Zavrieť

Porady

Odpisy a rozdiel medzi ZC a PC pri predanom HIM

V r.2008 som kúpila na fa HIM, zaradený do odp.sk.1 - 4 roky. Účtovné a daňové odpisy sa rovnajú a sú rovnomerné.
Za r.2008 som si príslušný odpis účtovala a daňovo uznala, nakoľko som majetok mala v evidencii k 31.12.2008.
5.5.2009 som tento HIM predala na fa odberateľovi. ZC bola vyššia ako predajná cena.
Za rok 2009 teda nemám nárok na odpis, nakoľko ho nemám v evidencii k 31.12.2009.
Rozdiel medzi 541 a 641 v PÚ teda bude pripočítateľná položka k daňovému základu ???
Alebo je tento rozdiel daňovo uznaným nákladom ???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Čiastka na účte 541 je daňovo uznaným výdavkom,
    Čiastka na účte 641 je daňovo uznaný výnos.
    Z titulu rozdielu v účtoavníctve medzi 541 a 641 nič v DP neupravuješ, ale...


    Aj keď v r. 2009 nemáš nárok na daňové odpisy, ale máš nárok na na uplatnenie daňovej zostatkovej ceny vo výdavkoch.

    V Dp si uplatňuješ daňovú zostatkovú cenu a v účtovníctve učtuješ o účtovnej zostatkovej cene.

    Porovnáš si účtovnú zostatkovú cenu UZC a daňovú zostatkovú cenu a rozdiel zohľadníš v DP.
    Ak UZC>DZC... rozdiel je prípočítatateľná položka .....r. 290
    Ak UZC<DZC....rozdiel je odpočítateľná položka ..........r. 190

    Nezabudni porovnať aj odpisy.

    porucha je offline (nepripojený) porucha

    porucha
    ale upravujem rozdiel UZC a DZC, aj keď sa mi účtovné odpisy majú rovnať daňovým ???

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    účtovné odpisy by si mala mať mesačné, preto ti vznikne rozdiel medzi UO a DO (=0) ale aj medzi daňovou a účtovnou ZC. V konečnom dôsledku budeš mať v DP +-

    JANULA999 je offline (nepripojený) JANULA999

    JANULA999
    Prosím, Vás rozdiel medzi účtovným a daňovým rozdielom sa nejako účtuje? Ak sme kúpili auto v 12 mesiaci čiže účtovný odpis za 1/12 z OC a daňový odpis je štvrtina s OC. A ten rozdiel ktorý bude mínusový čo sním, kde ho mám evidovať, účtovať? Dakujem.

    marina8 je offline (nepripojený) marina8

    marina8
    hena22 Pozri príspevok
    účtovné odpisy by si mala mať mesačné, preto ti vznikne rozdiel medzi UO a DO (=0) ale aj medzi daňovou a účtovnou ZC. V konečnom dôsledku budeš mať v DP +-
    ale ked sa mi tie mesacne odpisy uctovne rovnaju danovym odpisom tak mi tam nema aky rozdiel vzniknut, kedze v danovom priznani v tom roku nemam odpocitatelnu polozku od zakladu dane a v poslednom roku odpisovania, kedy uctovne prevysuju danove neupravujem zaklad o pripocitatelnu polozku dane

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    rozdiel sa neúčtuje, účtujú sa účtovné odpisy.
    A ten rozdiel sa dáva do daňového priznania ako pripočítateľná alebo (Váš prípad) odpočítateľná položka.
    (Pre úplnosť, pokiaľ spoločnosť podlieha auditu, účtuje z titulu rozdielu UO a DO o odloženej dani)

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    JANULA999 Pozri príspevok
    Prosím, Vás rozdiel medzi účtovným a daňovým rozdielom sa nejako účtuje? Ak sme kúpili auto v 12 mesiaci čiže účtovný odpis za 1/12 z OC a daňový odpis je štvrtina s OC. A ten rozdiel ktorý bude mínusový čo sním, kde ho mám evidovať, účtovať? Dakujem.
    Účtovať nikde, uvedieš v priznaní, v tabuľke B; potom v r. 150 (ak DO < ÚO) alebo 250 (ak DO > ÚO)

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    marina8 Pozri príspevok
    ale ked sa mi tie mesacne odpisy uctovne rovnaju danovym odpisom tak mi tam nema aky rozdiel vzniknut, kedze v danovom priznani v tom roku nemam odpocitatelnu polozku od zakladu dane a v poslednom roku odpisovania, kedy uctovne prevysuju danove neupravujem zaklad o pripocitatelnu polozku dane
    Daňové odpisy mesačné nepoznáme!!! Daňový odpis je ročný, takže celé účtovné odpisy sú rozdiel medzi UO a DO. Ale v DZC máš ten rozdiel premietnutý a DZC je vyššia oko UZC presne o tú istú sumu (o UO 2009)

    marina8 je offline (nepripojený) marina8

    marina8
    JANULA999 Pozri príspevok
    Prosím, Vás rozdiel medzi účtovným a daňovým rozdielom sa nejako účtuje? Ak sme kúpili auto v 12 mesiaci čiže účtovný odpis za 1/12 z OC a daňový odpis je štvrtina s OC. A ten rozdiel ktorý bude mínusový čo sním, kde ho mám evidovať, účtovať? Dakujem.
    rozdiel sa neuctuje, upravuje sa to v DP, treba pozriet v DP poucenie k riadkom ktore obsahuju polozky zvysujuce a znizujuce zaklad dane

    JANULA999 je offline (nepripojený) JANULA999

    JANULA999
    A ešte otázku účtovné odpisy sa zaokrúhlujú alebo ich mám nechať na dve desatiné miesta?

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Pri zaokrúhľovaní ÚO postupuješ podľa Internej smernice účtovnej jednotky, resp. odpisového plánu.

    JANULA999 je offline (nepripojený) JANULA999

    JANULA999
    Ďakujem, ja ešte urobené žiadne interné smernice, len sa na to chystám, čiže môžem si dať aj bez zaokrúhlovania, aspoň mi to výjde presne na cent. A prosím Ťa do inventarizácie majetku mám dať zostatkovú cenu účtovnú alebo daňovú? Viem som otravná. Ale díky moc.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Ja v inventúrnych súpisoch mám účtovnú obstarávaciu a účtovnú zostatkovú.

    JANULA999 je offline (nepripojený) JANULA999

    JANULA999
    Rozalka, ja robím prvý raz uzávieku v PÚ pred materkou som robila JÚ tak sorry za dosť primitívne otázky ale tie inventúrne súpisy to je tlačivo ktoré sa dá kúpiť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.