Zavrieť

Porady

Veľké nedoplatky za elektrinu

Ahojte, rada by som vedela vase skusenosti, rady a moznosti.

[hore]Za elektrinu chodia veľké nedoplatky


ZSE Distribúcia minulý rok výrazne zdvihla cenu za rezervovanú kapacitu elektriny. Doplatili na to viacerí odberatelia.





To je skutocnost, ktora teraz prekvapila aj moju rodinu. Prisiel mi nedoplatok cca 500 euro, pritom spotreba nebola vyssia ako po ine roky. Nechce sa mi verit, ze niekto moze len tak bez upozornenia ( ved je medzi nami zmluvny vztah )robit zmeny bez suhlasu druhej strany, teda spotrebitela. Aky je vas nazor?
Usporiadat
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Žiaľ, toto je slovenská realita. Ty (odberateľ) zmluvu bez súhlasu dodávateľa nemôžeš zmeniť, oni však veselo môžu. Je to totiž postavené na systéme podriadenosti a nie rovnoprávnosti. Oni sú tí veľkí, čo môžu všetko, ty si ten malý, čo môžeš jedine platiť, držať hubu a krok.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Neviem kde presne ale treba sa na to sťažovať v Bruseli.Čím viac sťažností tým viac budú tlačiť na skurompované Slovenské inštitúcie aby to dali do poriadku.Skúste pozrieť aj www. sťažnosti SME.
0 0
dalid dalid

dalid je offline (nepripojený) dalid

Mozes zmenit dodavatela elektriny, trh s elektrinou uz ma alternativnych dodavatelov aj pre domacnosti
napr.: http://www.magnaea.sk/ alebo http://slovakiaenergy.sk/

Zmeny sadzieb za distribuciu su schvalovane ÚRSO (Úrad pre regulaciu sietovych odvetvi). Tieto zmeny ale uz nie su prezentovane panom socialnym premierom v TV v ramci jeho boja proti energetickym gigantom...
Naposledy upravil dalid : 10.02.10 at 09:09
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

dalid Pozri príspevok
Mozes zmenit dodavatela elektriny, trh s elektrinou uz ma alternativnych dodavatelov aj pre domacnosti
napr.: http://www.magnaea.sk/
http://slovakiaenergy.sk/
No áno, ale asi tým nič nevyhrá-iba spadne s kaluže do blata...-jedna bagáž vačšia ako druhá...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Ale ved Fico tlaci na monopoly, aby nezvysovali ceny nie?
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

misomiso Pozri príspevok
Ale ved Fico tlaci na monopoly, aby nezvysovali ceny nie?
Dnes idem na osobnu konzultaciu k dodavatelovi el. energie, som zvedava, co poriesim.
Nejde mi do hlavy, ako mozu menit zmluvy bez toho, aby upozornili druhu stranu. K tomu sa chcem dopatrat, s tym nedoplatkom asi vela uz nenacarujem, snad len nejaky splatkovy kalendar.

MISOMISO, oni ceny nezdvihli, ale upravili cenu za rezervovanu kapacitu. Takze zakon neporusili, ale svoje peniaze dostanu, na to nik z vlady nepomyslel. Alebo zeby ticha dohoda????????? Vsetko je mozne.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

wegamizi Pozri príspevok
Dnes idem na osobnu konzultaciu k dodavatelovi el. energie, som zvedava, co poriesim.
Nejde mi do hlavy, ako mozu menit zmluvy bez toho, aby upozornili druhu stranu. K tomu sa chcem dopatrat, s tym nedoplatkom asi vela uz nenacarujem, snad len nejaky splatkovy kalendar.

MISOMISO, oni ceny nezdvihli, ale upravili cenu za rezervovanu kapacitu. Takze zakon neporusili, ale svoje peniaze dostanu, na to nik z vlady nepomyslel. Alebo zeby ticha dohoda????????? Vsetko je mozne.
Joj - aha takze ty mas podnikatelsu pripojku. To vsetko vysvetluje. Sucasny premier sa zaviazal bojovat proti monopolom, ale iba v mene ludu. Podnikatelia su opat coraz viac povazovani za vykoristovatelov, ktorych treba poriadne "pocecat". Hlavne ak mas viac ako 2 zamesntancov, stavas sa doslova nepriatelom statu, musis este platit aj za TV, ktoru nemas.

Takze - asi by si mala byt rada, ze nas tu tento rezim este vobec trpi a ze nam stale dodavaju elektrinu...

Inak necudoval by som sa, ak by sa Fico prestal starat aj o elektinu pre domacnosti, pretoze chdak teraz musi riesit ovela dolezitejsie kauzy. Za vsetko moze Dzurinda, ktory sa pred 10 rokmi pozicat si od podnikatela, ktory si nezala byt zverejneny (ani sa mu necudujem, ja by som si tiez nezelal). Ako na potvoru sa na to prislo prave teraz, ked by tak bolo potrebne riesit dopady krizy, nezamestnanych myto a podobne veci. No - co sa da robit, menej dolezite veci budu musiet pockat.
0 0
Hansa Hansa

Hansa je offline (nepripojený) Hansa

Inak necudoval by som sa, ak by sa Fico prestal starat aj o elektinu pre domacnosti, pretoze chdak teraz musi riesit ovela dolezitejsie kauzy. Za vsetko moze Dzurinda, ktory sa pred 10 rokmi pozicat si od podnikatela, ktory si nezala byt zverejneny (ani sa mu necudujem, ja by som si tiez nezelal). Ako na potvoru sa na to prislo prave teraz, ked by tak bolo potrebne riesit dopady krizy, nezamestnanych myto a podobne veci. No - co sa da robit, menej dolezite veci budu musiet pockat.[/QUOTE]


... neblížia sa náhodou voľby?!
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

wegamizi Pozri príspevok
Dnes idem na osobnu konzultaciu k dodavatelovi el. energie, som zvedava, co poriesim.
Nejde mi do hlavy, ako mozu menit zmluvy bez toho, aby upozornili druhu stranu. K tomu sa chcem dopatrat, s tym nedoplatkom asi vela uz nenacarujem, snad len nejaky splatkovy kalendar.
wegamizi, nikto zmluvu nezmenil bez tvojho vedomia. Jednoducho sa upravila cena, ktorá sa upravuje každoročne. Cena za MRK je súčasťou distribučných poplatkov, ktoré schváľuje URSO, (podotýkam, že je to úrad štátnej správy pod vplyvom p. Jahnatka). URSO aj distribútor rozhodnutia zverejňuje na webe. Máš nejakú inú možnosť, ako túto cenu akceptovať? Môžeš si znížiť MRK, ak ju máš zbytočne vysokú, a to je asi všetko čo môžeš urobiť. Alternatívni predajcovia nič neriešia. Distribučné poplatky inkasuje distribútor, nie predajca elektriny.
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

anonym222 Pozri príspevok
wegamizi, nikto zmluvu nezmenil bez tvojho vedomia. Jednoducho sa upravila cena, ktorá sa upravuje každoročne. Cena za MRK je súčasťou distribučných poplatkov, ktoré schváľuje URSO, (podotýkam, že je to úrad štátnej správy pod vplyvom p. Jahnatka). URSO aj distribútor rozhodnutia zverejňuje na webe. Máš nejakú inú možnosť, ako túto cenu akceptovať? Môžeš si znížiť MRK, ak ju máš zbytočne vysokú, a to je asi všetko čo môžeš urobiť. Alternatívni predajcovia nič neriešia. Distribučné poplatky inkasuje distribútor, nie predajca elektriny.
Ano, mas pravdu. Vcera som bola osobne konzultovat tuto skutocnost a vysledok?
Splatkovy kalendar, ktory mi dali na 4 splatky + uroky z omeskania. ( vraj mozem byt rada )
Ale aj tak, neviem pochopit jednu vec. Distributor upravi cenu v priebehu roka bez toho, aby upozornil odberatela osobne, vraj je to na webe. Dobre. Som taky isty podnikatel ako oni. Ako by som uspela, keby som mojmu odberatelovi dohodnutu cenu zmenila v priebehu platnosti zmluvy o dodavke a hodila by som to mna web. Uspela by som? Alebo som iny podnikatel? Alebo je to o inom? Ved predsa v tomto pripade sa nejedna o majetok statu. ale sukromny, tak ako napr. moj.
0 0
AndreaN AndreaN

AndreaN je offline (nepripojený) AndreaN

Mohli by ste mi prosim Vas napisat kolko mesacne platite za elektinu? Priklady mi velmi pomozu, kedze mam velke nedoplatky za elektrinu.
0 0
horkoláčik horkoláčik

horkoláčik je offline (nepripojený) horkoláčik

AndreaN Pozri príspevok
Mohli by ste mi prosim Vas napisat kolko mesacne platite za elektinu? Priklady mi velmi pomozu, kedze mam velke nedoplatky za elektrinu.
Záloha 23,23 € / mesiac.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Ja mám zálohové platby 46,80€ mesačne!!!!!!
Distribútor VSE.
A len tak-tak som v norme, pritom šetrím, kde sa dá.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Je to rôzne. Záleží od toho aké máš v byte elektrospotrebiče. Či často periš, pečieš a pod.
Ja som v dvojzbovom byte sama. Periem raz za týždeň, tak isto raz do týždňa pečiem ostatné tak normálne. Platím mesačnú zálohu platbu 24,90 Eur a mávam ešte malé nedoplatky do 10,00 Eur.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Takže asi nie dovod na paniku.

Súdim tak podĺa výšky platieb v poslednych predchádzajúcich príspevkoch.
0 0
1andu1 1andu1

1andu1 je offline (nepripojený) 1andu1

Nikdy nebolo tak zle, aby nebolo este horsie.
Mne sa paci, ze sice mam elektromer a teda akoze platim za elektriku, ale ke si pozriem vyuctovanie, tak nechapem naco tam je este toto:
- straty za distribuciu elektriny
- systemove sluzby v elektroenergetike
- prevadzkovanie systemu v elektroenergetike
- obchodna cinnost dodavatela
Preco jednoducho nenapisu:
cena za KWH- spotreba - rovna sa suma
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

Ja mam zalohy 49 EUR a len tak tak, sme 4 členna rodina, periem, žehlim , mikrovlnka, chladnička, počitače, skušali sme šeriť, ale ...
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

1andu1 Pozri príspevok
Nikdy nebolo tak zle, aby nebolo este horsie.
Mne sa paci, ze sice mam elektromer a teda akoze platim za elektriku, ale ke si pozriem vyuctovanie, tak nechapem naco tam je este toto:
- straty za distribuciu elektriny
- systemove sluzby v elektroenergetike
- prevadzkovanie systemu v elektroenergetike
- obchodna cinnost dodavatela
Preco jednoducho nenapisu:
cena za KWH- spotreba - rovna sa suma
Lebo to majú položkovite (fix na rok ) od URSO.
0 0
synthimode synthimode

synthimode je offline (nepripojený) synthimode

Ja mam mesačné zalohy 12 Eur /ZSE/, dvojčlenná rodinka, menší rodinný dom na elektrinu ide vlastne len svetlo, TV, PC, syntezátor, chladnička, žehlička, v lete mraziak, v zime el. reťazová píla a doplácam väčšinou len okolo 50 Eur. Ale každý rok mi chcú zdvihnúť po vyúčtovaní zálohu na čo reagujem písomnou žiadosťou o zníženie zálohy na pôvodnú výšku čo mi aj akceptujú...
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

1andu1 Pozri príspevok
Nikdy nebolo tak zle, aby nebolo este horsie.
Mne sa paci, ze sice mam elektromer a teda akoze platim za elektriku, ale ke si pozriem vyuctovanie, tak nechapem naco tam je este toto:
- straty za distribuciu elektriny
- systemove sluzby v elektroenergetike
- prevadzkovanie systemu v elektroenergetike
- obchodna cinnost dodavatela
Preco jednoducho nenapisu:
cena za KWH- spotreba - rovna sa suma
Pretože to určuje zákon, a vyžadovala si to aj EU najmä v súvislosti s liberalizáciou trhu s elektrinou. Sprehľadnili tým sa platby. Ak ty jednotlivým položkám nerozumieš, je to iba tvoj problém, naštuduj si to.
Elektromer, ktorý máš, ti odmeria počet odobraných kWh. Niektoré položky platieb nezávisia od odoberaných kWh ale od inštalovaného výkonu. Iné položky zase súvisia s odobranými kWh, napr. také straty. Všetko čo si uviedol sú náklady prevádzkovateľa prenosovej sústavy, distribútora a obchodníka. Sú to 3 samostatné subjekty ktorým, je treba platiť. Ešte tam nie je štvrtý subjekt, teda výrobca elektriny. Tomu platíš iba za kWh.
A teraz k jednotlivým položkám:

- straty za distribuciu elektriny - pri prenose a distribúcii tvojej elektriny logicky vznikajú straty, na ktorých sa musíš podieľať. Je to analógia nákladov na dopravu tovarov.

- systémove služby v elektroenergetike - nakoľko elektrina nie je tovar, ktorý uskladníš, musí sa v každom okamihu vyrobiť iba toľko, koľko sa jej v danom okamihu spotrebuje. Za týmto účelom si operátor trhu objednáva systémové služby u subjektov, ktorí vedia vyrobiť elektrinu ktorá v danom okamžiku chýba , resp. odoberú elektrinu, ktorá je v danom okamihu naviac. (napr. prečerpávacie elektrárne).

- prevadzkovanie systemu v elektroenergetike - sú to činnosti spojené s účtovaním odchýlok. Zabezpečuje to operátor trhu, u nás je to SEPS. Odchýlka je rozdiel medzi objednanou a skutočne odobranou elektrinou.

- obchodna cinnost dodavatela - toto sú náklady samotného obchodníka s elektrinou.
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať