Zavrieť

Porady

Mamička na RD a odvody

Moja veľmi dobrá známa ma požiadala spýtať sa :
je na rod.dovolenke a zároveň je evidovaná na Úrade práce, musí si platiť nejaké povinné odvody do sociálky alebo zdravotky? Ak nie aké to má dôsledky, príp. ktoré dobrovoľné poistenie by ste jej odporučili a prečo?
Ďakujem vopred.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
    Moja veľmi dobrá známa ma požiadala spýtať sa :
    je na rod.dovolenke a zároveň je evidovaná na Úrade práce, musí si platiť nejaké povinné odvody do sociálky alebo zdravotky? Ak nie aké to má dôsledky, príp. ktoré dobrovoľné poistenie by ste jej odporučili a prečo?
    Ďakujem vopred.
    Si si istá s tým zvýrazneným??

    Veď zákon o službách zamestnanosti vylučuje zaradiť osobu, ktorá sa celodenne stará o dieťa:

    (2) Ak uchádzač o zamestnanie požiadal o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie do siedmich kalendárnych dní odo dňa

    a) ......
    d) skončenia osobnej celodennej starostlivosti o dieťa, zaradí sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení osobnej celodennej starostlivosti o dieťa,


    Skôr si myslím, že je dobrovoľne nezamestnaná. Veď pokiaľ je nezamestnaná, tak nemôže byť na rodičovskej dovolenke. Môže nanajvýš poberať rod. príspevok, ale potom nemá nárok byť zaradená do evidencie a poberať podporu.

    A ak je evidovaná na úr. práce, tak štát za ňu platí zdravotné poistenie.
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    Opravujem sa....pred pôrodom bola krátko nezamestnaná...čiže nie je v evidencii u žiadneho zamestnávateľa...ale to asi nehrá rolu, vlastne som si uvedomila, že je to asi jedno z hľadiska povinných /nepovinných/ odvodov počas RD...všetky ženy sú v jednom vreci, či pred pôrodom robili alebo nie?? Mýlim sa?

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
    Opravujem sa....pred pôrodom bola krátko nezamestnaná...čiže nie je v evidencii u žiadneho zamestnávateľa...ale to asi nehrá rolu, vlastne som si uvedomila, že je to asi jedno z hľadiska povinných /nepovinných/ odvodov počas RD...všetky ženy sú v jednom vreci, či pred pôrodom robili alebo nie?? Mýlim sa?
    Áno, počas starostlivosti o dieťa do 3 rokov je jednom, či žena bola pred pôrodom zamestnaná alebo nie. Všetky majú rovnaké podmienky - zdrav. aj dôch. poistenie platí za nich štát.

    mikikaa je offline (nepripojený) mikikaa

    mikikaa
    A čo ak je žena na predlženej starostlivosti o dieťa do 6 rokov, je naklásená v zdravotnej poisťovni(zdravotné platí štát), ale ako je to na soc. poisťovni, platí aj jej štát, alebo sa musí dobrovoľne poistiť a sama so platiť?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mikikaa Pozri príspevok
    A čo ak je žena na predlženej starostlivosti o dieťa do 6 rokov, je naklásená v zdravotnej poisťovni(zdravotné platí štát), ale ako je to na soc. poisťovni, platí aj jej štát, alebo sa musí dobrovoľne poistiť a sama so platiť?
    prihlásila sa v SP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku ? Má od 1.1.2010 príjem z dohôd ?

    mikikaa je offline (nepripojený) mikikaa

    mikikaa
    nie v SP nie je prihlásená, pretože, myslím, jej povedali niečo v tom zmysle, že oni registrujú len mamičky s deťmi do 3 rokov, ktorým vyplácajú materskú a rodičovský príspevok a poslali ju len registrovať sa do zdravotnej poisťovne. Od 1.1.2010 nepracuje, stará sa dieťa, ktoré navštevuje na 4 hodiny škôlku.

    Mamička na RD a odvody

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.