Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná čiastka na manželku

Ahojte!
Mám otázočku. Môže si manžel úplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku, ktorá je tiež SZČO, no mala príjem iba 2 200,-€ a tiež si uplatnila nezdaniteľnú čiastku na seba vo svojom daňovom priznaní? NIe je to ako keby dva krát?
Usporiadat
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

sisa 7 Pozri príspevok
Ahojte!
Mám otázočku. Môže si manžel úplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku, ktorá je tiež SZČO, no mala príjem iba 2 200,-€ a tiež si uplatnila nezdaniteľnú čiastku na seba vo svojom daňovom priznaní? NIe je to ako keby dva krát?
Nezdaniteľnú čiastku si môže uplatniť aj manželka na seba aj manžel na manželku pokiaľ splńa zákonné povinnosti. Nie je problém
0 0
v.balogova v.balogova

v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

A ako to je ak je manželka dobrovoľne nezamestnaná - príjem 0. Manžel má nárok na odpočet a aké tlačivo od manželky dá do prílohy?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

čestné prehlásenie, kde uvedie, že za rok 2009 mala nulový príjem
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

v.balogova Pozri príspevok
A ako to je ak je manželka dobrovoľne nezamestnaná - príjem 0. Manžel má nárok na odpočet a aké tlačivo od manželky dá do prílohy?
Do žiadosti v časti VII bod 2 úhrn príjmu manželky vpíše 0 a doloží sobášny list.
0 0
v.balogova v.balogova

v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

Ďakujem za reakcie.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Prosím Vás, ak manželka v r. 2009 pracovala asi 2 mesiace na dohodu a zvyšok bola na rodičovskej dovolenke, vyplní si tlačivo typ A. Aké doklady k tomu potrebuje? A aké doklady potrebuje jej manžel, ak si chce uplatniť NČ na manželku? Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mondes Pozri príspevok
Prosím Vás, ak manželka v r. 2009 pracovala asi 2 mesiace na dohodu a zvyšok bola na rodičovskej dovolenke, vyplní si tlačivo typ A. Aké doklady k tomu potrebuje? A aké doklady potrebuje jej manžel, ak si chce uplatniť NČ na manželku? Ďakujem.
Uveď prosím výšku príjmu a či mala manželka u zamestnávatela podpísané vyhlásenie.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

veronikasad Pozri príspevok
Uveď prosím výšku príjmu a či mala manželka u zamestnávatela podpísané vyhlásenie.
Neviem akú má výšku príjmu, ja si to tak dopredu zisťujem. Opýtam sa. Ale aké vyhlásenie má mať podpísané? Ona proste bola do apríla na RD a od apríla na dobrovoľnej RD. Počas tej dobrovoľnej RD mala nejaký príjem. Jej manžel vravel, že to ju poslali zo sociálnej poisťovne. Môže byť?
0 0
sisa 7 sisa 7

sisa 7 je offline (nepripojený) sisa 7

Ešté ma napadlo: akú prílohu uvedie manžel v daňovom priznaní? Kópiu manželkinho daň. priznania, kde je napísaná výška príjmu, alebo čestné prehlásenie?
0 0
sisa 7 sisa 7

sisa 7 je offline (nepripojený) sisa 7

Prosím!
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sisa 7 Pozri príspevok
Ešté ma napadlo: akú prílohu uvedie manžel v daňovom priznaní? Kópiu manželkinho daň. priznania, kde je napísaná výška príjmu, alebo čestné prehlásenie?
žiadnu - sumu vlastného príjmu manželky uvedie v žiadosti o vykonanie RZD a za túto je v prípade daňovej kontroly zodpovedný

Vlastný príjem manželky SZČO = tržby (nie zisk)
0 0
TatianaM TatianaM

TatianaM je offline (nepripojený) TatianaM

Môžem pracovníkovi, ktorý sa rozviedol v decembri 2009 a požiadal ma o RZ odpočítať odpočítateľnú položku na manželku, ak jej príjem neprekročil zákonom stanovenú hranicu?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

TatianaM Pozri príspevok
Môžem pracovníkovi, ktorý sa rozviedol v decembri 2009 a požiadal ma o RZ odpočítať odpočítateľnú položku na manželku, ak jej príjem neprekročil zákonom stanovenú hranicu?
Zaujímavá otázka - môj názor : v čase podania žiadosti už nie sú manželmi, preto nie.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Prosím Vás, ak som bola celý rok 2009 na RD, ale pri voľbách som bola v komisii, čiže tam som mala príjem 38,54 Eur. Z obecného úradu mi poslali Potvrdenie o príjmoch FO......... Musím si podať DP typ A? A keď manžel si na mňa uplatňuje NČ tak ako doklad o príjme manželky bude práve to potvrdenie? (+ potvrdenie zo SP). Vďaka.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

mondes Pozri príspevok
Prosím Vás, ak som bola celý rok 2009 na RD, ale pri voľbách som bola v komisii, čiže tam som mala príjem 38,54 Eur. Z obecného úradu mi poslali Potvrdenie o príjmoch FO......... Musím si podať DP typ A? A keď manžel si na mňa uplatňuje NČ tak ako doklad o príjme manželky bude práve to potvrdenie? (+ potvrdenie zo SP). Vďaka.


ak si nemala iné príjmy len tie z obecného úradu, tak nemusíš podávať DP, jedine ak kvôli tej dani, ti ju vrátia ......
manžel si ťa môže uplatniť, potrebuje to potvrdenie, stačí kópia a o poberaní RP
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

veronikasad Pozri príspevok
Zaujímavá otázka - môj názor : v čase podania žiadosti už nie sú manželmi, preto nie.
ja by som rozmýšľala nad pomernou časťou, rovnako ako keď sa vezmú v priebehu roka.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

hena22 Pozri príspevok
ja by som rozmýšľala nad pomernou časťou, rovnako ako keď sa vezmú v priebehu roka.
Heňa, keď sa vezmu v priebehu roka, ku dňu RZD sú manželmi. V tomto prípade sú už rozvedení, tak akú odpoč. položku na manželku si chce uplatniť ? Možno sa mýlim ...
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

veronikasad Pozri príspevok
Heňa, keď sa vezmu v priebehu roka, ku dňu RZD sú manželmi. V tomto prípade sú už rozvedení, tak akú odpoč. položku na manželku si chce uplatniť ? Možno sa mýlim ...
(6) Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane o nezdaniteľnú časť základu dane zodpovedajúcu jednej dvanástine nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.

Podľa mňa tie podmienky boli v príslušných mesiacoch splnené, nie je dôležitý stav k termínu RZ. Čo by potom bolo, keby sa napr. rozviedli v januári? Zaujímal by ma názor viacerých. Asi dám dotaz na DRSR
0 0
TatianaM TatianaM

TatianaM je offline (nepripojený) TatianaM

Ďakujem za ochotu, dotaz na DRSR dám ja a potom Vás budem informovať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať