Zavrieť

Porady

predaj bytu - dan z prijmu - splatky uveru

Dobrý deň, chcem poprosiť o zodpovedanie otázky, otázku som zaradil aj do správnej rubriky ale tam som nedostal zatial odpoved a keďže je to pre mna súrne skúšam to zaradiť aj sem :-) Ďakujem.

Prípad: v roku 2007 som kupil byt na hypotéku byt stál 100 000 eur. v hotovosti som zaplatil 30 000 eur. Z hypotekarneho úveru slo 70 000 eur.
v roku 2009 som byt predal.

Od kúpy po predaj som zaplatil na pravidelných mesačných splatkach hypotekarneho uveru a predcasnych jednorazovych splatkach hypotekarneho uveru 20 000 eur.

Otázka je z akej sumy budem platit dan_? mozem si tych celych 20 000 eur co som zaplatil na hypotekárnom úvere odpočítať zo základu dane pretože tiež boli vynaložené na obstaranie nehnutelnosti ? alebo iba cast ktora je istinou z uveru alebo aj uroky_?

PS:Ten byt predavam a nemal som tam 2 roky trvalý pobyt a ani ho nevlastním 5 rokov. Kupujúci sa dohodol s bankou a prebral ostatok hypotéky teda cca 50 000 eur. Byt som predal za 50 000 eur s tym že kupujúci preberie zostatok úveru.

Ak si možem tých 20 000 eur odpočítat zo základu dane viete mi prosím napísať aj zákony a Vyhlášky ktoré o tom hovoria_?

Ďakujem pekne za každú radu.
Naposledy upravil ivan78 : 08.02.10 at 09:50
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    §8 ZDP

    (5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
    a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
    b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
    c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
    d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
    e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
    f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.



    Môj názor je taký, že predajná cena je 50 000 € + hodnota zostatku hypotéky ku dňu jej prevzatia.
    K tomu prislúcha výdavok vo výške pôvodnej kúpnej ceny, bez ohľadu na spôsob financovania. Ďalšími výdavkami by mohli byť prostriedky použité na rekonštrukciu bytu a náklady za prevod.
    Viac by som si tam ja osobne netrúfla dať.

    ivan78 je offline (nepripojený) ivan78

    ivan78
    Ďakujem pekne za odpoveď.
    Ak tomu správne rozumiem môj výdavok je potom celá výška kúpnej ceny to znamená 100 000 eur bez ohladu na to či to je na úver a bez ohladu na to kolko som z toho uveru splatil počas doby ked som vlastnil nehnutelnosť.

    kupujúci je dobrý kamarát a teda ja som sa s ním iba ústne dohodol že preberie hypotéku na seba a teda toto by som asi nezarátal do ceny predaja alebo sa mýlim_? Kupujúci prebral na seba hypotéku ešte pred podpisom kupnopredajnej zmluvy pretože sme si dôverovali.

    V tom prípade by som asi nemal platit ziadnu dan zo zisku lebo v podstate som na tom ani nic nezarobil.
    Alebo sa mýlim_?

    Ďakujem a pekný deň prajem.

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    ivan78 Pozri príspevok
    Ďakujem pekne za odpoveď.
    Ak tomu správne rozumiem môj výdavok je potom celá výška kúpnej ceny to znamená 100 000 eur bez ohladu na to či to je na úver a bez ohladu na to kolko som z toho uveru splatil počas doby ked som vlastnil nehnutelnosť. áno

    kupujúci je dobrý kamarát a teda ja som sa s ním iba ústne dohodol že preberie hypotéku na seba a teda toto by som asi nezarátal do ceny predaja alebo sa mýlim_? Kupujúci prebral na seba hypotéku ešte pred podpisom kupnopredajnej zmluvy pretože sme si dôverovali. platí Tvoju hypo v Tvojom mene, bez zmeny v banke? je to v kúpnej zmluve nejako ošetrené?ak to nie je v KZ ani v banke, potom to do kúpnej ceny nezahŕňaš, ale tomu sa hovorí "slepá dôvera".

    V tom prípade by som asi nemal platit ziadnu dan zo zisku lebo v podstate som na tom ani nic nezarobil. áno. Je to asi tak, že ak výdavky sú vyššie ako príjmy, daň neplatíš. nezbavuje ťa to ale povinnosti uviesť tento predaj v daňovom priznaní
    Alebo sa mýlim_?

    Ďakujem a pekný deň prajem.
    študuj v texte a spytuj si svedomie, či si urobil dobre.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    V § 8 ods.5 písm.a je uvedené :

    (5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
    a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,


    koľko si preukázateľne zaplatil ?

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    toľko, koľko dostal predávajúci v hotovosti + z úveru = stanovená kúpna cena v zmluve

    ivan78 je offline (nepripojený) ivan78

    ivan78
    hena22 Pozri príspevok
    študuj v texte a spytuj si svedomie, či si urobil dobre.
    v kupnej zmluve to ošetrene nieje , iba v banke sa uver prepísal zo mna na kupujuceho , banke bolo uplne jedno na koho je uver pretože banka ma na nehnutelnosť založne pravo az kym sa uver nesplati. Takže banka nič neriskuje. V zmluve je spomenute iba to ze na nehnutelnost má záložné právo banka až do splatenia úveru ktorý už nieje na moje meno. Takže toto je uplne v poriadku a aj s tym mojim svedomim je to ok :-).
    Naposledy upravil ivan78 : 09.02.10 at 11:36

    ivan78 je offline (nepripojený) ivan78

    ivan78
    vrelá vďaka za odpovede a este jedna podotázka
    v daňovom priznaní teda musím uviesť predaj aj ked mi z neho nevyšiel zisk a daň teda platiť nebudem. V prípade že ma daňový úrad vyzve aby som to vydokladoval môžem ako dôkaz predložiť kúpnopredajné zmluvy_? sú tieto zmluvy použitelné na tento ôčel alebo musím predložiť výpisy z účtov z ktorých boli prevody za kúpu urobené_? Po akej dobe ma ešte môže danový úrad vyzvať na toto zdokladovanie_? počul som že do 4 rokov. Alebo sa mýlim_?ˇ
    pekný deň

    mona091 je offline (nepripojený) mona091

    mona091
    - ak mas v KZ uvedene, ze pred podpisom tejto zmluvy ste si v hotovosti odovzdali/prevzali tolko a tolko, a svojim overenym podpisom si to potvrdzujete, mala by stacit KZ,

    ak to tam nie je jednoznacne uvedene, vtedy dokladujes

    predaj bytu - dan z prijmu - splatky uveru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.