Zavrieť

Porady

Predaj/prenájom bytu - trvalý pobyt

Prosím o radu - presťahovali sme sa do nového bytu, pôvodný sme vlastnili viac ako 5 rokov, trvalý pobyt viac ako dva roky, ale:
V zákone je podmienka trvalého pobytu aspoň dva roky BEZPROSTREDNE pred predajom - je tam toto slovo? Ak ho nepredáme hneď, ale napr. o niekoľko mesiacov a trvalý pobyt sme si už prehlásili na nový byt, platíme daň z predaja?
Moja druhá otázka, ak by sme byt prenajímali, potom chceli predať - aká je podmienka oslobodenia od platenia dane z príjmu pri predaji?

Ďakujem pekne!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    mirkistifi Pozri príspevok
    Prosím o radu - presťahovali sme sa do nového bytu, pôvodný sme vlastnili viac ako 5 rokov, trvalý pobyt viac ako dva roky, ale:
    V zákone je podmienka trvalého pobytu aspoň dva roky BEZPROSTREDNE pred predajom - je tam toto slovo? Ak ho nepredáme hneď, ale napr. o niekoľko mesiacov a trvalý pobyt sme si už prehlásili na nový byt, platíme daň z predaja?
    Moja druhá otázka, ak by sme byt prenajímali, potom chceli predať - aká je podmienka oslobodenia od platenia dane z príjmu pri predaji?

    Ďakujem pekne!
    Keď ste vlastnili byt viac ako 5 rokov, netreba sledovať trvalý pobyt - predaj je oslobodený.
    Ak ho dočasne prenajmete, nesmiete ho zaradiť do obchodného majetku aby bol predaj oslobodený.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Podľa §9 zákona o dani z príjmov na Vás platí odst.1 bísmeno b a ten hovorí:
    b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku
    To, že budete dávať byt do nájmu nemá vplyv na daňovú povinnosť pri predaji bytu.

    Mariana42 je offline (nepripojený) Mariana42

    Mariana42
    Dobrý deň Poraďáci,

    chcela by som sa opýtať: známa predáva byt- lenže! nevlastní ho 5 rokov a nebola prihlásená na trvalý pobyt na mestskom úrade /aj keď v skutočnosti 4 roky v tom byte mala trvalý pobyt!!!/ . V tomto prípade podľa mňa nemá nárok na oslobodenie od dane, mám pravdu?
    Vlastne ako sa preukazuje skutočnosť, že niekto má trvalý pobyt v byte? Asi tam niečo ako čestné prehlásenie neprichádza do úvahy ?

    Ďakujem za Vaše názory

    M.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Trvalý pobyt je evidovaný obcou, ktorá mu potvrdenie nedá, ak nebol na trvalý pobyt prihlásený. Kde má evidovaný trvalý pobyt počas tých 4 rokov?
    Aj keď v byte trvalo býval, ak si tam nenahlásil trvalý pobyt - nemá ho tam, podľa zákona si mal nahlásiť aspoň prechodný pobyt.

    Mariana42 je offline (nepripojený) Mariana42

    Mariana42
    Mária27 Pozri príspevok
    Trvalý pobyt je evidovaný obcou, ktorá mu potvrdenie nedá, ak nebol na trvalý pobyt prihlásený. Kde má evidovaný trvalý pobyt počas tých 4 rokov?
    Aj keď v byte trvalo býval, ak si tam nenahlásil trvalý pobyt - nemá ho tam, podľa zákona si mal nahlásiť aspoň prechodný pobyt.
    Počas 4 rokov bol evidovaný u rodičov - vlastne od narodenia. Presťahoval sa do iného mesta - do svôjho bytu, kde bol aj zamestnaný, len sa neprihlásil na trvalý pobyt- teda má smolu.

    Veľmi som vďačná za odpoveď.

    M.

    Predaj/prenájom bytu - trvalý pobyt

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.