Zavrieť

Porady

Úhrada FA na účet v ČR

Ahojte, prosím o pomoc so zaúčtovaním úhrady FA na účet v ČR. Snažila som sa to už naštudovať a zistila som zatiaľ nasledovné.

V peňažnom denníku účtujem vždy v EUR. Úhradu prepočítavam kurzom stanoveným na deň úhrady a na konci roka pri uzávierke prepočítam či vyjde kurzová strata alebo zisk. Správne?

Situácia je nasledovná.
Vystavím českému zákazníkovi faktúru na tovar napr. 30 EUR a na poštovné a balné 2,50 EUR. Prepočítam dnešným kurzom pre CZK, obe sumy sú na faktúre uvedené vrátane použitého kurzu. Faktúru pošlem mailom zákazníkovi.
Zákazník mi faktúru uhradí v CZK na účet v ČR o 10 dní, kedy už je kurz úplne iný. Ja príjem prepočítam novým kurzom späť na EUR a zapíšem ako príjem do peňažného denníka (EUR na faktúre a EUR príjem v denníku mi nesedí).
Robím to správne?
Keďže časť je príjem za tovar a časť je ostatný príjem (poštovné) mám potom aj pomerne rozpočítať obe položky novým kurzom, hej? Ak áno, tak mi to príde strašne pracné, všetky položky nanovo prepočítavať

Snáď som to popísala dobre a niekto poradí.
Vďaka.
Naposledy upravil Isabel : 03.02.10 at 20:43
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    v JU sa neúčtuje o kurzovej strate, resp zisku. Do PD účtuješ fyzicky sumu, ktorá ti prišla alebo platíš v €. Rozdiel vysporiadaš len v knihe pohľadávok, záväzkov...

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Ako ti prišla v CZK? na účet vedený v CM?

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    to máš czk účet? aha máš ho v ČR otvorený, no tak jednoducho prepočítaš daným kurzom do PD, na konci roka prepočítaš zostatok na BU , porovnáš, vyrovnáš....

    Isabel je offline (nepripojený) Isabel

    Isabel
    čiže tak ako píšem vyššie? nepáči sa mi že mi nesedí tá suma na faktúre a suma úhrady v peňažnom denníku

    Isabel je offline (nepripojený) Isabel

    Isabel
    To: Rozalka

    áno, úhrada príde v CZK na môj účet ktorý som si založila v ČR. mám skoro polovicu zákazníkov v ČR. oceňujú že nemusia platiť za prevod peňazí na Slovensko.

    Úhrada FA na účet v ČR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.