Zavrieť

Porady

Spolupracujúce SZČO

Ahojte poraďáci prosím vie mi niekto poradiť ohľadom spolupracujúcich SZČO?
Čo všetko treba vypísať kam treba ísť ako je to s účtovníctvom a podobne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    nikinka
    Ahojte poraďáci prosím vie mi niekto poradiť ohľadom spolupracujúcich SZČO?
    Čo všetko treba vypísať kam treba ísť ako je to s účtovníctvom a podobne.
    Neviem čo konkrétne chceš , ale spolupracujúca SZČO osoba už neexistuje . To bolo v minulosti . Rozpíš konkrétnejšie o čo vlastne ide pokiaľ môžeš .

    nikinka je offline (nepripojený) nikinka

    nikinka
    Ide o to že dve baby chcú robiť školenia.
    Nechce si zakladať živnosť len jedna pretože tá druhá nenesie "žiadnu zodpovednosť"
    Chcú školiť obe. A aby boli rovnocené.
    Popri tomto majú trvalý pracovný pomer...

    ALDA je offline (nepripojený) ALDA

    stará mama, matka, manželka ALDA
    nikinka
    Ide o to že dve baby chcú robiť školenia.
    Nechce si zakladať živnosť len jedna pretože tá druhá nenesie "žiadnu zodpovednosť"
    Chcú školiť obe. A aby boli rovnocené.
    Popri tomto majú trvalý pracovný pomer...
    Podľa mňa iba vo forme združenia-obe živnosť.

    Ale neviem prečo každá ako SZČO nemôže podnikať osobitne. Je to jednoduchšie ako združenie.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Hore na lište klinkni hľadať a napíš Združenie FO resp. Zmluva o združení - tam sa dočítaš všetko , pretože táto téma sa tu už neraz rozoberala . Ak sa Ti nepodarí , prilepíme Ti sem link .

    nikinka je offline (nepripojený) nikinka

    nikinka
    Zita5
    Hore na lište klinkni hľadať a napíš Združenie FO resp. Zmluva o združení - tam sa dočítaš všetko , pretože táto téma sa tu už neraz rozoberala . Ak sa Ti nepodarí , prilepíme Ti sem link .
    Ďakujem podarilo sa

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5

    M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

    M0NIKA
    Zita5
    Neviem čo konkrétne chceš , ale spolupracujúca SZČO osoba už neexistuje . To bolo v minulosti . Rozpíš konkrétnejšie o čo vlastne ide pokiaľ môžeš .
    Prosím, viete mi povedať kam pozrieť na "spolupracujúcu" osobu?
    Teraz ma totižto klient presviedča, že na jeho manželku (ktorá poberá dôchodok presahujúci výšku odp. položky) a vypomáha mu bezodplatne v ordinácii si chce uplatniť odp. položku.
    Podľa mňa na to nárok nemá, takisto si myslím, že keby k tomu došlo má problém s nelegálnym zamestnávaním.... ale chcem si to overiť.
    Prosím teda o info... vopred ďakujem.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    M0NIKA
    Prosím, viete mi povedať kam pozrieť na "spolupracujúcu" osobu?
    Teraz ma totižto klient presviedča, že na jeho manželku (ktorá poberá dôchodok presahujúci výšku odp. položky) a vypomáha mu bezodplatne v ordinácii si chce uplatniť odp. položku.
    Podľa mňa na to nárok nemá, takisto si myslím, že keby k tomu došlo má problém s nelegálnym zamestnávaním.... ale chcem si to overiť.
    Prosím teda o info... vopred ďakujem.
    Ja som už uviedla , že spolupracujúcim osobám už odzvonilo, to už proste neexistuje.

    Pokiaľ mu vypomáha v ambulancii , vlastne mu vypomáha bezodplatne -čiže pracuje na čierno .To by mu žiadna kontrola neuverila , že vypomáha bezodplatne .Pokiaľ poberá dôchodok presahujúci odpočitateľnú položku , nevidím dôvod , prečo by si mal odpočítavať na manželku .

    va1ke je offline (nepripojený) va1ke

    va1ke
    Ahojte ja by som chcela vedieť či je možné toto:
    SZČO-murár pracuje na stavbách, zamestnáva aj na dohodu pracovníkov a spolupracujú s nim aj iní SZČO, ktorí mu po skončení nejakej murárskej práce vystavia faktúru za vykonané murárske práce. Môže to takto fungovať?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    va1ke
    Ahojte ja by som chcela vedieť či je možné toto:
    SZČO-murár pracuje na stavbách, zamestnáva aj na dohodu pracovníkov a spolupracujú s nim aj iní SZČO, ktorí mu po skončení nejakej murárskej práce vystavia faktúru za vykonané murárske práce. Môže to takto fungovať?
    iné SZCO, ktoré fakturujú - spolupracujú na báze obchodných vzťahov, môže to takto fungovať.

    M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

    M0NIKA
    Zita5
    Ja som už uviedla , že spolupracujúcim osobám už odzvonilo, to už proste neexistuje.

    Pokiaľ mu vypomáha v ambulancii , vlastne mu vypomáha bezodplatne -čiže pracuje na čierno .To by mu žiadna kontrola neuverila , že vypomáha bezodplatne .Pokiaľ poberá dôchodok presahujúci odpočitateľnú položku , nevidím dôvod , prečo by si mal odpočítavať na manželku .
    Zita,
    veľmi pekne Ti ďakujem, ale ešte mám dotaz - kde v starom zákone o DzP sa píše o spolupr. osobe? Nestretla som sa zatiaľ s týmto a hoci je už po "funuse", rada by som si to dobehla.
    Ešte raz vďaka.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    M0NIKA
    Zita,
    veľmi pekne Ti ďakujem, ale ešte mám dotaz - kde v starom zákone o DzP sa píše o spolupr. osobe? Nestretla som sa zatiaľ s týmto a hoci je už po "funuse", rada by som si to dobehla.
    Ešte raz vďaka.
    Vieš to Ti presne nepoviem , naposledy to bolo ..... keď strelím 2002...uf

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Od 1. januára 2004, kedy nadobúda účinnosť nový zákon o sociálnom poistení č. 461/2003 Z. z.,sa už neobjavuje pojem “spolupracujúca osoba samostatne zárobkovo činnej osoby”. Od 1. januára 2004 sa tieto fyzické osoby za predpokladu, že do 31. decembra 2003 boli dobrovoľne zúčastnené na nemocenskom poistení a dobrovoľne zúčastnené na dôchodkovom zabezpečení, považujú za dobrovoľne nemocensky poistené osoby a dobrovoľne dôchodkovo poistené osoby.

    Takže hľadaj v zákonoch pred touto zmenou.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.