Zavrieť

Porady

Odpočet na manžela

Prosim poraďte. Zamestnankyňa si chce uplatniť odpočet na manžela v plnej výške s tým, že mi tvrdí, že manžel januári 2009 podnikal, pričom nemal žiadne príjmy a výdavky a od februára doteraz má prerušenú živnosť. Ževraj nemal v roku vôbec žiaden príjem, čomu ja síce neverím, ale to je môj problém.

Akým dokladom to má dokladovať? Stačí nulové daňové priznanie manžela? Prosím poraďte alebo ma usmernite na nejakú tému, kde by som našla odpoveď.

Veľmi pekne ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Maja2 Pozri príspevok
    Prosim poraďte. Zamestnankyňa si chce uplatniť odpočet na manžela v plnej výške s tým, že mi tvrdí, že manžel januári 2009 podnikal, pričom nemal žiadne príjmy a výdavky a od februára doteraz má prerušenú živnosť. Ževraj nemal v roku vôbec žiaden príjem, čomu ja síce neverím, ale to je môj problém.

    Akým dokladom to má dokladovať? Stačí nulové daňové priznanie manžela? Prosím poraďte alebo ma usmernite na nejakú tému, kde by som našla odpoveď.

    Veľmi pekne ďakujem.
    Nepotrebuješ žiadne čestné prehlásenie. Zamestnanec v žiadosti o vykonanie RZD uvádza výšku príjmu manžela/ky, za čo zodpovedá. Upozorni ho, že v prípade SZČO ide o tržby, nie zisk.
    Ak tam uvedie nula - uplatníš mu celú NČZD na manžela.

    Maja2 je offline (nepripojený) Maja2

    Maja2
    To naozaj nepotrebujem žiadne potvrdenie? Ani keď si manžel uplatňuje úľavu na manželku, ktorá je na rodičovskom príspevku?

    milka1619 je offline (nepripojený) milka1619

    milka1619
    Aj ja prosím o radu: zamestnankyňa je t.č. na rod.dov. - v roku 2009 mala príjem iba za mesiac 1.-3 a zrazenú predd.daň. Za rok 2009 si chce podať DP - daň jej vrátia. Môže si jej manžel uplatniť odpočit.položku na manželku? Doloží mu k DP potvrdenia o jej príjme. Ďakujem.

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    milka1619 Pozri príspevok
    Aj ja prosím o radu: zamestnankyňa je t.č. na rod.dov. - v roku 2009 mala príjem iba za mesiac 1.-3 a zrazenú predd.daň. Za rok 2009 si chce podať DP - daň jej vrátia. áno Môže si jej manžel uplatniť odpočit.položku na manželku? áno vo výške rozdielu medzi odp. položkou a manželkiným príjmom, do jej príjmu ide aj materské, rodičovský príspevok nie Doloží mu k DP potvrdenia o jej príjme. môže, od zamestnávateľa aj zo SP, ale nemusí, za správnosť údajov v žiadosti o ročné zúčtovanie zodpovedá zamestnanec Ďakujem.
    odpoveď je v texte

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    milka1619 Pozri príspevok
    Aj ja prosím o radu: zamestnankyňa je t.č. na rod.dov. - v roku 2009 mala príjem iba za mesiac 1.-3 a zrazenú predd.daň. Za rok 2009 si chce podať DP - daň jej vrátia. Môže si jej manžel uplatniť odpočit.položku na manželku? Doloží mu k DP potvrdenia o jej príjme. Ďakujem.
    Áno môže si uplatniť manželku. Ohľadne doloženia dokladov, prečítaj si ešte raz príspevky vyššie. Nie je potrebné nič dokladať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.