Zavrieť

Porady

dohoda o vyk.práce a sviatky

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť. Keď mám zamestnanca na dohodu o vyk. práce a dohodu o brig. práci študentov ako im vyčíslujem na výplatnej páske sviatky a ako ich platím, ked vo sviatok nepracujú. Napríklad zamestnanec na DVP odpracoval celý mesiac 8/2008 / 20hod/5dní/ a má dohodnutú mzdu 1800,-. Jeho hrubá mzda bude tých 1800,- alebo o ten sviatok menej a má ho mať zobrazený na výplatnej páske.
Keď zamestnanec uzatvorený PP je odmeňovaný mesačnou mzdou napr. 7000,- Ja mu vyčíslim sviatok ale má ho zahrnutý v hrubej mzde 7000,- alebo ho má zaplatený osobitne priemerkou?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andrea2304 je offline (nepripojený) Andrea2304

    Andrea2304
    Pri hlavnom prac. pomere , ak je mesačná mzda, je sviatok preplácaný ako pomerná časť základnej mzdy.
    Pri DOVP mu preplácaš len tých 20 odpracovaných hodín a vo výpl. páske nebude mať uvedené "hrubá mzda" ale DOVP.
    Hronská Iveta
    Paťa1
    Dobrý deň,

    potrebovala by som poradiť. Keď mám zamestnanca na dohodu o vyk. práce a dohodu o brig. práci študentov ako im vyčíslujem na výplatnej páske sviatky a ako ich platím, ked vo sviatok nepracujú. Napríklad zamestnanec na DVP odpracoval celý mesiac 8/2008 / 20hod/5dní/ a má dohodnutú mzdu 1800,-. Jeho hrubá mzda bude tých 1800,- alebo o ten sviatok menej a má ho mať zobrazený na výplatnej páske.
    Keď zamestnanec uzatvorený PP je odmeňovaný mesačnou mzdou napr. 7000,- Ja mu vyčíslim sviatok ale má ho zahrnutý v hrubej mzde 7000,- alebo ho má zaplatený osobitne priemerkou?
    Pozrite bližšie §122 ZP:


    (3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.



    - ak má zmluvne dojednanú mesačnú mzdu a nemá tam dojednané preplácanie náhrady za sviatok priemerkou (alebo ak preplácanie sviatku nemáte ošetrené v kolektívnej zmluve, že aj u mesačne odmeňovaného bude sviatok preplatený priemerkou), tak takýto zamestnanec má sviatok zaplatený jeho mesačnou mzdou (teda tak, ako keby aj v tento deň pracoval a tento deň sa aj bude považovať za odpracovaný, nebude osobitne uvedený)

    - ak má zmluvne dojednanú hodinovú mzdu, sviatok bude mať zaplatený priemerkou na dovolenku. Tento deň sa nebude považovať ani za odpracovaný a bude osobitne vyčíslený, dostane za tento deň náhradu za sviatok.
    - ešte dopĺňam, lebo som si nevšimla, že otázka bola aj k DoVP: dohodár má dojednané, že za nejaký čas vykoná nejakú prácu, za ktorú dostane nejakú odmenu. Sviatok Vás v tomto prípade vôbec nezaujíma.

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    No ja by som to povedala takto po lopate , že kým zamestnanec na pracovnú zmluvu má mzdu , tak dohodár pracuje za odmenu a keďže tu sa nemusí dodržať ani minimálna mzda , tak si myslím , že ani sviatok , ktorý neodpracuje sa mu neprepláca.

    To je môj názor, opravte ma ak sa mýlim.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Keď uzatváraš s dohodárom DoVP, tam mu nedávaš mesačnú mzdu, ale odmenu za vykonanú prácu. Mal by ti to aj soft takto počítať a nie ponúkať mzdu za sviatok. Tá dohodárovi nepatrí, patrí len na pracovnú zmluvu.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    DanielaSĽ
    No ja by som to povedala takto po lopate , že kým zamestnanec na pracovnú zmluvu má mzdu , tak dohodár pracuje za odmenu a keďže tu sa nemusí dodržať ani minimálna mzda , tak si myslím , že ani sviatok , ktorý neodpracuje sa mu neprepláca.
    To je môj názor, opravte ma ak sa mýlim.
    Považujem toto za správny názor, stotožňujem sa.

    dohoda o vyk.práce a sviatky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.