Zavrieť

Porady

Výnosy budúcich období

Ahojte,
mám takú otázočku. V decembri sme vystavili faktúru za dodanie stavebného materiálu a služieb, ktoré budú dodané až v roku 2010. Faktúra bola uhradená v roku 2009. Zaúčtujem to takto?:
rok 2009: 311/384
311/343
221/311 - úhrada
rok 2010: 384/602

Chápem to správne? A keď mám faktúru, v ktorej bola dodaná len časť v roku 2010 a časť už v 2009, tak tú časť čo bola dodaná v roku 2009 dám do výnosov a v roku 2010 na 384?

Ďakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    jamena Pozri príspevok
    Prosím, neviete mi niekto pomôcť, dosť ma to súri. Ďakujem
    Naznačený postup ako v prvej, tak i v druhej časti nepokladám za správny.
    Na základe čoho faktúrujete v bežnom účtovnom období dodanie tovaru a služieb uskutočnených v budúcom roku?

    Ak na základe predfaktúry alebo zmluvy nabehnú peniaze pred uskutočnením dodávky, tak by sa malo účtovať 221/324 a DPH z prijatej platby 324AU/343 a v roku 2010 účtovať 311/602 a zúčtovať prijatý preddavok 324/311...

    V druhom prípade, ak sa dodávka prelína cez dve účtovné obdobia, som za fakturáciu buď každej dodávky zvlásť, alebo po uskutočnení celkovej dodávky - plnenie za rok 2009 účtovať (ID) ako príjmy budúcich období...
    Naposledy upravil Stefan2005 : 10.02.10 at 14:59

    jamena je offline (nepripojený) jamena

    jamena
    Faktúru sme vystavili s tým, že bude dodaná služba ešte v roku 2009 (zateplenie domu), kedže počasie nám neumožnilo ako stavebnej firme vykonať tuto činnosť, musíme až v roku 2010. Nevedeli sme to vopred. Klient nám ale faktúru uhradil v roku 2009, takže môžem to dať na 384 (zateplenie) a do výnosov vykonané práce? Neriešili sme to cez predfaktúry, ale cez ostré faktúry.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Fakturácia nebola oprávnená. Ako môžete vystaviť "ostrú" faktúru, keď služba nebola dodaná ? Mohli ste maximálne prijať preddavok.
    Riešenie :
    Zaúčtovať ako prijatý preddavok - tu by som sa určite dohodla s odberateľom, aby aj on účtoval o preddavku.
    Alebo - vystaviť dobropis a peniaze vrátiť.

    Výnosy budúcich období

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.