pôdneho fondu užívaného právnickou osobou až do vykonania pozemkových úprav,5)
    b) nájomca, ak
    1. nájomný vzťah k pozemku trvá alebo má trvať najmenej päť rokov a nájomca je zapísaný v katastri,

    2. má v nájme pozemky spravované Slovenským pozemkovým fondom.6)
    3. má v nájme náhradné pozemky daňovníka uvedeného v písmene a).

    (3) Ak nemožno určiť daňovníka podľa odsekov 1 a 2, je daňovníkom osoba, ktorá pozemok skutočne užíva."

    Monikai7 je offline (nepripojený) Monikai7

    Monikai7
    Dakujem za odpoved Elast Ta podmienka 1. je splnena ciastocne, najom je dlhodoby ale na LV to druzstvo nie je zapisane, je tam len moja mama a pripadne dalsi spoluvlastnici. Volali sme na prislusny obecny urad a pracovnicka sa vyjadrila ze danove priznanie netreba podavat. Tak ja teraz neviem...

    danove priznanie z pozemkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.