Zavrieť

Porady

výpočet dane z príjmu 2009

Zdravím, som úplný laik vo výpočte dane z príjmu. Chcem sa preto spýtať pár otázok?

Manželka je tlmočníčka na živnosť, dosiahla príjem cca 18000€. Aká by jej mohla teoreticky výjsť daň?

Ja som rátal príjem: 18000€
40% - 7200€
nezd. položka cca 4000€
soc a zdrav. 1600€
18000 - 7200 - 4000 -1600= 5200
5200 X 19%
vyšlo mi 988€

Chcem sa ešte spýtať, či si dá v danovom priznaní využiť stavebné sporenie a či si moôže uplatniť aj bonus na manžela/ hrubý príjem - 4800€.





Ďakujem za akúkoľvek reakciu.
Naposledy upravil mibel : 29.01.10 at 10:01
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    mibel Pozri príspevok
    Zdravím, som úplný laik vo výpočte dane z príjmu. Chcem sa preto spýtať pár otázok?

    Manželka je tlmočníčka na živnosť, dosiahla príjem cca 18000€. Aká by jej mohla teoreticky výjsť daň?

    Ja som rátal príjem: 18000€
    40% - 7200€
    nezd. položka cca 4000€
    soc a zdrav. 1600€
    18000 - 7200 - 4000 -1600= 5200
    5200 X 19%
    vyšlo mi 988€

    Chcem sa ešte spýtať, či si dá v danovom priznaní využiť stavebné sporenie a či si moôže uplatniť aj bonus na manžela/ hrubý príjem - 4800€.

    Ďakujem za akúkoľvek reakciu.
    Výpočet v princípe je správny. Stavebné sporenie nie je možné uplatniť ako odpočitateľná položka.

    Príjem manžela je z čoho? Podnikanie, zamestnanie.....?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    mibel Pozri príspevok
    Príijem manžela je zo zamestanania.
    Potom za vlastný príjem manžela sa berie hrubá mzda - poistné. A ak výsledok je nižší ako nezdaniteľná čiastka na rok, sa dá uplatniť rozdiel.

    pulko je offline (nepripojený) pulko

    pulko
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Výpočet v princípe je správny. Stavebné sporenie nie je možné uplatniť ako odpočitateľná položka.

    Príjem manžela je z čoho? Podnikanie, zamestnanie.....?
    Co je potom X.ODDIEL riadok 73 ?

    § 11
    Nezdaniteľné časti základu dane

    (4) Nezdaniteľnými časťami základu dane sú aj

    a) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu, 35)
    b) finančné prostriedky na účelové sporenie,
    c) poistné na životné poistenie.

    (9) Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 4 písm. a), finančné prostriedky zaplatené daňovníkom na účelové sporenie podľa odseku 4 písm. b) a poistné zaplatené daňovníkom na životné poistenie podľa odseku 4 písm. c) je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, v úhrne najviac do výšky 398, 33 eura. V prípade jednorazovo zaplateného poistného na životné poistenie dohodnutého na dobu

    balunka je offline (nepripojený) balunka

    balunka
    [QUOTE=Zoltán Kovács;1274163]Výpočet v princípe je správny. Stavebné sporenie nie je možné uplatniť ako odpočitateľná položka.

    Stavebné sporenie ako odpoč.položku nie,ale požiadať o vrátenie dane z úrokov možem,či nie?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    [QUOTE=balunka;1274223]
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Výpočet v princípe je správny. Stavebné sporenie nie je možné uplatniť ako odpočitateľná položka.

    Stavebné sporenie ako odpoč.položku nie,ale požiadať o vrátenie dane z úrokov možem,či nie?
    To samozrejme môže.

    pizzanoel je offline (nepripojený) pizzanoel

    obyčajný človek, ktorý robí chyby... ...viac pizzanoel
    [QUOTE=Zoltán Kovács;1274238]
    balunka Pozri príspevok

    To samozrejme môže.
    A co k tomu potrebujem a kde by som to mala zapisat v DP?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    [QUOTE=pizzanoel;1274248]
    Zoltán Kovács Pozri príspevok

    A co k tomu potrebujem a kde by som to mala zapisat v DP?
    Potvrdenie od stavebnej sporiteľni. Ročne zasielaju.
    Je to príjem podľa §8 ak sa nemýlim.

    pizzanoel je offline (nepripojený) pizzanoel

    obyčajný človek, ktorý robí chyby... ...viac pizzanoel
    [QUOTE=Zoltán Kovács;1274269]
    pizzanoel Pozri príspevok

    Potvrdenie od stavebnej sporiteľni. Ročne zasielaju.
    Je to príjem podľa §8 ak sa nemýlim.


    A kde v DP to mam zapisat?? Ja pargarafom moc nerozumiem na to by som potrebovala tak tlmocnika.... Poradite mi tak podrobnesie ako to zapisat do DP... Diky moc

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    [QUOTE=pizzanoel;1274291]
    Zoltán Kovács Pozri príspevok



    A kde v DP to mam zapisat?? Ja pargarafom moc nerozumiem na to by som potrebovala tak tlmocnika.... Poradite mi tak podrobnesie ako to zapisat do DP... Diky moc

    DP priznanie je tak postavené, že jednotlivé časti sú označené. A v hlavičke uvedené, že o ktoré príjmy ide, teda paragraf zákona. Nemám pred sebou DP, tak narýchlo neviem presne, že ktorý je to oddiel.

    pizzanoel je offline (nepripojený) pizzanoel

    obyčajný človek, ktorý robí chyby... ...viac pizzanoel
    [QUOTE=Zoltán Kovács;1274294]
    pizzanoel Pozri príspevok


    DP priznanie je tak postavené, že jednotlivé časti sú označené. A v hlavičke uvedené, že o ktoré príjmy ide, teda paragraf zákona. Nemám pred sebou DP, tak narýchlo neviem presne, že ktorý je to oddiel.
    Tak paragraf 8 som nasla v VIII:- Výpočet základu dane - je tam taka tabulka prijmy a výdavky

    To je ono? Lebo nevidim tam kolonku ze sporenie....

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    [QUOTE=pizzanoel;1274305]
    Zoltán Kovács Pozri príspevok

    Tak paragraf 8 som nasla v VIII:- Výpočet základu dane - je tam taka tabulka prijmy a výdavky

    To je ono? Lebo nevidim tam kolonku ze sporenie....

    Ospravedlňujem sa, je to príjem podľa §7. Tabulka VII.

    pizzanoel je offline (nepripojený) pizzanoel

    obyčajný človek, ktorý robí chyby... ...viac pizzanoel
    [QUOTE=Zoltán Kovács;1274312]
    pizzanoel Pozri príspevok


    Ospravedlňujem sa, je to príjem podľa §7. Tabulka VII.
    A mam to zapisat do 1.uroky a ostane vynosy z cennych papierov alebo do 2. uroky , vyhry a ine vynosy z vkladov na vkladnych knizkach vratane urokov z penaznych prostriedkov na vkladovom ucte a z bezheno uctu. ( je to stavebne sporenie) mam tu sumu dat na stranu vydavkov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.