Zavrieť

Porady

Životné poistenie v zahraničí (ČR) - odpočítateľná položka

Ak mozte poprosim Vas o radu, ci sa da odpocitat Zivotne poistenie, ktore si platim v zahranici (CR) ?
Potrebujem k tomu nejake specialne potvrdenie s prepoctom na € ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    tomik.p Pozri príspevok
    Ak mozte poprosim Vas o radu, ci sa da odpocitat Zivotne poistenie, ktore si platim v zahranici (CR) ?
    Potrebujem k tomu nejake specialne potvrdenie s prepoctom na € ?
    Poistka môže byť aj v zahraničí, musí však spĺňať podmienky podľa našej legislatívy - minimálne 10 rokov trvania poistenia a výplata až po 55. roku života.

    Potrebuješ potvrdenie z poisťovne o sume uhradeného poistného za kal. rok 2009. Ak by ti ho nechceli vydať, musíš to zdokladovať iným spôsobom, napr. kópia zmluvy a výpis z účtu, kde si uhradil poistné.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Chobot Pozri príspevok
    Poistka môže byť aj v zahraničí, musí však spĺňať podmienky podľa našej legislatívy - minimálne 10 rokov trvania poistenia a výplata až po 55. roku života.

    Potrebuješ potvrdenie z poisťovne o sume uhradeného poistného za kal. rok 2009. Ak by ti ho nechceli vydať, musíš to zdokladovať iným spôsobom, napr. kópia zmluvy a výpis z účtu, kde si uhradil poistné.
    Tibor, nedovolím si odporovať,lebo toto neviem,ale si si istý? Ja neviem teda...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    Tibor, nedovolím si odporovať,lebo toto neviem,ale si si istý? Ja neviem teda...
    Pre živ. poistenie platia tieto podmienky (§ 11 ZoDzP):

    (11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:
    a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
    b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.

    Nikde v zákone nie je podmienka, že to poistenie musí byť uzatvorené na Slovensku. A pokiaľ je to dokonca v rámci EU, tak je to bez debaty. Možno by DÚ mohol robiť drahoty, keby bol niekto poistený v poisťovni, čo má sídlo na Bahamách, ale v ČR....

    Aj tu jeden názor daňového poradcu, je to síce z roku 2005, ale myslím, že aplikovateľné aj teraz:

    http://financie.etrend.sk/poistenie/...zahranici.html
    Naposledy upravil Chobot : 08.02.10 at 14:07

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Chobot Pozri príspevok
    Pre živ. poistenie platia tieto podmienky (§ 11 ZoDzP):

    (11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:
    a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
    b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.

    Nikde v zákone nie je podmienka, že to poistenie musí byť uzatvorené na Slovensku. A pokiaľ je to dokonca v rámci EU, tak je to bez debaty. Možno by DÚ mohol robiť drahoty, keby bol niekto poistený v poisťovni, čo má sídlo na Bahamách, ale v ČR....
    Tibor,síce nieje v zákone písané že to musí byť na SVK,ale je to slovenský zákon a nie zákon EU-takže ja si myslím, že je to na pováženie a skor si myslím, že skor to nieje možné ako je- i ked som si nie istý...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    Tibor,síce nieje v zákone písané že to musí byť na SVK,ale je to slovenský zákon a nie zákon EU-takže ja si myslím, že je to na pováženie a skor si myslím, že skor to nieje možné ako je- i ked som si nie istý...
    Doplnil som tam ešte jeden link na článok z Etrendu. Tam je to lepšie vysvetlené, dokonca je to porovnané s DDP.

    Tinaho je offline (nepripojený) Tinaho

    Tinaho
    Dobrý deň,

    zamestnanec má uzavretú životnú poistu v ČR a chce si ju uplatniť v ročnom zúčtovaní dane. Môžem mu uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, aj keď si životné poistnie platil v Čechách.

    Ďakujem.

    Martina

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Tinaho Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    zamestnanec má uzavretú životnú poistu v ČR a chce si ju uplatniť v ročnom zúčtovaní dane. Môžem mu uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, aj keď si životné poistnie platil v Čechách.

    Ďakujem.

    Martina
    Pri splnení podmienok uvedených v ZDP, nevidím dôvod prečo toto poistné neuplatniť, veď zákon hovorí, že odpočítateľnou položkou je aj poistné zaplatené daňovníkom..., a nehovorí kde musí byť poistka uzavretá, to je môj názor

    Tinaho je offline (nepripojený) Tinaho

    Tinaho
    Ak mu teda uplatním nezdaniteľnú čiastku. Akým kurzom mám prerátať zaplatenú sumu, keďže ju platil v CZK?

    benceová je offline (nepripojený) benceová

    benceová
    Dobry den poradaci, vedeli by ste mi povedat, ci si moze zamestnanec uplatnit nezdanitelnu cast na zivotne poistenie, ak priniesol potvrdenie o zaplateni zivotnej poistky v Ceskej Republike a v korunách?
    <!-- google_ad_section_end -->

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Tinaho Pozri príspevok
    Ak mu teda uplatním nezdaniteľnú čiastku. Akým kurzom mám prerátať zaplatenú sumu, keďže ju platil v CZK?
    Prerátala by som kurzom, ktorý bol platný v deň, kedy bola platba na poistenie vykonaná, alebo priemerný ročný kurz na celkovú zaplatenú sumu v roku.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    benceová Pozri príspevok
    Dobry den poradaci, vedeli by ste mi povedat, ci si moze zamestnanec uplatnit nezdanitelnu cast na zivotne poistenie, ak priniesol potvrdenie o zaplateni zivotnej poistky v Ceskej Republike a v korunách?
    <!-- google_ad_section_end -->
    Čo takto skúsiť trochu pohľadať na porade, či už taká odpoveď nie je??

    Písalo sa o tom včera aj predvčerom. Otázku som pripojil k staršej téme.

    benceová je offline (nepripojený) benceová

    benceová
    Chobot Pozri príspevok
    Čo takto skúsiť trochu pohľadať na porade, či už taká odpoveď nie je??

    Písalo sa o tom včera aj predvčerom. Otázku som pripojil k staršej téme.
    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.